Pierwszy koncert półfinałowy już za równe dwa tygodnie! Miłośnicy widowiska tworzą swoje osobiste czy grupowe rankingi oraz typują kraje do awansu czy zwycięstwa. Redakcja eurowizja.org również wybiera swojego faworyta. W każdym odcinku cyklu oceniamy cztery utwory. Dziś padło na Wielką Brytanie, Irlandię, Australię oraz Maltę. Poznajcie nasze opinie!
Ośmioro redaktorów portalu Eurowizja.org ocenia piosenki z Eurowizji 2022. Każdy przyznaje punkty w skali od 1 do 10, gdzie „10” oznacza najwyższą notę. Po przyznaniu wszystkich ocen wyciągana jest średnia. Kraj, który po analizie wszystkich utworów otrzyma największą średnią okaże się naszym typem do zwycięstwa na Eurowizji 2022 w Turynie.
Eurowizja 2022. Wielka Brytania: Sam Ryder – Space Man
Wokalista znany jest z platformy TikTok, gdzie obserwuje go ponad 12 milionów internautów. Tworzy swoje covery mniej lub bardziej znanych piosenek. Jego konto okrzyknięto najczęściej oglądanym spośród brytyjskich piosenkarzy w 2020 roku. Czy utwór Space Man nam się podoba i czy Zjednoczone Królestwo w końcu wejdzie choćby do czołowej dwudziestki?
Mieszko: Choć w końcu mamy produkcję z UK utrzymaną w światowych trendach dla tego gatunku muzyki, to problemem piosenki „Space Man” może być to, że w tym roku jest kilka podobnych brzmieniowo kawałków wykonywanych przez mężczyzn. Pytanie, czy Samowi Ryderowi uda się przebić na tle konkurencji, mając o jeden występ na żywo mniej.
Tomek: Naprawdę, nie rozumiem fenomenu. Refren jest dla mnie niebywale męczący, a wokalnie jest co najwyżej poprawnie. Dodatkowo – BBC nie umie w stagingi.
Maciek: Udana próba nawiązania do estetyki brytyjskiej muzyki z lat 70. (np. Elton John). To też jest pewna próba, której Wielka Brytania jeszcze nie testowała. Niemniej warstwa tekstowa jest niczym jak z przemówienia w konkursach piękności.
Kamil P: Porządna produkcja, pasująca do trendów, a jednocześnie wyróżniająca się wokalem. Nie wiem, czy ma szansę na sukces taki, jaki jej się wróży, ale naprawdę trzeba docenić, że w końcu Wielka Brytania choć trochę wychodzi ponad typową nijakość brytyjskiego popu.
Nasze oceny:
Mieszko: 6
Kasia: 6
Tomek: 3
Kamil N: 5
Maciek: 6
Emil: 5
Kamil P: 7
Hubert: 8
Średnia ocen: 5,8
Eurowizja 2022. Irlandia: Brooke – That’s rich
Państwo po siedmioletniej przerwie wróciło do swoich selekcji. Wzięło w nim udział sześcioro uczestników i wygrała je Brooke Scullion z autorskim utworem That’s Rich. Czy zaprowadzi ona w końcu Irlandię do finału?
Kasia: Guilty pleasure! Jest to tak tanie, ocieka kiczem i plastikiem, że nie umiem tego nie kochać.
Kamil N: Po występach na żywo nawet się troszkę przekonuję. Jednak nie jest to moja bajka.
Emil: Nowoczesny i zgrabnie napisany utwór, który niestety ma duży potencjał na zepsucie na żywo.
Hubert: Tandetne, ale jednak wkręcające się po czasie. Myślę jednak, że tak jak prezentuje się sama Brooke na scenie, to Irlandia trzeci raz z rzędu może zająć ostatnie miejsce w półfinale.
Nasze oceny:
Mieszko: 5
Kasia: 6
Tomek: 7
Kamil N: 4
Maciek: 5
Emil: 10
Kamil P: 5
Hubert: 6
Średnia ocen: 6,0
Eurowizja 2022. Australia: Sheldon Riley: Not The Same
Australia powróciła do swoich preselekcji Australia Decides, w których wzięło udział jedenaścioro uczestników. Wygrał je Sheldon Riley, który podobnie jak Brooke szerzej znany jest z The Voice, ale także z innych talent-show. Czy Not The Same podbiło serce redaktorów?
Mieszko: Dużo dramatyzmu w tym utworze, może nawet za dużo, bo ta mocna emocjonalność Sheldona, maska, strój wbrew pozorom odciągają uwagę od piosenki i przesłania.
Tomek: Nie kupuję tego. Niby bardzo emocjonalny występ, a jednak wszystko jest identycznie wykonywane. Zamiast autentyczności mamy groteskową teatralność.
Kamil P: Świetna produkcja! Uwielbiam power ballady z autentycznym przesłaniem. Kupuję emocje Sheldona, szkoda tylko, że w występie na żywo przyćmiewa je teatralność i komercja. W takich przypadkach naprawdę less is more.
Nasze oceny:
Mieszko: 7
Kasia: 7
Tomek: 2
Kamil N: 5
Maciek: 4
Emil: 5
Kamil P: 10
Hubert: 10
Średnia ocen: 6,3
Eurowizja 2022. Malta: Emma Muscat – I Am What I Am
Telewizja TVM postawiła w tym roku na powrót eliminacji po czterech latach przerwy. Mogliśmy oglądać 22 artystów spośród, których 16 awansowało do finału. Jednogłośnie głosowanie widzów i jury wygrała Emma Muscat. Ostatecznie – podobnie, jak w 2016 roku – zmieniono utwór. Czy przypadł on do gustu oceniającym?
Kasia: Popowe spanko. Nijakie, bez duszy, niezapamiętywalne.
Kamil N: „I Am What I Am” – no tak, jesteś tragicznym odgrzewanym milion razy utworem, który na siłę mówi o tolerancji, bo nie dało się wymyślić czegoś lepszego. Ciekawe, czy znowu jury wybije Maltę ponad inne kraje, które zasługują na finał. Pociesza mnie, że nawet jeśli, to w finale widzowie zweryfikują szybciutko ten tani chwyt.
Emil: Niezbyt odkrywczy, ale dobrze wyprodukowany utwór. Ma potencjał na flopa u widzów i wysokie miejsce u jurorów.
Hubert: Szwedzki generyczny utwór, ale… jest gospel, więc mnie to kupuje!
Nasze oceny:
Mieszko: 5
Kasia: 2
Tomek: 1
Kamil N: 2
Maciek: 2
Emil: 7
Kamil P: 2
Hubert: 7
Średnia ocen: 3,5
Kto jest naszym zwycięzcą Eurowizji 2022?
Na ten moment oceniliśmy 28 z 40 konkursowych propozycji. W tabeli prowadzi Szwecja.
- SZWECJA: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer – 9,6
- SERBIA: Konstrakta – In Corpore Sano – 9,0
- LITWA: Monika Liu – Sentimentai – 7,4
- CYPR: Andromache – Ela – 7,3
- ALBANIA: Ronela Hajati – Sekret – 6,6
- AUSTRIA: LUM!X ft. Pia Maria – Halo – 6,5
- ESTONIA: Stefan – Hope – 6,5
- UKRAINA: Kalush Orchestra – Stefania – 6,4
- GRECJA: Amanda Tenfjord – Die Together – 6,4
- AUSTRALIA: Sheldon Riley – Not The Same – 6,3
- FINLANDIA: The Rasmus – Jezebel – 6,0
- CZECHY: We Are Domi – Lights off – 6,0
- IRLANDIA: Brooke – That’s rich – 6,0
- WIELKA BRYTANIA: Sam Ryder – Space Man – 5,8
- CZARNOGÓRA: Vladana – Breathe – 5,3
- ISLANDIA: Systur – Með hækkandi sól – 5,3
- CHORWACJA: Mia Dimšić – Guilty Pleasure – 5,0
- SŁOWENIA: LPS – Disko – 4,8
- SZWAJCARIA: Marius Bear – Boys do cry – 4,8
- NIEMCY: Malik Harris – Rockstars – 4,6
- RUMUNIA: WRS – Llámame – 4,0
- MALTA: Emma Muscat – I Am What I Am – 3,5
- MACEDONIA PÓŁNOCNA: Andrea – Circles – 3,4
- DANIA: Reddi – The Show – 3,0
- NORWEGIA: Subwoolfer – Give That Wolf A Banana – 3,0
- ŁOTWA: Citi Zēni – Eat Your Salad – 2,9
- MOŁDAWIA: Zdob și Zdub & Frații Advahov – Trenulețul – 2,3
- BUŁGARIA: Intelligent Music Project – Intention – 1,4