Eurowizja 2022: kiedy poznamy miasto, które zorganizuje konkurs?

Eurowizja 2021, Måneskin, Włochy, MTV EMA 2021

ESC Top 250: rusza głosowanie. Zespół Maneskin, zwycięzcy Eurowizji 2021 uplasowali się na 2. miejscu / fot. Eurovision.tv

Choć Eurowizja 2022 dopiero w maju przyszłego roku, prace nad organizacją widowiska muszą rozpocząć się z wyprzedzeniem. Nie inaczej jest w przypadku 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Jeszcze latem dowiemy, w jakiej lokalizacji odbędzie się jedno z największych światowych wydarzeń. Jakie wymogi muszą spełnić potencjalni organizatorzy?

Eurowizja 2022 odbędzie się we Włoszech. To efekt zwycięstwa grupy Måneskin, która podbiła serca fanów na całym świecie. Tym samym prawo organizacji kolejnego konkursu przechodzi na włoskiego nadawcę publicznego RAI. To właśnie on w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców (EBU) wybierze miasto, które będzie gospodarzem Eurowizji 2022.

Zespół Måneskin na konferencji prasowej po zwycięstwie na Eurowizji 2021. Fot. eurovision.tv / Thomas Hanses

Eurowizja 2022: szereg kryteriów dla organizatorów

W niedawno wydanym komunikacie EBU szczegółowo określiła, jakie kryteria musi spełnić miasto-gospodarz konkursu. Metropolia musi posiadać międzynarodowe lotnisko, położone nie dalej niż 90 minut jazdy od centrum. Niezwykle istotna jest również kwestia zakwaterowania. W obrębie areny, w której odbędzie się Eurowizja 2022, na delegacje, ekipę techniczną, media i fanów musi czekać 2000 miejsc noclegowych.

Jednak znacznie więcej wymagań EBU stawia hali, w której zostanie zorganizowana Eurowizja 2022. Musi być to zamknięta, klimatyzowana arena, zdolna pomieścić widownię rzędu 8000 – 10000 widzów. Co ważne, tylko 70% miejsc koncertowych zostanie udostępnionych publiczności. Zapis dotyczący pojemności jest o tyle ciekawy, że w poprzednich latach konkurs organizowano z udziałem znaczniej większej liczby widzów. Rekordzistą jest tu Esprit Arena w Düsseldorfie, gdzie Eurowizję 2011 obejrzało na żywo jednorazowo 35 000 osób. Jeszcze w Lizbonie w 2018 roku Altice Arena przygotowana była na przyjęcie niemal dwukrotnie większej widowni niż przyszłe miejsce organizacji Eurowizji 2022.

Eurowizja 2021 odbyła się w dn. 18, 20 i 22 maja 2021 roku w Ahoy Arena w Rotterdamie. Na zdjęciu m.in. Sietse Bakker. fot. Charles Batenburg / eurovision.tv

Eurowizja 2022: kiedy poznamy miasto-organizatora?

Hala musi posiadać także dodatkową przestrzeń do zagospodarowania na centrum prasowe dla 1000 dziennikarzy, pomieszczenia dla delegacji, artystów czy ekipy technicznej, garderoby. Obiekt musi posiadać dostateczną liczbę toalet oraz punktów gastronomicznych. W ogólnej specyfikacji technicznej określono także dobrą nośność dachu i możliwość załadunku oraz 18-metrową wysokość hali. Dodatkowo arena musi być dostępna na sześć tygodni przed widowiskiem, w ciągu dwóch tygodni trwania Eurowizji i tydzień po jej zakończeniu.

Do 12 lipca do końca dnia chętne miasta mogą zgłaszać zainteresowanie organizacją konkursu. Od przyszłego tygodnia RAI rozpocznie rozmowy z potencjalnymi kandydatami. Wcześniej wśród metropolii zainteresowanych Eurowizją 2022 wymieniano m.in. Turyn, Mediolan czy Bolonię. Wszystkie te lokalizacje spełniają wymogi dla miast, jednak ich główne hale mogą pomieścić większą liczbę osób niż ta wskazana przez Europejską Unię Nadawców. Ostateczną decyzję dotyczącą tego, gdzie odbędzie się Eurowizja 2022 poznamy jeszcze latem!

Eurowizja 2021: Rotterdam Ahoy: Elementy oświetlenia Fot. NPO/NOS/AVROTROS NATHAN REINDS / eurovision.tv

Co wiemy o Eurowizji 2022?

Na ten moment 17 krajów zadeklarowało udział w Eurowizji 2022. W stawce prócz gospodarzy, czyli Włochów, jest m.in. Francja, która zajęła w tym roku drugie miejsce. Francuzi idą za ciosem i kolejnego reprezentanta wyłonią ponownie na drodze selekcji. Podobnie będzie w Australii, gdzie selekcje zaplanowano już na luty 2022 roku. San Marino wybierze reprezentanta na kolejny konkurs dzięki nowemu formatowi Una voce per San Marino. Nowość także w Izraelu. Tu reprezentantem zostanie zwycięzca programu X-Factor, który powraca na ekrany po trzech latach przerwy.

Wcześniej informowaliśmy o rozpoczęciu procesu poszukiwania jurorów w Niemczech Szwajcarii. W obu krajach wpływ na decyzję nadawców mają zarówno obywatele, jak i eksperci muzyczni. Udział zapowiedzieli także nadawcy m.in. z Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Grecji i Szwecji. 

Eurowizja 2021: Måneskin po wygranej w konkursie. Fot. NPO/NOS/AVROTROS NATHAN REINDS

Źródła: eurovision.tv, rai.it

Exit mobile version