Eurowizja 2022 prawdopodobnie będzie kolejną edycją odbywającą się w cieniu pandemii. W Mołdawii przyśpieszono decyzję o wyborze reprezentanta z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń w kraju. Dziś odbyły się przesłuchania na żywo 28 artystów zakwalifikowanych do selekcji. Decyzją komisji organizacyjnej reprezentantem Mołdawii zostali po raz trzeci Zdob și Zdub tym razem wraz z zespołem Fraților Advahov i to oni jadą do Turynu. Kim są reprezentanci?
Eurowizja 2022: Zdob și Zdub reprezentantem Mołdawii
W ciągu trzech godzin przesłuchań wystąpiło łącznie 28 artystów. Wśród nich byli Zdob și Zdub i to oni jadą na Eurowizję 2022. Z pewnością są oni najbardziej znani z długiej listy uczestników. Reprezentowali Mołdawię w latach 2005 i 2011, zajmując odpowiednio 6. i 12. miejsce w finale. Ponadto znanymi krajowymi artystami byli Lemonique, Maxim Zavidia, czy Dianna Rotaru. Także wymieniani wśród faworytów. Z kolei tajemniczy Misscatylove i jej szalone Intro opuściły konkurs zaraz po opublikowaniu listy zakwalifikowanych artystów. Wszystkie wykonania podczas przesłuchań na żywo można znaleźć na eurovision.md.
Mołdawia na Eurowizji 2022: kim są reprezentanci?
Piosenka wybrana na Eurowizję 2022 to Trenulețul. Jest to utwór będący dynamiczną mieszanką folkloru braci Advahov i rock’n’rollowej energii Zdob și Zdub. Złożona z profesjonalnych muzyków Orkiestra Braci Advahov cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Mołdawii, ale także za granicami kraju. Oprócz wybitnych instrumentalistów publiczność cieszy się również talentem wokalnych solistów Zinaidy Julei i Igora Cuciuca. Z kolei zespołu Zdob și zdub nie trzeba przedstawiać. Doskonale znamy ich z Eurowizji w latach 2005 i 2011. Teraz po raz trzeci będą walczyć o kolejne dobre miejsce dla Mołdawii na Eurowizji. Zespół założony w 1994 roku przez wokalistę Romana Iagupova, perkusistę Anatola Pugaciego i basistę Mihaia Gîncu łączy w swojej twórczości muzykę rockową, hip-hopową, folkową i etniczną.
Eurowizja 2022: dowiedz się więcej
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki — do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już dziewięć krajów – Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja, Holandia i Mołdawia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, ponieważ białoruski nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Mołdawii, Macedonii Północnej czy w Słowenii. Ponadto znamy już skład półfinałów. Reprezentant Mołdawii wystąpi w pierwszym półfinale 10 maja w pierwszej połowie konkursu.