Eurowizja 2022: typujemy zwycięzcę. Grecja, Cypr, Albania, Macedonia Północna (część IV)

Eurowizja 2022, typujemy zwycięzcę, część 4

Eurowizja 2022: na zdjęciu reprezentantki Grecji, Cypru, Albanii i Macedonii Północnej. Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2022, na którą czekają miłośnicy z całego świata, już za niecałe trzy tygodnie, co jest idealnym czasem na ocenienie wybranych utworów i wskazanie swojego faworyta. W tym cyklu robią to właśnie redaktorzy portalu eurowizja.org, którzy w jednym odcinku wydają swoją opinię o czterech piosenkach. Dziś padło na Grecję, Cypr, Albanię oraz Macedonię Północną. Zobaczcie, jak nam się one spodobały i co o nich sądzimy!

Siedmioro redaktorów portalu Eurowizja.org ocenia piosenki z Eurowizji 2022. Każdy przyznaje punkty w skali od 1 do 10, gdzie „10” oznacza najwyższą notę. Po przyznaniu wszystkich ocen wyciągana jest średnia. Kraj, który po analizie wszystkich utworów otrzyma największą średnią okaże się naszym typem do zwycięstwa na Eurowizji 2022 w Turynie.

Eurowizja 2022. Grecja: Amanda Tenfjord – Die Together

Po wielu spekulacjach związanych z chociażby powrotem Kalomiry (Belgrad 2008) czy Mohombiego (Melodifestivalen 2019 & 2020), w grudniu ogłoszono, że na Eurowizję pojedzie norwesko-grecka wokalistka Amanda Tenfjord, a kompozycję zaprezentowano w marcu i nosi ona tytuł Die Together. Czy państwo powtórzy swój sukces i ponownie znajdzie się w finałowej dziesiątce?

Mieszko: Utwór utrzymany w trendach, wyróżniający się na tle całej tegorocznej stawki. Dość szybko mi się osłuchał. Bardziej traktuję piosenkę jako komercyjny produkt niż wyraz ekspresji emocji.

Tomek: Pierwsza połowa utworu jak dla mnie nie istnieje. Gdybym chciał słuchać piosenek a capella, oglądałbym Eurowizję dla Chórów. Ale nie zakładam klapek na oczy, a nuż występ mnie zachwyci? Grecy potrafią czasem zdziałać cuda.

Maciek: Piosenka ma jeden mankament – jak dla mnie ona zaczyna się dopiero w ostatniej minucie. Zabieg „a capella” zawsze był dla mnie niezrozumiały.

Kamil P: Porządna, nordycko brzmiąca ballada, która ma szansę znaleźć się bardzo wysoko, jak i szansę zupełnie przepaść, zwłaszcza w głosowaniu publiczności. Nie widzę potencjału na zwycięstwo, ale doceniam jakość.

Nasze oceny:

Mieszko: 6

Tomek: 5

Kamil N: 9

Maciek: 6

Emil: 10

Kamil P: 6

Hubert: 3

Średnia ocen: 6,4

Eurowizja 2022: Amanda Tenfjord reprezentantką Grecji w Turynie. Fot. eurovision.tv

Eurowizja 2022. Cypr: Andromache – Ela

Państwo wybrało wewnętrznie, ale jak mówi sama telewizja, w przyszłym roku możemy się spodziewać preselekcji. Postawiono na Andromache, która w swoim kraju najbardziej znana jest z piosenki Na Soun Pesma. Na scenie eurowizyjnej zaprezentuje utwór o nazwie ELA. Jeden z twórców to Alex P – kojarzony z Fuego czy Replay. Jak tę kompozycję ocenili redaktorzy eurowizja.org?

Kamil N: Kiedyś lubiłem takie piosenki na Eurowizji. Dziś mam wrażenie, że z biegiem lat kompletnie mnie nie ruszają, wręcz nudzą. Po prostu jest ok i tyle.

Emil: Świetny utwór osadzony w stylistyce lokalnych brzmień. Uważam, że może zaskoczyć w maju.

Hubert: Fajnie, że Cypr poszedł w końcu w coś innego. Słychać Arasha, co u mnie plusuje, bo bardzo lubię takie klimaty. Całość jest lekka, przyjemna do posłuchania podczas podróży. Niesamowicie się wkręca!

Nasze oceny:

Mieszko: 9

Tomek: 8

Kamil N: 4

Maciek: 6

Emil: 10

Kamil P: 6

Hubert: 8

Średnia ocen: 7,3

Eurowizja 2022: Cypr reprezentuje Andromache. Fot. CyBC

Eurowizja 2022. Albania: Ronela Hajati – Sekret

W grudniu zeszłego roku odbyła się jubileuszowa, 60. edycja Festivali i Këngës, podczas której goszczono 20 uczestników. Zatriumfowała Ronela Hajati z piosenką Sekret, która potem doczekała się modyfikacji, a ostateczną wersję opublikowano w marcu. Czy przekonała ona oceniających?

Mieszko: Jestem w szoku, że Albania postawiła na taką prezentację swojego kraju. Piosenka bardzo wpada w ucho, choć wersja z Festivali i Këngës była mniej komercyjna, tekst po revampie wydaje się miejscami strasznie płytki. Z drugiej strony to klasyczna piosenka na poderwanie widza, tu bardziej będzie liczyć się występ i ekspresja sceniczna niż warstwa tekstowa.

Tomek: Albańczycy chyba w końcu nauczyli się robić dobre revampy! Tego oczekiwałem po Roneli: seksapil, choreografia, wściekłość w oczach i fantastyczny wokal. Chcę wierzyć w świetną prezentację na scenie i Eurowizję 2023 w Tiranie.

Maciek: Ekspresja po bałkańsku. Dużo krzyku i sporo złego gustu. Jednak podrywa do tańca, a Ronela nie udaje nikogo, kim nie jest. Z tego względu można mieć do niej dużo sympatii.

Kamil P: Za dużo tu wszystkiego. Krzykliwe, tandetne, bałkańsko-turecko-dożynkowe, chaotyczne, nie mogło też zabraknąć elementów ballady i latino. W skrócie: 1001 kroków jak zostać nijaką divą Eurowizji.

Nasze oceny:

Mieszko: 8

Tomek: 10

Kamil N: 6

Maciek: 7

Emil: 10

Kamil P: 3

Hubert: 2

Średnia ocen: 6,6

Eurowizja 2022: Ronela Hajati będzie reprezentowała Albanię z piosenką Sekret / RTSH

Eurowizja 2022. Macedonia Północna: Andrea – Circles

Ten mały kraj zdecydował się w tym roku na preselekcje, w których brało udział sześcioro uczestników. Głosowanie odbywało się internetowo, które wygrała Andrea z piosenką Circles.

Kamil N: Da się słuchać, ale wieje nudą. Wokal na żywo też zbytnio nie zachwyca i mam wrażenie, że jest mocno niestabilny. Nie jest to utwór, który w jakikolwiek sposób by mnie ruszał.

Emil: Bardzo płaska i po prostu nudna piosenka. Według mnie pewniak do pozostania w półfinale.

Hubert: Obok Chorwacji dla mnie najbardziej irytująca piosenka z stawki. Płytki tekst, a podkład wyjęty z jakiegoś generatora, aczkolwiek po czasie umiem to wysłuchać.

Nasze oceny:

Mieszko: 4

Tomek: 4

Kamil N: 3

Maciek: 3

Emil: 4

Kamil P: 3

Hubert: 3

Średnia ocen: 3,4

Eurowizja 2022: Andrea będzie reprezentowała Macedonie Północną z piosenką Circles / eurovision.tv

Kto jest naszym zwycięzcą Eurowizji 2022?

Na ten moment oceniliśmy 16 z 40 konkursowych propozycji. W tabeli prowadzi Szwecja.

  1. SZWECJA: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer – 9,6
  2. LITWA: Monika Liu – Sentimentai – 7,4
  3. CYPR: Andromache – Ela – 7,3
  4. ALBANIA: Ronela Hajati – Sekret – 6,6
  5. ESTONIA: Stefan – Hope – 6,5
  6. UKRAINA: Kalush Orchestra – Stefania – 6,4
  7. GRECJA: Amanda Tenfjord – Die Together – 6,4
  8. FINLANDIA: The Rasmus – Jezebel – 6,0
  9. ISLANDIA: Systur – Með hækk­andi sól – 5,3
  10. RUMUNIA: WRS – Llámame – 4,0
  11. MACEDONIA PÓŁNOCNA: Andrea – Circles – 3,4
  12. DANIA: Reddi – The Show – 3,0
  13. NORWEGIA: Subwoolfer – Give That Wolf A Banana – 3,0
  14. ŁOTWA: Citi Zēni – Eat Your Salad – 2,9
  15. MOŁDAWIA: Zdob și Zdub & Frații Advahov – Trenulețul – 2,3
  16. BUŁGARIA: Intelligent Music Project – Intention – 1,4
Exit mobile version