Eurowizja 2022: Niemcy ocenili River! Jak wypadł Krystian Ochman?

Eurowizja 2022 coraz bliżej, dlatego poszczególne kraje organizują plebiscyty i programy, w których oceniają konkursowe utwory. Jednym z nich jest ESC Songcheck, który powrócił w tym roku! Jak Krystian Ochman został oceniony przez niemieckich ekspertów i fanów Eurowizji? Co mówią o polskiej propozycji River?

Format ESC Songcheck z portalu Eurovision.de musiał zostać wstrzymany na rok z powodu środków oszczędnościowych nadawcy NDR. W rezultacie niemieccy fani Eurowizji nie byli w stanie ocenić utworów z Eurowizji 2021. W ubiegłym roku tylko eksperci skomentowali konkursowe utwory, w tym także piosenkę The Ride Rafała Brzozowskiego. Ta jednak otrzymała słabe recenzje. Tym razem powrócił czteroodcinkowy format, w którym widzowie mogli komentować na żywo i oceniać utwory. Prowadzącymi ponownie byli Alina Stiegler i Stefan Spiegel. 17 ekspertów oceniło 40 utworów z Eurowizji 2022.

W panelu jurorskim znalazła się m.in. Jane Comerford – wokalistka Texas Lightning (Eurowizja 2006, Niemcy). Głos zabrali także: Bürger Lars Dietrich & Sean Grimm, Yared Dibaba, Freshtorge & Lea Mirzanli, Dr. Irving Wolther & Thomas Mohr, Marcel Stober & Broder Breese, Vanity Trash, Nilz Bokelberg & Maria Lorenz-Bokelberg, Consi, El Hotzo, a także Benjamin Hertlein i Douze Points (Lars Peters) z niemieckiego portalu ESC kompakt.

Eurowizja 2022: Krystian Ochman oceniony przez Niemców! Co mówią o River? / fot. Eurovision.de

Krystian Ochman i River w formacie ESC Songcheck 2022

Krystian Ochman i jego utwór River oceniono w czwartym i zarazem ostatnim odcinku z serii. Nasz reprezentant zebrał w większości pozytywne recenzje, co jest miłą odmianą w stosunku do ubiegłych lat, kiedy to Alicja Szemplińska czy Rafał Brzozowski otrzymali raczej negatywne komentarze niemieckich ekspertów. Cały film z reakcjami w języku niemieckim obejrzysz na portalu Eurovision.de.

„River” przyprawia mnie o gęsią skórkę i to nie w zły sposób.

Douze Points (Lars Peters) – redaktor z portalu ESC kompakt

Uważam ten utwór za wzruszający. Jeśli piosenka jest dobrze wykonana na żywo, to naprawdę może dotrzeć do ludzi. W każdym razie wierzę, że po długim czasie Polska będzie mogła zająć dobre miejsce.

Benjamin Hertlein – redaktor naczelny z portalu ESC kompakt

Tutaj mamy cudownie dźwięczny, pełny głos, zaś Krystian Ochman całkowicie kontroluje wszelkie śpiewane frazy.

Jane Comerford z Texas Lightning (Eurowizja 2006, Niemcy)

Krystian Ochman jak Duncan Laurence?

Podczas reakcji nie zabrakło odniesień do zwycięzcy Eurowizji 2019, Duncana Laurence’a z Holandii. Niemieccy eksperci stwierdzili, że utwór River jest podobny do piosenki Arcade, głównie ze względu na styl wokalny. Pojawiły się także porównania do innych artystów znanych ze światowej sceny rozrywki.

Piosenki porównuję ze sobą i znacznie gorzej wypada Krystian Ochman. Kiedy usłyszałem „Arcade”, totalnie się rozmarzyłem. Choć „River” jest dla mnie utworem skonstruowanym w zbyt podobny sposób, życzę Polsce miejsca w pierwszej dziesiątce.

Thomas Mohr – prezenter programu radiowego ESC Update na stacji NDR Blue

To bardziej charakterystyczna wersja Shawna Mendesa i Eda Sheerana, prawda?

Sean Grimm – aktor

Myślę, że wygląda wyjątkowo nudno, choć ma naprawdę dobry głos. Z beatem Timbalanda pod spodem, w roku 2007 mógłby być na szczycie.

El Hotzo – satyryk

Jeśli Eurowizja miałaby się odbyć w październiku, w deszczową jesień, z żółtymi liśćmi na ziemi i na ulicach, to wtedy byłaby to idealna piosenka. Ale myślę, że nie pasuje do obecnego sezonu.

Yared Dibabaaktor, prowadzący, autor i piosenkarz

Polska długo nie wiedziała, co chce robić na tegorocznej Eurowizji. Najpierw zapowiedziano wybór wewnętrzny na początku stycznia. Potem mówiono, że zostanie on przesunięty o dwa tygodnie później, a jeszcze potem powiedziano, że reprezentanta wybiorą poprzez selekcje. Spontanicznie zebrali dziesięcioro uczestników, z których wszyscy byli naprawdę dobrzy. To był naprawdę świetny program selekcyjny, podobało mi się on. Efekt tych selekcji zdecydowanie warto wysłuchać i zobaczyć.

Marcel Stober prezenter programu radiowego ESC Update na stacji NDR Blue
Eurowizja 2022: Krystian Ochman i River w formacie ESC Songcheck 2022 / fot. Eurovision.de

Eurowizja 2022 oczami Niemców. Jak poszło Polsce?

Format ESC Songcheck 2022 emitowano w dniach 20-23 kwietnia na portalu Eurovision.de. Oznacza to, że znamy już oceny wszystkich uczestników Eurowizji 2022. Na końcowy ranking złożyły się wyniki głosowania internautów (50%). Pozostałą połowę stanowiły punkty przyznane przez prowadzących oraz niektórych ekspertów. Cornelia Jakobs ze Szwecji wygrała czwarty i tym samym ostatni odcinek z utworem Hold Me Closer. Drugie miejsce zajęło trio We Are Domi z utworem Lights Off. Polska zdobyła trzecią lokatę. Najgorsza pozycja w ostatniej odsłonie serii przypadła Andrei z Macedonii Północnej z piosenką Circles.

Eurowizja 2022: kto faworytem Niemców?

Zdaniem Niemców Eurowizja 2022 zakończy się drugim z rzędu triumfem Włoch. Mahmood i Blanco otrzymali najwięcej punktów. Na kolejnych miejscach Holandia i Wielka Brytania. Natomiast Krystian Ochman uplasował się w końcowym zestawieniu na dziesiątej pozycji.

ESC Songcheck – historia programu

W latach 2011-2013 niemiecki format ESC Songcheck portalu Eurovision.de funkcjonował w formie krótkich wywiadów prowadzącej z jednym z ekspertów. Widzowie nie mogli przyznawać punktów, ani dzielić się swoimi komentarzami. Z kolei w latach 2012-2013 Polska nie została oceniona, ponieważ TVP wycofała się wówczas z uczestnictwa w Eurowizji. W 2014 roku Eurovision.de po raz pierwszy umożliwił publiczności głosowanie na piosenki i pisanie komentarzy podczas transmisji. Prowadzącą przez dwie kolejne edycje była Veronika Emily Pohl. W czterech odcinkach utwory komentowało zawsze dwóch ekspertów, którzy także przyznawali swoje punkty.

W 2016 roku Veronika Emily Pohl została zastąpiona przez Alinę Stiegler. Rok później powstało oficjalne logo ESC Songcheck. Od tej edycji Niemcy zostały wykluczone z rankingu, ponieważ kraj otrzymywał zawyżone oceny od ekspertów i widzów. Od 2018 roku Alina Stiegler i Stefan Spiegel razem prowadzą ESC Songcheck. W studiu nie ma już ekspertów, którzy oceniają piosenki. Pojawiają się oni w klipach wideo, w których dzielą się swoimi opiniami, ale nie przyznają punktów. Głosy oddają prowadzący oraz publiczność. W każdym odcinku widzowie wybierali swojego ulubionego gospodarza programu. Prezenter, który dostał mniejszą liczbę serduszek, otrzymywał zadanie, np. Alina Stiegler musiała wykonać sanmaryńską kompozycję Say Na Na Na w Tel Awiwie. 

Prowadzący ESC Songcheck 2022 – Alina Stiegler i Stefan Spiegel / fot. Eurovision.de

Eurowizja 2022: co wiemy

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu, a gospodarzami widowiska będą Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.

W konkursie zobaczymy reprezentantów 40 państw – wśród nich jest także Polska, która wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału. Choć początkowo lista krajów była większa, po agresji Rosji na Ukrainę, Europejska Unia Nadawców wykluczyła Rosjan z udziału w Eurowizji 2022. Do stawki konkursowej powracają po przerwie Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 35 propozycji, a w finale wyłącznie 25.

Eurowizja 2022: logo i slogan tegorocznego konkursu. / fot. Eurovision.tv

Źródła: Eurovision.de, ARD, NDR, Das Erste, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube

Exit mobile version