Powracający format preselekcji – Australia Decides, również w tym roku wyłonił reprezentanta tego kraju. Głosami widzów i jurorów ten przywilej przypadł 22-letniemu Sheldonowi Riley z utworem Not the same. Czy ten wybór zapewni Australii podium w Turynie?
Do preselekcji swój udział zgłosiło ponad 700 artystów. Natomiast SBS zdecydował się postawić na jedenastkę, włączając udział zwycięzcy konkursu TikTok Wildcard. Podczas widowiska prowadzonego przez komika Joela Creasey i Myf Warhurst, na scenie zaprezentowało się 11 artystów i goście specjalni czyli między innymi – norweska grupa KEiiNO i Montaigne. Pod koniec koncertu poznaliśmy szczegółowe wyniki głosowania, a zwycięzca ponownie wystąpił na scenie.
Eurowizja 2022: Australia zdecydowała!
Tegoroczną stawkę utworzyła grupa G-Nat!on, natomiast jako ostatni zaprezentował się Jude York. Australijskie preselekcje wyłoniły zwycięzcę za pomocą dwuskładnikowego głosowania jury i widzów w proporcji 50 na 50%. Dzień przed publicznym koncertem, odbył się też specjalny pokaz dla jury. Z tego względu fragmenty występów pojawiły się w sieci wcześniej. Głosowanie dla widzów również ruszyło jeszcze przed rozpoczęciem Australia Decides i trwało jeszcze przez parę minut po prezentacji całej stawki. Po wszystkich występach prowadzący przeszli do ogłoszenia wyników.
Szczegółowe wyniki głosowania (punkty jurorów/widzów i suma):
- G-Nat!on – Bite me – 11 + 45 = 56
- Erica Padilla – To the bottom – 20 + 25 = 45
- Sean Miley Moore – My body – 18 + 5 = 23
- Charley – I suck at being lonely – 33 + 30 = 63
- Andrew Lambrou – Electrify – 16 + 35 = 51
- Sheldon Riley – Not the same – 50 + 50 = 100 – ZWYCIĘZCA
- Paulini – We are one – 32 + 20 = 52
- Jaguar Jonze – Little fires – 51 + 40 = 91
- Isaiah Firebrace i Evie Irie – When i’m with you – 35 + 10 = 45
- Voyager – Dreamer – 37 + 60 = 97
- Jude Jork – I won’t need to dream – 32 + 15 = 47
Sheldon Riley – kim jest zwycięzca Australia Decides
Artysta dwukrotnie brał udział w australijskim formacie The Voice, początkowo pod okiem Boy’a George’a zajął trzecie miejsce w finale. Rok później powrócił, w trochę mroczniejszym wydaniu, z enigmatyczną maską na twarzy, będącą jego znakiem rozpoznawczym. Natomiast w nowej drużynie – Delty Goodrem swoją przygodę z programem zakończył na półfinale. Na wielu etapach programu Sheldon Riley otwarcie deklarował, że jego celem jest wystąpić na eurowizyjnej scenie, a sama Eurowizja to jego wielkie marzenie. W 2019 roku wziął również udział w American Got Talent, docierając do ćwierćfinału. A na swoim koncie ma już parę solowych kompozycji.
EUROWIZJA ZAWSZE BYŁA DLA MNIE WAŻNA, BUDZIŁEM SIĘ CO ROKU O 5 RANO, ABY OGLĄDAĆ JĄ Z AUSTRALII. OGLĄDANIE CONCHITY PO RAZ PIERWSZY BYŁO DLA MNIE DOWODEM NA TO, ŻE ŚWIAT MOŻE POSTAWIĆ NA INNOŚĆ, JEŚLI BĘDZIE MIAŁ OKAZJĘ JĄ ZOBACZYĆ.(…) JESTEM TAK DUMNY Z ARTYSTY, KTÓRYM SIĘ STAŁEM, NOSZĄC MOJĄ KRYSZTAŁOWĄ MASKĘ W TAK WIELU CZĘŚCIACH ŚWIATA. TO BYŁBY ZASZCZYT REPREZENTOWAĆ AUSTRALIĘ I WNIEŚĆ SWÓJ BLASK DO EUROPY! PO TYLU LATACH MARZEŃ I TWORZENIA SIEBIE JAKO ARTYSTY, TO WSZYSTKO OŻYWA W EPICKIM STYLU, NA ŻYWO NA SCENIE!
Sheldon Riley – reprezentant Australii na Eurowizji 2022
Australia na Eurowizji
Pierwszą transmisję konkursu w kraju kangurów datuję się na rok 1983. Od tego czasu Eurowizja na stałe zagościła w australijskiej świadomości kulturowej. I choć na Eurowizji zdarzały się gościnne występy artystów z tego obszaru, to jednak Australia chętnie dążyła do wzięcia udziału w widowisku jako pełnoprawny uczestnik. Co jest możliwe dzięki jej przynależności do Europejskiej Unii Nadawców. Jej pierwszy start nastąpił w 60. rocznicę Konkursu Piosenki Eurowizji. Miała być to jednorazowa przygoda, natomiast od tego momentu Australia rokrocznie bierze udział w kolejnych edycjach. A od 2019 roku wybiera swojego reprezentanta za pomocą telewizyjnych preselekcji Australia Decides. Niewątpliwie jej największy sukces to udział Dami Im, której propozycja Sound of Silence, zajęła drugie miejsce w 2016 roku. Australia praktycznie co roku kwalifikuję się do finału konkursu. Wyjątkiem jest jedynie konkurs w Rotterdamie, podczas którego australijska reprezentantka – Montaigne, wykorzystała występ live-on-tape, ze względu na trwającą pandemię.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska, którą usłyszymy w czwartkowym, drugim półfinale widowiska. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25 za sprawą zwycięstwa Włoch, które pełnią rolę gospodarza.