Szwajcaria szuka reprezentanta na Eurowizję 2022

Eurowizja 2021: Gjon's Tears obecnym faworytem OGAE Poll 2021 / fot. SRF.ch (Oscar Alessio)

Eurowizja 2021: Gjon's Tears obecnym faworytem OGAE Poll 2021 / fot. SRF.ch (Oscar Alessio)

Gjon’s Tears będzie reprezentował Szwajcarię na Eurowizji 2021 z utworem Tout l’univers. Zanim jednak w Rotterdamie rozpocznie się Eurowizja 2021, Szwajcarzy, jako drudzy po Niemcach, już rozpoczynają preselekcje do Eurowizji 2022.

Niemcy wystartowały. Teraz Szwajcaria idzie w ich ślady. Szwajcarzy również będą trzymać się procesu selekcji zorganizowanego przez Simon Kucher & Partners i digame w sezonie Eurowizji 2022. Dlatego nadawcy SRF, RTS, RSI i RTR poszukują teraz nowych członków do stuosobowego jury, które wraz z dwudziestoosobowym międzynarodowym jury ekspertów wybierze szwajcarskiego reprezentanta na Eurowizję 2022. 25 marca 2021 nadawca SRF opublikował krótki film na Facebooku. Były uczestnik Eurowizji Luca Hänni prosi o udział w ankiecie, która pozwoli organizatorom wybrać przyszłych kandydatów na jurorów.

Eurowizja 2022: jak wygląda aplikacja do stuosobowego jury?

Ankieta internetowa ma taką samą strukturę, jak ta z niemieckich preselekcji. Aby zostać członkiem jury, trzeba mieć obywatelstwo szwajcarskie i ukończone 18 lat. W kwestionariuszu kandydaci proszeni są o obejrzenie i wysłuchanie dziesięciu utworów z Eurowizji 2021, a następnie udzielenie odpowiedzi, czy znali już ten utwór i jak im się podoba. Ankieta trwa 10-15 minut. Przy odrobinie szczęścia można wygrać nawet jednego z dwóch iPadów. Zainteresowani kandydaci muszą wypełnić formularz do 7 kwietnia 2021. Pod koniec maja 2021 uczestnicy zostaną poinformowani, czy dostali się do stuosobowego jury.

Eurowizja 2022: tak wygląda formularz zgłoszeniowy na członka szwajcarskiego jury.

Gjon’s Tears z nowym utworem Tout l’univers

Gjon’s Tears ponownie będzie reprezentował Szwajcarię na Eurowizji. Wykonawca współpracował z różnymi kompozytorami, autorami tekstów i producentami, aby napisać nową piosenkę na Eurowizję 2021 w Rotterdamie. Ostatecznie podczas obozu dla twórców powstało 13 potencjalnych piosenek. Najpierw utwory te zaprezentowano dwóm składom jurorskim – stuosobowemu panelowi publiczności oraz dwudziestoosobowemu międzynarodowemu jury eksperckiemu.

Panel publiczności ma w najlepszy możliwy sposób oddawać rzeczywiste wyniki głosowania telewidzów z ponad 40 uczestniczących krajów. Jego uczestników wybrano w wieloetapowym procesie selekcji poprzez ankiety online. Następnie na podstawie opinii jurorów nagrano wykonania potencjalnych konkursowych propozycji. Te trafiły do panelu publiczności oraz jurorów, którzy przyznali punkty i wybrali szwajcarską piosenkę na Eurowizję 2021. Nowa kompozycja Tout l’univers ze Szwajcarii utrzymana jest w charakterze zeszłorocznej propozycji. Piosence towarzyszy niezwykle malowniczy i emocjonalny teledysk. Klip pokazuje to, co człowiek może przeżyć podczas zmierzenia się ze śmiercią.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część zeszłorocznych planów organizatorów zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley oraz NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Odświeżono natomiast logo Eurowizji 2021. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. W Rotterdamie zobaczymy 39 uczestników. Z udziału zrezygnowała Armenia, a Białoruś została zdyskwalifikowana. Ponadto znamy kolejność startową w półfinałach.

Źródła: ESC Kompakt, SRF.ch, douzepoints.ch, Facebook, YouTube

Exit mobile version