Eurowizja 2022: afera w Serbii! Jak nadawca wybierze reprezentanta?

Eurowizja, Beovizija, Serbia, Bebi Doll

Beovizija 2020: Bebi Doll (Eurowizja 1991, Serbia) z piosenką Brazil. Fot. youtube.com / RTS Pesma Evrovizije - Zvanični kanal

Wydawało się, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik i wzorem lat ubiegłych konkurs Beovizija wyłoni reprezentanta Serbii na nadchodzącą Eurowizję 2022. Wydarzenie owszem odbędzie się, ale jego zwycięzca wcale nie zdobędzie biletu do Turynu!

Eurowizyjne serbskie media rozpisują się na temat rozwiązania umowy między producentem Beoviziji – Saszą Mirkoviciem a zarządem stacji RTS. Z jednej strony w oficjalnym oświadczeniu wytwórni wyżej wspomnianego, Megaton, znajdziemy informację, że kontrakt między stronami wygasł po konkursie w roku 2020. Zaś z drugiej strony producent ostro wbija szpilę, osobiście krytykując Oliverę Kovacević – szefową działu rozrywki serbskiego nadawcy. Sugeruje jej brak profesjonalizmu, upór i sztywne podejście do tematu Eurowizji. Czynniki te mają uniemożliwić jego firmie współpracę i rozwój przy projekcie.

Grupa Hurricane (Eurowizja 2021, Serbia) na scenie w Rotterdamie. Fot. Thomas Hanses / eurovision.tv

Eurowizja 2022: w jakiej formie Serbia wyłoni swojego reprezentanta?

Niezależnie od powstałych niesnasków RTS już dawno temu opublikowała regulamin i zbiera zgłoszenia do preselekcji. Telewizja jako jedyna instytucja, jako członek EBU, ma prawo decyzji do wystawienia artysty i piosenki na Eurowizję. Mówi się już o ponad 100 aplikacjach, a muzycy mają czas na ich nadsyłanie aż do 1 grudnia. Jest to prawie pewne, że nadawca zorganizuje selekcje na swój sposób, pod inną nazwą, a z pewnością bez pomocy Megatonu. Z kolei autorzy formatu Beovizija również nie rezygnują z owoców swojej pracy. Zapowiedzieli już format programu. W dwóch półfinałach zmierzy się 36 propozycji, a finałowa stawka wynosić będzie 18 utworów. Warto dodać, że jeden z zapisów w regulaminie Beoviziji zakazuje udziału utworów startujących w konkursie w innych programach.

Eurowizja 2022 a Serbia: plotki na temat tegorocznego formatu

Zwycięzca „oryginalnej” Beoviziji zamiast podróży do Włoch otrzyma czek na 50 tysięcy euro. Pozostali zdobywcy miejsc na podium – odpowiednio po 30 i 20 tysięcy. Plotkarskie portale donoszą od miesięcy o woli reprezentowania kraju w Turynie przez Acę Lukasa. Bardzo popularny na Bałkanach piosenkarz słynie z ciętego języka, skandali, konfliktów z prawem. Pytanie, czy nadawca podjąłby się współpracy z takim artystą? Owe spekulacje dolewają tylko oliwy do ognia, wzmacniając podejrzliwość i sprzeczność informacji na temat zakulisowej działalności działu rozrywki RTS.

Serbia: historia preselekcji

W świadomości fanów Konkursu Piosenki Eurowizji utarło się przekonanie, że jeśli Serbia decyduje się na selekcje, to odbywa się to w ramach Beoviziji. Wcale tak nie jest, a obecne doniesienia uświadamiają nas, że festiwal ten nosi nazwę zastrzeżoną dla konkretnej marki. W ostatniej dekadzie trzykrotnie (2010, 2011 i 2015) zdecydowano się na miniselekcje z udziałem jednego kompozytora (np. Goran Bregović i Ovo je Balkan) i przygotowaniu przez niego góra trzech propozycji dla wokalistów. Rok 2013 to przygotowanie bardziej rozbudowanego, autorskiego programu o nazwie Beosong.

Eurowizja 2022: co wiemy?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10 – 14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.

Na ten moment Eurowizja 2022 odbyłaby się z udziałem 33 państw. W tym gronie jest również Polska. Telewizja rozpocznie prace nad wyborem utworu w listopadzie, natomiast już teraz można zgłaszać swoją kandydaturę. Reprezentanta wybrała natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese. Natomiast do konkursu wraca Czarnogóra. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w AustraliiSan Marino, na Łotwie czy Słowenii.

Z pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Oficjalnego stanowiska nie zajął natomiast Cypr. Informacje o planowanym sposobie wyboru utworu w 2023 roku pozwalają jednak sądzić, że kraj ten pojawi się na scenie również i w przyszłym roku.

Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie! Fot. eurovision.tv
Exit mobile version