Choć Eurowizja 2022 dopiero w maju przyszłego roku, a TVP przyzwyczaiła nas do późnego komunikowania o działaniach związanych z udziałem Polski w konkursie, wszystko wskazuje na to, że telewizja chce wziąć udział w przyszłorocznej edycji. W mediach społecznościowych pojawiła się oficjalna korespondencja między prezesem TVP, Jackiem Kurskim, i Związkiem Zawodowym Muzyków RP.
Wymiany listów prezesa TVP ze Związkiem Zawodowym Muzyków RP nie możemy w pełni odbierać jako oficjalne potwierdzenie startu Polski w Eurowizji 2022. Jednak Jacek Kurski w korespondencji z przedstawicielami związku wskazuje na linię, jaką nadawca najprawdopodobniej przyjmie w związku z kolejną edycją konkursu.
Jacek Kurski pisze do Związku Zawodowego Muzyków RP
Na początku kwietnia, po tym jak Rafał Brzozowski został wybrany na Eurowizję 2021 z utworem The Ride, Związek Zawodowy Muzyków RP wystosował pismo do prezesa TVP z propozycją zmian w sposobie selekcji piosenki na konkurs. Zdaniem przedstawicieli związku Polskę powinna reprezentować kompozycja napisana przez polskich twórców, a nie zagranicznych, jak to miało miejsce w tym roku. List spotkał się z reakcją telewizji, dlatego Jacek Kurski przygotował własny komunikat.
Jacek Kurski w liście do Związku Zawodowego Muzyków RP wskazuje na to, że to Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu jest platformą do promocji polskich twórców. Dodaje również, że na Eurowizji nie ma regulacji dotyczących kraju, z którego powinni pochodzić twórcy piosenki wystawianej przez dane państwo.
Co więcej, jak pokazuje historia Eurowizji część nadawców co roku korzysta z usług szwedzkich producentów (np. Azerbejdżan czy Malta) lub innych zagranicznych autorów. Warto też wspomnieć, że taka sytuacja miała miejsce nie po raz pierwszy w Polsce. Za zwycięską propozycją Anyone I Want To Be (Eurowizja Junior 2018) stała plejada międzynarodowych twórców. Z kolei kompozytorką Empires (Eurowizja 2020) dla Alicji Szemplińskiej była Laurell Barker, która tworzyła piosenki na Eurowizję m.in. dla Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy ostatnio Cypru.
Eurowizja 2022: Polska potwierdza udział?
List, który wystosował Jacek Kurski, zdradza kilka szczegółów dotyczących podejścia TVP do Eurowizji 2022. Prezes TVP proponuje związkowi, by jego przedstawiciele do końca roku wyselekcjonowali 15 utworów, które mogłyby reprezentować Polskę w konkursie.
Natomiast chcemy zaproponować Stowarzyszeniu współpracę – prosimy o wytypowanie 15 piosenek na przyszłoroczny Konkurs Eurowizji do końca bieżącego roku. Być może wśród nadesłanych przez Państwa propozycji będzie ta zwycięska.
Jacek Kurski w liście do Związku Zawodowego Muzyków RP
Choć te dwa zdania wydają się niepozorne, możemy wyczytać z nich aż trzy istotne informacje. Tym samym Jacek Kurski niebezpośrednio potwierdza, że Eurowizja 2022 odbędzie się z udziałem reprezentanta Polski. Skoro Związek Zawodowy Muzyków RP otrzymał propozycję wskazania utworów, najprawdopodobniej Telewizja Polska znów wybierze piosenkę wewnętrznie, a następnie znajdzie wykonawcę gotowego do występu w konkursie z narzuconą kompozycją. Martwi jednak to, że związek ma czas do końca roku na przesłanie utworów. To z kolei oznacza, że TVP zajmie się projektem Eurowizja 2022 dopiero w nowym roku kalendarzowym, co jest datą stosunkowo późną. Kraje, które odnoszą sukcesy na Eurowizji zwykle tuż po zakończeniu poprzedniej edycji pracują nad startem w kolejnej. Natomiast nabór utworów odbywa się zwykle jesienią.
Eurowizja 2022: reprezentant Polski wyłoniony w drodze selekcji?
Związek Zawodowy Muzyków RP w połowie czerwca odpowiedział na list prezesa TVP, Jacka Kurskiego. Członkowie związku zarzucają telewizji to, że nie promuje ona polskiej kultury zagranicą oraz nie w pełni realizuje misję mediów publicznych. Dodatkowo uważają, że reprezentant Polski powinien zostać wybrany w formie konkursu, jednocześnie zapowiadając pomoc w przygotowaniu takiego widowiska.
TVP w wyżej opisanej sytuacji pokazała, że nie dysponuje ani kompetencjami, ani chęcią do tego, aby w oparciu o wymienione przez nas, zdawałoby się bezdyskusyjne priorytety, zorganizować konkursu, który wyłoni kolejnego reprezentanta na Eurowizję. […] Stworzenie takiego transparentnego i dobrze wypromowanego konkursu jest polską racją stanu w dziedzinie kultury: co oczywiste, byłoby również wyrazem skutecznego pełnienia przez media publiczne ich misji.
Związek Zawodowy Muzyków RP w odpowiedzi na pismo prezesa TVP, Jacka Kurskiego
Eurowizja 2022: co wiemy?
Na ten moment 16 krajów zadeklarowało udział w Eurowizji 2022. W stawce prócz gospodarzy, czyli Włochów, jest m.in. Francja, która zajęła w tym roku drugie miejsce. Francuzi idą za ciosem i kolejnego reprezentanta wyłonią ponownie na drodze selekcji. Podobnie będzie w Australii, gdzie selekcje zaplanowano już na luty 2022 roku. San Marino wybierze reprezentanta na kolejny konkurs dzięki nowemu formatowi Una voce per San Marino. Nowość także w Izraelu. Tu reprezentantem zostanie zwycięzca programu X-Factor, który powraca na ekrany po trzech latach przerwy.
Wcześniej informowaliśmy o rozpoczęciu procesu poszukiwania jurorów w Niemczech i Szwajcarii. W obu krajach wpływ na decyzję nadawców mają zarówno obywatele, jak i eksperci muzyczni. Udział zapowiedzieli także nadawcy m.in. z Belgii, Chorwacji, Estonii, Grecji i Szwecji. Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się Eurowizja 2022 i kogo zobaczymy w roli reprezentanta Polski. W ostatnich tygodniach zainteresowanie konkursem wyraziła Doda.