Eurowizja 2022: Niemcy wybrali finalistów formatu „Germany 12 Points”

Eurowizja 2022 bez zera punktów dla Niemiec? To cel naszych zachodnich sąsiadów, którzy zaprezentowali sześcioro finalistów oraz utwory formatu Germany 12 Points – der deutsche ESC Vorentscheid. Która piosenka ma potencjał na zdobycie dwunastu punktów w Turynie?

Uczestnicy i piosenki zostali ogłoszeni 10 lutego podczas konferencji prasowej. Transmisja na żywo z Hamburga odbyła się na portalu Eurovision.de. Poprowadziła ją Alina Stiegler, znana jako prezenterka programu ESC Songcheck. Na konferencji prasowej obecni byli: szefowa niemieckiej delegacji Alexandra Wolfslast, koordynator ds. rozrywki ARD i dyrektor programowy NDR Frank Beckmann, szef zespołu ARD ds. Eurowizji Andreas Gerling oraz kierownik programowy stacji radiowej NDR 2 Torsten Engel. Nie zabrakło też wykonawców, którzy awansowali do finału.

Eurowizja 2022 w Niemczech

Do konkursu wpłynęły 944 zgłoszenia. Najlepszych uczestników wybrało jury złożone z szefowej delegacji Niemiec na Eurowizję – Alexandry Wolfslast oraz przedstawicieli dziewięciu stacji radiowych. 20 stycznia portal Eurovision.de opublikował wideo pokazujące kulisy selekcji odbywających się w Berlinie, w których wzięło udział 26 kandydatów. Pod koniec przesłuchania ostatecznie wyłoniono sześciu finalistów.

Germany 12 Points: kim są artyści?

Oto sześcioro uczestników walczących o bilet do Turynu. Głosowanie online rozpocznie się w poniedziałek 28 lutego. Od tego momentu internauci mogą głosować na swoich faworytów. Na konferencji prasowej ogłoszono, że głosowanie online jest otwarte tylko dla mieszkańców Niemiec. Co ciekawe, w stawce selekcji nie ma zespołu Eskimo Callboy, który wywołał szum wśród fanów Eurowizji piosenką Pump It.

Eros AtomusAlive

Muzyka i tekst: Eros Atomus, Marcel Zürcher, Eike Freese

Rodzice Erosa Atomusa pochodzą z Danii i Szwajcarii, on sam zaś mieszkał w USA, Chinach, Holandii, na Karaibach i we Włoszech. Dorastał z jedenaściorgiem rodzeństwa w Bawarii, a obecnie mieszka we Flensburgu. Cztery lata temu zajął czwarte miejsce w programie The Voice of Germany i zwrócił na siebie uwagę przede wszystkim swoim sposobem gry na gitarze – stylem okrążeń, który sam stworzył. Od tego czasu artysta wydał kilka singli, ostatnio colourblind w październiku zeszłego roku. Piosenka Erosa Alive jest także odpowiedzią na pandemię koronawirusa. Chce on otworzyć oczy słuchaczom i pokazać im, jak wspaniałe może być życie, ze wszystkimi jego wzlotami i upadkami.

Felicia LuAnxiety

Muzyka i tekst: Felicia Lu Kürbiß

Pięć lat temu Felicia Lu (Felicia Lu Kürbiß) wzięła udział w niemieckich selekcjach Unser Song 2017, które ostatecznie wygrała Levina z utworem Perfect Life. Teraz powalczy o Eurowizję po raz drugi. Utwór Anxiety został opublikowany już w październiku ubiegłego roku, ale towarzyszący mu teledysk pojawił się dopiero wczoraj. Felicia Lu sama nakręciła i zmontowała klip podczas kwarantanny. Kompozycja opowiada o strachu, a zwłaszcza o zaburzeniach lękowych. Felicia uważa, że ​​bardzo ważne jest, aby być otwartym na ten temat, ponieważ każdy z nas doświadcza lęków w życiu.

Maël & JonasI Swear To God

Muzyka i tekst: Jonas Brochhausen, Maël Brunner

Duet Maël & Jonas kilka dni temu dość wyraźnie zaznaczył swój udział w niemieckich selekcjach na łamach własnego podcastu Hut und Haar. Obaj pochodzą z Koblencji i byli pierwszym duetem, który dostał się do finału The Voice of Germany. Od czasu przygody z programem wydali kilka singli. Utwór I Swear To God ukazał się w październiku 2021 roku i do tej pory ma ponad 1,6 miliona wyświetleń na Spotify. Maël & Jonas chcą przekonać widzów przede wszystkim swoją barwną osobowością.

Emily RobertsSoap

Muzyka i tekst: Emily Roberts, Andreas Öhrn, Didrik Thott, Simon Wangemann

Niemiecko-brytyjska piosenkarka Emily Roberts pochodzi z Hamburga, ale obecnie mieszka w Berlinie i często przebywa w Los Angeles. Swój największy dotychczasowy sukces odniosła w 2019 roku razem z Gamper & Dadoni i coverem piosenki Bittersweet Symphony zespołu The Verve. Dwa lata temu współtworzyła In This Together, oficjalną ścieżkę dźwiękową do niemieckiego reality show Ich bin ein Star – Holt mich hier raus! Wydała także trzy albumy, Lion’s Heart, Crying Over Spilled Milk i 4-Chord-Songs From My Garage. Obecnie pracuje z wytwórnią RCA Germany, a jej ostatni singiel Dinosaurs został wydany w styczniu. Według Emily Soap to piosenka z historią, której doświadczył każdy z nas. Chodzi o odcięcie się od osoby, którą wcześniej darzyło się sympatią.

Nico Suave & Team LiebeHallo Welt

Muzyka: Toni Mudrack, Nico Suave, Dominik Köhl, Joshua Stolten, Volker Neumüller / Tekst: Toni Mudrack, Jan Dettwyler, Nico Suave, Buket Kocatas, Niklas Esterle, Volker Neumüller 

Za Nico Suave & Team Liebe stoi czterech artystów: Nico Suave, NKSN, Buket i EMY. Frontman Nico Suave jest raperem i pochodzi z Sauerlandu. Wydał już pięć albumów. Utwór Hallo Welt jest jedyną piosenką po niemiecku finale selekcji. Zespół chce zachęcić widzów do stworzenia w umysłach przestrzeni dla pozytywnego nastawienia i ponownego zbliżenia się do siebie.

Malik HarrisRockstars

Muzyka i tekst: Malik Harris, Marianne Kobylka, Robin Karow

Niemiecko-amerykański wykonawca Malik Harris trafił już na listy przebojów, wydając swój pierwszy album Anonymous Colonist. Był pierwszym niemieckim artystą, którego przez tydzień można było zobaczyć na billboardzie na słynnym Times Square w Nowym Jorku, kiedy w październiku 2020 roku ukazał się jego singiel When We’ve Arrived. Utwór Rockstars to najbardziej osobista piosenka, jaką do tej pory wydał. Ma ona dawać promyk nadziei, zwłaszcza w tych trudnych, pandemicznych czasach.

Eurowizja 2022: kiedy poznamy reprezentanta Niemiec?

Finał selekcji Germany 12 Points – der deutsche ESC Vorentscheid odbędzie się 4 marca o godzinie 20:15 w Berlinie. Program można obejrzeć online na portalu Eurovision.de oraz w kanałach (BR, hr, MDR, NDR, Radio Bremen TV, rbb, SR, SWR, WDR, ONE). W dniu finału zaangażowane w wybór reprezentanta stacje radiowe będą prezentować wytypowane piosenki i zachęcać do głosowania. Gospodynią wieczornego programu będzie prowadząca poprzednich edycji selekcji i prezenterka niemieckiej punktacji na Eurowizji, Barbara Schöneberger. Werdykt będzie należał w pełni do telewidzów i internautów. Od 21 lutego do 3 marca o godzinie 19:45 kanał Das Erste będzie emitował odcinki ESC vor acht (pl. Eurowizja przed ósmą), które będą promować zarówno selekcje, jak i poszczególnych kandydatów.

Germany 12 Points: Barbara Schöneberger poprowadzi finał niemieckich selekcji. / fot. Eurovision.de

Eurowizja 2022: co wiemy?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu. Gospodarzami widowiska są Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.

W konkursie zobaczymy reprezentantów 41 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału. Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25. Swoich reprezentantów wybrało już piętnaście państw, natomiast dziewięć już opublikowało piosenki na Eurowizję. To: AlbaniaBułgariaCzechyHiszpaniaIrlandiaIzraelMacedonia PółnocnaMołdawia oraz Włochy.

Eurowizja 2022: znamy wyniki losowania. Kto wystąpi? / fot. Eurovision.tv

Źródła: ARD, NDR, Eurovision.de, ESC kompakt

Exit mobile version