Niemcy wracają do selekcji, a publiczność wybierze piosenkę po raz pierwszy od 2019 roku. Co wiemy o formacie Lied für Turin? Czy tym razem Niemcy odniosą sukces na Eurowizji?
Wstępne selekcje rozpoczęły się w połowie marca 2021 roku. Nadawca NDR, digame i Simon Kucher & Partners szukali nowych członków do stuosobowego jury. Zainteresowani kandydaci musieli wypełnić formularz do 7 kwietnia 2021 roku. Jednak szefowa delegacji Alexandra Wolfslast stwierdziła w wywiadzie z portalem Eurovision.de, że 100-osobowe jury nie będzie już wykorzystywane w tym roku. Członkowie jury spośród fanów Eurowizji są z pewnością bardzo rozczarowani. Tym razem nadawca NDR zmienił koncepcję.
Przyszłość Eurowizji w Niemczech
Wieloletni szef działu rozrywki w ARD/NDR Thomas Schreiber zrezygnował ze stanowiska, zastąpił go Frank Beckmann. Portal DWDL.de rozmawiał z Frankiem Beckmannem o jego nowej roli oraz o przyszłości Eurowizji w Niemczech.
Ponieważ wiem, ile pieniędzy kosztuje wygrana, w patrzę w przyszłość na nadchodzący rok. Oczywiście, że chcemy znów stać się bardziej konkurencyjni. Obejmuje to również uproszczenie wstępnej selekcji. Miałem wrażenie, że wcześniej zasady selekcji były dość skomplikowane. Chcemy je dostosować tak, aby można je było wyjaśnić w dwóch zdaniach. W przyszłości Eurowizja będzie postrzegana bardziej niż kiedykolwiek jako zadanie dla całej ARD. Pomaga to, że od dawna działamy jako cross media. W ten sposób możemy jeszcze lepiej powiązać współpracę między telewizją, radiem i internetem.
Frank Beckmann w wywiadzie dla DWDL.de
Lied für Turin: jak wybiorą Niemcy?
Wczoraj Eurovoix.com i BAYERN 3 ogłosiły, że Niemcy powrócą z selekcjami w telewizji pod tytułem Lied für Turin (pl. Piosenka dla Turynu), choć nie został on jeszcze potwierdzony przez nadawcę NDR. Dziś portal Eurovision.de opublikował kilka informacji o selekcjach. Artyści i zespoły, które chcą ubiegać się o start, mogą to już zrobić za pośrednictwem strony Eurovision.de/bewerben.
Warunki uczestnictwa można przeczytać TUTAJ. Proces składania wniosków kończy się 30 listopada 2021 roku. Do potencjalnych kandydatów zwracają się również stacje radiowe ARD – są to m.in. Antenne Brandenburg, BAYERN 3, Bremen Vier, hr3, MDR Jump, NDR 2, SR 1, SWR3 i WDR 2. Następnie zaangażowanych będzie pięciu ekspertów muzycznych z tych programów radiowych. Niemiecka szefowa delegacji Alexandra Wolfslast jest również ekspertem jury, które następnie decyduje, które pięć kandydatur awansuje do finału. Ci wybrani kandydaci staną następnie do publicznego głosowania ze swoimi piosenkami w ramach wielkiego finału. O zwycięzcy zdecydują słuchacze, internauci i telewidzowie. Finał odbędzie się w marcu 2022 roku.
Eurowizja 2022: co wiemy?
66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10 – 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu. W konkursie weźmie udział 41 państw. W tym gronie jest również Polska. Reprezentanta wybrała natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese.
Z pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Oficjalnego stanowiska nie zajął natomiast Cypr. Informacje o planowanym sposobie wyboru utworu w 2023 roku pozwalają jednak sądzić, że kraj ten pojawi się na scenie również i w przyszłym roku. Do konkursu nie powrócą m.in. Andora, Bośnia i Hercegowina, Luksemburg, Słowacja, Turcja czy Węgry.
Źródła: Eurovoix.com, Eurovision.de, BAYERN 3, ESC kompakt, DWDL.de