Eurowizja 2022: Niemcy wybierają! Znamy szczegóły preselekcji „Germany 12 points”

Niemcy, Eurowizja 2022, S!sters

Eurowizja 2022: Niemcy ujawniają nowe szczegóły preselekcji. (fot. Stijn Smulders/eurovision.tv)

Konkurs Piosenki Eurowizji w tym roku odbędzie się w Turynie. Po dwuletniej przerwie na organizację preselekcji zdecydowała się telewizja z Niemiec, która teraz ujawnia ich szczegóły. Czy Eurowizja 2022 pozwoli Niemcom odbić się od dna?

Publiczne preselekcje w odświeżonej formie wskażą, kto będzie reprezentować Niemcy podczas Eurowizji w Turynie. Kraj w ostatnich latach głównie zajmował niskie lokaty, ale od inauguracji konkursu w 1956 roku nie zrezygnował z udziału w żadnej edycji. O bilet na Eurowizję walczyć będzie pięciu wykonawców. Szczegóły konkursu ujawnił niemiecki nadawca ARD.

Kraj Wielkiej Piątki: Niemcy. Na Eurowizji 2021 w Rotterdamie Jendrik zajął przedostatnie miejsce, fot. EBU / ANDRES PUTTING

Eurowizja 2022: Niemcy zapowiadają preselekcje „Germany 12 points”

Już pod koniec ubiegłego roku niemiecki nadawca ARD ujawnił, że zamierza przeprowadzić po dwóch latach przerwy preselekcje na żywo. Zmieniły się nieco jednak ich zasady w porównaniu do edycji sprzed 2020 roku. Do konkursu wpłynęły 944 zgłoszenia, a wybór piątki finalistów dalej trwa. Najlepszych uczestników wybiera jury złożone z szefowej delegacji Niemiec na Eurowizję – Alexandry Wolfslast oraz przedstawicieli dziewięciu stacji radiowych. Wybrane do finału propozycje zostaną opublikowane 10 lutego.

Już 28 lutego zostanie otwarte głosowanie: niemiecka publiczność będzie mogła wskazywać swoich faworytów przez połączenie telefoniczne, SMS oraz głosowanie online. Finał preselekcji, pod nową nazwą: Germany 12 points – der deutsche Vorentscheid, odbędzie się w Berlinie w piątek 4 marca. W dniu finału zaangażowane w wybór reprezentanta stacje radiowe będą prezentować wytypowane piosenki i zachęcać do głosowania. Gospodynią wieczornego programu będzie prowadząca poprzednich edycji preselekcji i prezenterka niemieckiej punktacji na Eurowizji, Barbara Schöneberger. Werdykt będzie należał w pełni do telewidzów i internautów. Transmisję o godzinie 20:15 będzie można oglądać zarówno na stronie internetowej ARD, jak i na portalu eurovision.de.

Germany 12 points: Barbara Schöneberger poprowadzi finał niemieckich preselekcji. (fot. eurovision.de/ARD)

Kto z Niemiec do Turynu?

Choć piątkę kandydatur do wygrania niemieckich preselekcji poznamy dopiero w lutym, już teraz spekuluje się o potencjalnych artystach. Zdecydowanie największą sensacją było potwierdzenie zgłoszenia przez popularny zespół Eskimo Callboy, który wykonuje muzykę metalcore. Ich chęć wyjazdu na Eurowizję spotkała się z dużym zainteresowaniem i optymizmem fanów. W preselekcjach muzycy chcieliby zaprezentować najnowszy przebój Pump it, który ma już ponad 6,7 miliona odsłon w serwisie YouTube.

Zgłoszenie do niemieckich eliminacji potwierdził też Ikke Hüftgold, komik i wykonawca szlagierów. Jeden z popularniejszych wykonawców tego typu muzyki wysłał do nadawcy utwór zatytułowany Rapunzel. Nie wiadomo, czy w grze o udział w finale narodowym jest OXA, która już wcześniej startowała w konkursie, a według niepotwierdzonych informacji – rok temu otarła się o reprezentowanie Niemiec w Rotterdamie. Z całą pewnością wykonawczyni znalazła się wśród półfinalistów selekcji w San Marino.

Niemcy na Eurowizji

Republika Federalna Niemiec wzięła udział w pierwszym Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku i nie zrezygnowała z udziału w ani jednej jego edycji. Jedynie w 1996 roku Niemcy nie wystąpili w finale po tym, jak sensacyjnie ich propozycja Blauer Planet nie przeszła organizowanych wówczas kwalifikacji. Po raz pierwszy Eurowizja trafiła do Niemiec już w 1957 roku – odbyła się we Frankfurcie nad Menem. Kraj ten stanął jednak na podium po raz pierwszy dopiero w 1970 roku, za sprawą mającej polskie korzenie Katji Ebstein. Pierwsze zwycięstwo to zaś zasługa Nicole w 1982 roku – utwór Ein bißchen Frieden stał się europejskim przebojem. Rok później konkurs zorganizowano w Monachium.

Drugie zwycięstwo przyszło dopiero w 2010 roku, kiedy równych sobie nie miała Lena z hitem Satellite. Dzięki jej sukcesowi Eurowizja 2011 odbyła się w Düsseldorfie. W ostatnich latach niemieckie rezultaty nie były znakomite. Na sześć ostatnich startów, tylko jeden nie zakończył się wynikiem w ostatniej trójce, a aż dwa okazały się ostatnim miejscem. Michael Schulte w 2018 roku zajął 4. miejsce z piosenką You let me walk alone. Reprezentantem Niemiec w Rotterdamie był Jendrik z utworem I don’t feel hate. Zdobył 2 punkty od jury i 0 punktów od telewidzów, zajmując przedostatnie, 25. miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=1m0VEAfLV4E

Eurowizja 2022: co wiemy?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.

Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. W rezultacie do stawki konkursowej powracają Armenia Czarnogóra. W sumie, w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.

Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to AlbaniaBelgiaBułgariaCzarnogóraCzechyGrecjaGruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii NadawcówWiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w AustraliiSan MarinoŁotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.

Eurowizja 2022 – lista uczestników. Fot. eurovision.tv

źródła: eurovision.de, ARD, fot. eurovision.de, Stijn Smulders/eurovision.tv

Exit mobile version