Eurowizja 2022 dopiero za prawie rok, ale już teraz wiele krajów rozpoczyna przygotowania do wydarzenia lub prowadzi ożywione dyskusje na temat startu. Zanim jednak czekają nas emocje związane z dorosłym konkursem, już za mniej niż pięć miesięcy Eurowizja Junior 2021. W ostatnim tygodniu poznaliśmy kolejne państwo, które weźmie udział w widowisku.
Jak co poniedziałek w tzw. „sezonie ogórkowym” dla Eurowizji prezentujemy Wam najważniejsze informacje dotyczące konkursów organizowanych przez Europejską Unię Nadawców. Co wydarzyło się w zeszłym tygodniu, o czym warto wiedzieć?
Eurowizja Junior 2021: znamy stawkę selekcji niemieckich
Eurowizja Junior 2021 będzie drugą edycją z udziałem Niemiec. Po zajęciu ostatniego miejsca przed rokiem nasi zachodni sąsiedzi nie zrazili się do konkursu, a młodzieżowa stacja KiKA ponownie odpowiada za proces selekcji reprezentanta. Ten jest niemal identyczny w stosunku do poprzedniej edycji.
Właśnie poznaliśmy piątkę uczestników, którzy przeszli wewnętrzny casting. Tylko troje z nich powalczy o wyjazd do Paryża. Finalistów wyłonią internauci, oddając swoje głosy w ankiecie. Głosować można do 1 sierpnia. Wśród kandydatów jest pięcioro młodych wykonawców w wieku od 10 do 13 lat. Reprezentanta Niemiec na Eurowizję Junior 2021 poznamy 10 września.
- Marta – 10 lat – z Bad Salzuflen w Nadrenii Północnej-Westfalii
- Anjali – 11 lat – z Eschborn w Hesji
- Yike – 11 lat – z Berlina
- Pauline – 12 lat – z okolic Koblencji w Nadrenii-Palatynacie
- Emilie – 13 lat – z Homburg w Saary
Eurowizja Junior 2021: dwa kraje oficjalnie w stawce
Macedoński nadawca potwierdził, że zobaczymy jego przedstawiciela podczas konkursu w Paryżu. To o tyle zaskakujące, że Macedonia Północna powraca do konkursowej stawki po roku przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. Spekulowano także, że Eurowizja Junior 2021 odbędzie się bez Macedonii ze względu na zbyt duży koszt uczestnictwa w widowisku, jaki musiałby ponieść nadawca. Choć MRT wyraził zainteresowanie udziałem, nie wiemy, w jaki sposób wybierze swojego reprezentanta. Wszystko jednak wskazuje na to, że wzorem ostatniej dekady uczestnik z Macedonii Północnej zostanie wskazany wewnętrznie.
Oficjalnie udział Hiszpanii w Eurowizji Junior 2021 potwierdziła szefowa delegacji, Ana Maria Bordas. Stwierdziła, że decyzja o przesunięciu widowiska na grudzień jest świetna, a klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia bardziej pasuje do dziecięcego konkursu. Podkreśliła również swoje zadowolenie z organizacji wydarzenia przez jeden z krajów wielkiej piątki.
Eurowizja 2022 z Turcją na pokładzie?
Do tego niestety daleka droga. Jeszcze w maju informowaliśmy o tym, że przedstawiciele artystów tureckich są zainteresowani udziałem w konkursie. Teraz o Eurowizji wypowiedział się lider największej opozycyjnej partii w tureckim parlamencie, Kemal Kılıçdaroğlu. Wyraża on pełne poparcie dla idei powrotu Turcji. Jego zdaniem wizerunek na arenie międzynarodowej buduje się za pomocą miękkich działań. O sile danego kraju stanowią jego sukcesy na polu kultury, dlatego tak ważne jest, by brał on udział w takich wydarzeniach jak Eurowizja. Tym bardziej, że Turcy są obecni podczas szeregu innych przedsięwzięć związanych z ogólnie pojętą sztuką. Jak sam dodaje, to tylko konkurs i ostateczny wynik może być różny, ale warto, by artyści mieli możliwość promocji kultury.
TRT nie zmienia jednak zdania i tak jak przed dekadą, tak i teraz oficjalnie nie chce wrócić do konkursu ze względu na niezadowalający system punktacji. Przypomnijmy, że Turcja była jednym z największych beneficjentów głosowania wyłącznie telewidzów, co miało miejsce w latach 1997-2008.
Eurowizja za rok? Przygotowania już trwają!
Nie tylko Włosi myślą już o przyszłorocznej Eurowizji. Na nowe rozdanie liczą Hiszpanie, którzy po serii porażek i wypróbowaniu kilku metod selekcji teraz stawiają na niekonwencjonalne rozwiązanie. Chcą wzorem sukcesu Sanremo reaktywować Festiwal w Benidorm – niegdyś największe widowisko muzyczne w Hiszpanii. Wiemy, że festiwal odbędzie się na początku 2022 roku, a widzowie zobaczą trzy jego odsłony – dwa półfinały i finał. Zwycięzca Festiwalu w Benidorm nie tylko otrzyma statuetkę złotej syreny, ale także prawo reprezentowania Hiszpanii na Eurowizji 2022. Potencjalnych uczestników konkursu poznamy w listopadzie.
Australijska piosenkarka Tones and I zdradziła, że nadawca SBS poprosił ją o przygotowanie piosenki na Eurowizję dla Montaigne. Pandemia uniemożliwiła prace, ale teraz wokalistka i autorka tekstów potwierdziła, że chciałaby zaangażować się w proces powstania kompozycji na konkurs. Wcześniej stacja zapowiedziała, że kolejnego reprezentanta wybierze za pomocą formatu Australia Decides. Telewizyjny program wyłoni również reprezentanta Izraela. Będzie to zwycięzca reaktywowanego X-Factora. Nieoficjalnie ogłoszono pierwszych 18 uczestników, a wśród nich wokaliści znani z Kdam (izraelskie selekcje), The Voice oraz wnuczka autora zwycięskiej piosenki dla Izraela z 1978 roku – A-Ba-Ni-Bi.
Nowości muzyczne
27 sierpnia debiutancki album On n’enferme pas les oiseaux (pol. Nie zamykajmy ptaków) wyda Barbara Pravi. Na krążku laureatki drugiego miejsca na Eurowizji 2021 znajdzie się m.in. singiel Voila. Dwa dni później zespół Go_A (Eurowizja 2021, Ukraina) rozpocznie minitrasę w Polsce. Formacja odwiedzi Poznań (29 sierpnia), Warszawę (30 sierpnia) i Katowice (31 sierpnia). Zeszły tydzień przyniósł także dwie nowości muzyczne od polskich reprezentantów na Eurowizji. Swoje nowe single wydali Cleo (Polskie Mexico) oraz Rafał Brzozowski (Głośniej).
Źródła: eurofestivales.blogspot.com, eurovoix.com, eurowizja.org, wiwibloggs.com