Eurowizja 2022: czas na Melodifestivalen! Posłuchaj fragmentów piosenek

Anna Bergendahl, Eurowizja, Melodifestivalen

Anna Bergendahl (Eurowizja 2010, Szwecja) wystąpi w półfinale Melodifestivalen 20222. Fot. eurovision.tv / Stijn Smulders

Eurowizja 2022 w Szwecji trwa w najlepsze. 5 lutego ruszyło największe muzyczne święto w tym kraju – Melodifestivalen. Jak co roku format składa się z czterech półfinałów, koncertu drugiej szansy i finału, podczas którego poznamy reprezentanta Szwecji na Eurowizję w Turynie. Tradycyjnie tuż przed widowiskiem premierowo mogliśmy usłyszeć fragmenty półfinałowych piosenek.

W każdym półfinale Melodifestivalen wystąpi siedmioro uczestników. Dwójka najlepszych zdaniem widzów awansuje bezpośrednio do finału. Kolejna dwójka będzie walczyć o finał w konkursie drugiej szansy. W przeciwieństwie do poprzednich lat, wykonawcy nie będą rywalizować w parach, a przystąpią do wspólnej rywalizacji o dwa dodatkowe miejsca w finale.

Eurowizja 2022 w Szwecji. Co wiemy o Melodifestivalen?

Po raz kolejny pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany organizatorom szwedzkich selekcji. Wiemy już, że drugi rok z rzędu widowisko nie zostanie zorganizowane w różnych miastach i częściach Szwecji. Wszystkie koncerty odbędą bowiem się w Sztokholmie. Uczestników pierwszych trzech półfinałów gościć będzie Avicii Arena (Globen). Natomiast czwarty półfinał, półfinał drugiej szansy oraz finał Melodifestivalen widzowie obejrzą we Friends Arena.

Konkurs poprowadzi Oscar Zia, który w 2016 roku otarł się o Eurowizję, zajmując drugie miejsce w finale. Już przed rokiem współprowadził jeden z półfinałów konkursu.

Eurowizja 2022 – scena szwedzkich selekcji Melodifestivalen. Fot. SVT

Czwarty półfinał Melodifestivalen – posłuchaj fragmentów piosenek

W czwartym półfinale Melodifestivalen usłyszymy siedmioro wykonawców:

  1. Anna Bergendahl – Higher Power
  2. Lillasyster – Till Our Days Are Over
  3. Malin Christin – Synd on dig
  4. Tenori – La Stella
  5. Medina – In i dimman
  6. Angelino – The End
  7. Klara Hammarström – Run To The Hills

Według bukmacherów zdecydowaną faworytką jest Klara Hammarström, która występuje w Melodifestivalen po raz trzeci z rzędu. Dotychczas najlepszym rezultatem jest szóste miejsce w finale Melfestu w 2021 roku. Jeśli wierzyć zestawieniom, bój o drugie miejsce w finale będzie zacięty. Typuje się albo Annę Bergendahl, albo Angelino. Ta pierwsza wie już, jak smakuje Eurowizja – to jedyna szwedzka reprezentantka, która nie zdołała zakwalifikować się do finału (Oslo 2010). Z kolei ten drugi debiutuje w Melodifestivalen.

Melodifestivalen – gdzie oglądać?

Szwedzkie preselekcje można oglądać za pośrednictwem transmisji internetowej na stronie SVT. Widowisko rozpocznie się o godz. 20:00 czasu polskiego i potrwa 90 minut. Szwedzcy widzowie będą mogli głosować za pomocą aplikacji Melodifestivalen. Każdy będzie mógł oddać pięć głosów. Po zakończeniu wszystkich występów prowadzący ogłosi zwycięzcę półfinału. Pozostała szóstka powalczy w kolejnej rundzie, a oglądający ponownie będą mogli przekazać swoim faworytom pięć głosów. Organizatorzy zliczą je w oparciu o grupy wiekowe i po raz pierwszy zaprezentują je na żywo, korzystając z systemu punktowego 12-10-8-6-4-2-1.

Melodifestivalen 2022. / fot. SVT

Melodifestivalen: co działo się podczas pierwszego i drugiego finału?

Melodifestivalen – pierwszy półfinał za nami

W tym półfinale mogliśmy zobaczyć byłych uczestników Melodifestivalen, taki jak: Malou Prytz, Shirley Clamp, Omar Rudeberg oraz Robin Bengtsson. Ostatni z nich reprezentował Szwecję na Eurowizji w 2017 roku. Z kolei Omar Rudeberg ostatnio święcił triumfy w produkcji Netflixa – Young Royals. Po dekadzie do preselekcji wróciła Cornelia Jackobs, która wcześniej pojawiła się w nich w ramach grupy Love Generation. W stawce pierwszego finału znalazł się także Danny Stråhed, który reprezentuje popularny w Szwecji gatunek dansband i śpiewa w dialekcie skańskim.

Ostatecznie, do finału awansowali Cornelia Jakobs oraz Robin Bengtsson. Natomiast w rundzie dogrywkowej zobaczymy gwiazdę TikToka – Theoza oraz Dannego Stråheda. Warto wspomnieć, że po pierwszym półfinale Jakobs została faworytką bukmacherów do wygranej Melodifestivalen 2022.

Melodifestivalen – drugi półfinał za nami

W tym półfinale zobaczyliśmy Johna Lundvika, który pojawił się już na Eurowizji w 2019 roku, ale tym razem wykonał balladę w języku szwedzkim. Oprócz niego pojawił się także Liamoo, dla którego był to już trzeci udział w preselekcjach. W przeciwieństwie do swoich poprzednich startów, Lisie Ajax towarzyszył raper Niello, który przez ostatnie lata wielokrotnie próbował dostać się do Melodifestivalen. Podczas drugiego półfinału nie brakowało również latynoskich rytmów w wykonaniu Alvaro Estrelli. W drugim odcinku powalczyli również debiutanci: Samira Manners, Browsing Collection czy Tone Sekulius. Do finału awansowali: Liamoo oraz John Lundvik, a rundzie dogrywkowej wystąpią Alvaro Estrella oraz Tone Sekelius.

John Lundvik z trofeum po wygranej w 2019 roku(fot. SVT)

Melodifestivalen – trzeci półfinał. Kto awansował?

O finał Melodifestivalen walczyła siódemka uczestników. Żaden z nich wcześniej nie wygrał konkursu, choć Linda Bengtzing próbowała swoich sił w selekcjach już po raz ósmy. Ostatecznie do finału awansował Faith Kakembo, który nie był typowany do zajęcia miejsca w finale. O wyjazd do Turynu na pewno powalczy także Anders Bagge, faworyt trzeciego półfinału. Drugą szansę dostały Cazzi Opeia i Lisa Miskovsky. Rywalizację na etapie półfinału zakończyli Lancelot, Tribe Friday i wspomniana wcześniej Linda Bengtzing.

Eurowizja 2022: fiasko premiery szwedzkich preselekcji?

Premierowy odcinek Melodifestivalen 2022 był pierwszym, który powstał bez udziału Christera Björkmana. Mimo wysokiej oglądalności (3.1 miliona widzów), na szwedzkiego nadawcę spadła duża krytyka w związku ze spadkiem jakości produkcji. Dodatkowo, sytuacji nie sprzyjał fakt, że aplikacja do głosowania nie rejestrowała głosów i tym samym za wyniki w tym półfinale odpowiada wyłącznie televoting. Fiasko pierwszego półfinału było też efektem wielu pomyłek prowadzącego Oskara Zia. Pomimo nieudanej premiery, piosenki cieszą się dużą popularnością na platformie Spotify i pojawiły się w czołowej pięćdziesiątce najchętniej słuchanych piosenek. Oglądalność kolejnych półfinałów utrzymuje się na podobnym poziomie. Trzeci wieczór z Melfestem obejrzało 2,9 miliona widzów.

Za nami pierwszy półfinał Melodifestivalen 2022. Fot. Jonas Ekströmer/TT

Eurowizja 2022: co wiemy?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu. Gospodarzami widowiska są Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.

W konkursie zobaczymy reprezentantów 41 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału.Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25. Swoich reprezentantów wybrało już dwadzieścia państw, natomiast trzynaście już opublikowało piosenki na Eurowizję. To: AlbaniaBułgariaCzechyEstoniaHiszpaniaIrlandiaIzraelLitwa, ŁotwaMacedonia PółnocnaMołdawiaUkraina oraz Włochy.

Eurowizja 2022: znamy wyniki losowania. Kto wystąpi? / fot. Eurovision.tv

Exit mobile version