Choć Eurowizja 2022 dopiero za rok w maju, przygotowania ruszyły pełną parą. Na początku lipca włoski nadawca zaprosił miasta do aplikowania o organizację kolejnego konkursu. Każda z metropolii musi spełnić szereg warunków narzuconych przez Europejską Unię Nadawców. Mimo bardzo krótkiego okresu na zgłoszenia do siedziby RAI napłynęło aż 17 zgłoszeń. Niektóre z nich brzmią bardzo egzotycznie!
Eurowizja 2022 odbędzie się we Włoszech. To efekt wygranej zespołu Måneskin w Rotterdamie. Zgodnie z tradycją i regułą konkursu kolejna jego edycja ma miejsce w państwie, które zdobywa grand prix. Ostatni raz tę zasadę złamano w 1980 roku, kiedy to Eurowizja gościła w Hadze po drugim z rzędu zwycięstwie Izraela, który nie był w stanie po raz kolejny sfinansować tak gigantycznego przedsięwzięcia.
Eurowizja 2022: gdzie odbędzie się konkurs?
W sumie aż 17 miast jest zainteresowanych organizacją Eurowizji 2022. Jeśli spojrzymy na ostatnie edycje to bardzo duża liczba potencjalnych kandydatów. Więcej chętnych było w 2011 roku, kiedy to Eurowizja odbywała się w Niemczech – wtedy na wstępnym etapie decydowania o mieście-gospodarzu nadawca otrzymał 23 zgłoszenia. Duża liczba aplikacji wynika z tego, ze Włochy są krajem niezwykle rozwiniętym turystycznie, a każdy zakątek państwa ma wiele różnorodnych atrakcji do zaoferowania. Do tego dochodzi kwestia pandemii, która znacznie podkopała domowe budżety Włochów, w dużej mierze żyjących z turystyki. Tym samym Eurowizja 2022 byłaby w pewnym stopniu szansą na odbicie się z finansowej zapaści. Miasto, które zorganizuje Eurowizję 2022, poznamy jeszcze latem.

Aby konkurs odbył się w danej lokalizacji, musi ona spełniać szereg wymogów. Metropolia musi posiadać międzynarodowe lotnisko, położone nie dalej niż 90 minut jazdy od centrum. Niezwykle istotna jest również kwestia zakwaterowania. W obrębie areny, w której odbędzie się Eurowizja 2022, na delegacje, ekipę techniczną, media i fanów musi czekać 2000 miejsc noclegowych. Jednak znacznie więcej wymagań EBU stawia hali, w której zostanie zorganizowana Eurowizja 2022. Musi być to zamknięta, klimatyzowana arena, zdolna pomieścić widownię rzędu 8000 – 10000 widzów. Co ważne, tylko 70% miejsc koncertowych zostanie udostępnionych publiczności.
Te miasta walczą o miano gospodarza Eurowizji 2022
- Acireale (Katania) – położone w aglomeracji Katanii, niewielkie, 50-tysięczne miasto zlokalizowane u podnóża Etny, słynne głównie z XVII-wiecznej zabudowy sakralnej.
- Alessandria – jedno z kilku miast Piemontu w stawce, nie posiada własnego międzynarodowego lotniska, delegacje, dziennikarze i fani musieliby korzystać z oddalonych lotnisk w Genui lub Mediolanie.
- Bertinoro di Romagna (Forlì – Cesena) – miasteczko w prowincji Emilia-Romania w północnej części kraju, chyba jedna z najmniejszych miejscowości w stawce – liczy niespełna 10 tysięcy mieszkańców.
- Bolonia – stolica regionu Emilia-Romania i jedno z największych włoskich miast. Kusi zabytkami i kuchnią – to stąd pochodzi sławne na cały świat spaghetti bolongese. Tu urodziły się Rafaella Carra czy Senhit (San Marino 2011, 2020, 2021).
- Florencja – stolica Toskanii, zachwycająca swoim urokiem miliony turystów każdego roku. To tu mieszkali słynni Polacy – Juliusz Słowacki czy Michał Kleofas Ogiński. Miasto niejednokrotnie organizowało wielkie wydarzenia jak chociażby finał Ligi Światowej siatkarzy w 2014 roku.
- Genua – szóste co do wielkości miasto Włoch, znane jako baza wypadowa wielkich odkryć geograficznych.
- Jesolo (Wenecja) – niewielka miejscowość położona nieopodal Wenecji. W odróżnieniu od miasta na wodzie oferuje turystom piaszczyste plaże i wiele miejsc do relaksu – zdecydowanie wakacyjna alternatywa dla Eurowizji.
- Matera – jedno z trzech miast południowych Włoch w stawce i jedyne zlokalizowane poza Sycylią. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Europejska Stolicy Kultury 2019. Nie posiada własnego lotniska. Najbliższe w oddalonym o 70 kilometrów Bari.

Mediolan, Rzym i Turyn wśród faworytów
- Mediolan – miasto mody, finansów i szkolnictwa wyższego. Kwintesencja północnych Włoch i drugie miasto w kraju pod względem liczby ludności. To tu odbywają się największe wydarzenia sportowe, muzyczne i kulturalne.
- Palazzolo Acreide (Syrakuzy) – bardzo zaskakująca lokalizacja, to miejsce znane głównie za sprawą starożytnego miasta Akrai, które jest obiektem licznych prac archeologów, także polskich.
- Pesaro – ponad 100-tysięczne miasto położne nad Adriatykiem, na południe od Rimini. Miejsce słynie z muzyki… ale klasycznej. To tu co roku odbywa się festiwal operowy Gioacchino Rossiniego.
- Rimini – to tu miała zostać zorganizowana Eurowizja 2022, gdyby konkurs wygrało San Marino. Kurort turystyczny posiadający międzynarodowe lotnisko.
- Rzym – stolica Włoch, wieczne miasto, do którego według powiedzenia prowadzą wszystkie drogi. Także miejscowość, gdzie swoją karierę zaczynał zespół Måneskin. Paradoksalnie może okazać się zbyt duże na organizację Eurowizji, która jako jedno z wielu wydarzeń w mieście mogłaby nie być tak wyeksponowana jak w innej lokalizacji.
- Sanremo (Imperia) – miejsce, którego fanom Eurowizji nie trzeba przedstawiać. Kolebka włoskiej muzyki rozrywkowej, miejsce gdzie co roku odbywa się Festiwali Piosenki Włoskiej.
- Turyn – jeden z faworytów do organizacji konkursu. Świetnie skomunikowany, posiada rozległą bazę hotelową i wielką arenę – możliwie, że nawet zbyt dużą na standardy Eurowizji.
- Triest – położony przy granicy ze Słowenią, ze względu na charakterystyczną lokalizację miejsce raczej słabo skomunikowane z resztą kraju.
- Viterbo – mieści się niedaleko Rzymu i właśnie z infrastruktury stolicy korzystałoby, gdyby otrzymało prawa do organizacji Eurowizji.

Eurowizja 2022: co wiemy?
Na ten moment 19 krajów zadeklarowało udział w Eurowizji 2022. W stawce prócz gospodarzy, czyli Włochów, jest m.in. Francja, która zajęła w tym roku drugie miejsce. Francuzi idą za ciosem i kolejnego reprezentanta wyłonią ponownie na drodze selekcji. Podobnie będzie w Australii, gdzie selekcje zaplanowano już na luty 2022 roku. San Marino wybierze reprezentanta na kolejny konkurs dzięki nowemu formatowi Una voce per San Marino. Nowość także w Izraelu. Tu reprezentantem zostanie zwycięzca programu X-Factor, który powraca na ekrany po trzech latach przerwy.
Wcześniej informowaliśmy o rozpoczęciu procesu poszukiwania jurorów w Niemczech i Szwajcarii. W obu krajach wpływ na decyzję nadawców mają zarówno obywatele, jak i eksperci muzyczni. Udział zapowiedzieli także nadawcy m.in. z Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Grecji, Szwecji oraz Ukrainy. Wszystko wskazuje też na udział Polski. Nie zobaczymy za to reprezentacji Białorusi. Krajowy nadawca publiczny został usunięty ze struktur Europejskiej Unii Nadawców i stracił prawa do udziału i transmisji Eurowizji.
