Kolejny kraj przygotowuje się do konkursu w Turynie. Malta rozpoczyna dziś swoje preselekcje. Czy Eurowizja 2022 zakończy się historycznym zwycięstwem tego kraju?
Dwadzieścia dwie piosenki walczą o reprezentowanie Malty na 66. Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie. Do Włoch pojedzie jeden z artystów z listy ujawnionej przez nadawcę. Ten format preselekcji powraca po przerwie, po raz ostatni odbył się w 2018 roku. Dziś czas na półfinał!
Eurowizja 2022: poznaj uczestników i piosenki z preselekcji Malty
Maltańska stacja TVM opublikowała listę 22 uczestników preselekcji Malta Eurovision Song Contest, które wyłonią następnego reprezentanta kraju. Po raz ostatni format ten odbył się w 2018 roku. Kolejne reprezentantki – Michela Pace i Destiny, zostały wyłonione przez program X-Factor Malta. Przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji w 2022 roku trwało do 15 grudnia. Oto wyłonione kandydatury i playlista ze wszystkimi utworami:
- Aidan Cassar – Ritmu
- Baklava ft. Nicole – Electric indigo
- Denise Mercieca – Boy
- Derrick Schembri – II
- Emma Muscat – Out of sight
- Enya Magri – Shame
- Francesca Sciberras – Rise
- Jade Vella – Revelación
- Janice Mangion – Army
- Jessica Grech – Aphrodisiac
- Jessica Muscat – Kaleidoscope
- Malcolm Pisani – We came for love
- Mark Athony Bartolo – Serenity
- Matt BLXCK – Come around
- Miriana Conte – Look what you’ve done now
- Nicole Azzopardi – Into the fire
- Nicole Hammett – A lover’s heart
- Norbert Bondin – How special you are
- Rachell Lowell – White doves
- Raquel Galdes Briffa – Over you
- Richard Micallef – Hey little
- Sarah Bonicci – Heaven
MESC 2022: kim są uczestnicy? Kiedy finał?
W stawce preselekcji Malty są byli uczestnicy Eurowizji. Jessica Muscat reprezentowała San Marino w 2018 roku, zdobywając wtedy dwanaście punktów od maltańskich telewidzów. Richard Micallef był reprezentantem wyspiarskiego kraju w Kopenhadze w 2014 roku, razem z zespołem Firelight. Nicole Azzopardi to reprezentantka Malty z Eurowizji Junior 2010. Nie brakuje też weteranów maltańskich preselekcji, takich jak Aidan Cassar. Oprócz własnej piosenki jest on też autorem kilku innych propozycji. O bilet do Turynu walczy także Janice Mangion, która otarła się o zwycięstwo w eliminacjach w 2017 roku.
Koncert półfinałowy MESC odbędzie się 17 lutego. Najlepsza szesnastka uczestników przejdzie do finału, który obejrzymy 19 lutego. O wynikach zadecydują jurorzy i telewidzowie. Preselekcje możecie śledzić na stronie TVM.
Malta na Eurowizji
Po raz pierwszy Malta wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1971 roku. Dwa pierwsze występy, w języku maltańskim, nie były udane – zakończyły się ostatnim miejscem. Po długiej przerwie wyspiarskie państwo powróciło do udziału w 1991 roku. W latach 90. Malta dwukrotnie zajęła 3. miejsce – dzięki Mary Spiteri w 1992 roku i Chiarze w 1998 roku. Druga z wokalistek wróciła na konkurs w 2005 roku i poprawiła rezultat, zajmując 2. miejsce z piosenką Angel. Trzy lata wcześniej 2. miejsce zdobyła też Ira Losco z utworem 7th wonder.
Na piętnaście startów w półfinałach, Malta osiem razy awansowała do Wielkiego Finału. W Rotterdamie kraj reprezentowała zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015, Destiny. 19-letnia wokalistka była jedną z faworytek do zwycięstwa z utworem Je me casse. Ostatecznie zdobyła 208 punktów od jurorów (3. miejsce) i 47 punktów od telewidzów (14. miejsce), kończąc rywalizację na 7. miejscu.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż sześć krajów. Są to Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.
źródła: TVM, fot. Andres Putting, Thomas Hanses, eurovision.tv