Na tę wiadomość czekali wszyscy sympatycy konkursu. Nadawca RAI oficjalnie potwierdza, że Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie. Gospodarza przyszłorocznej edycji wybrano spośród siedemnastu miejscowości, które wstępnie zgłosiły zainteresowanie organizacją konkursu. Będzie to pierwsza Eurowizja, która odbędzie się w tym miejscu.
Jeszcze w maju wiadomo było, że Eurowizja 2022 odbędzie się we Włoszech. To efekt zwycięstwa grupy Måneskin, która podbiła przede wszystkim serca telewidzów w całej Europie i Australii. Po zakończeniu konkursu w Rotterdamie włoski nadawca publiczny potwierdził, że będzie ubiegać się o goszczenie widowiska w kolejnym roku. Już w czerwcu RAI i Grupa Referencyjna EBU ustalali wstępnie warunki organizacji wydarzenia. Z kolei na początku lipca opublikowano zasady zgłoszeń dla wszystkich włoskich miejscowości zainteresowanych przyjęciem widowiska.
Eurowizja 2022 w Turynie
Początkowo na apel RAI odpowiedziało aż 17 miejscowości. Wśród nich były zarówno duże metropolie, jak i niewielkie miasteczka, które jednak deklarowały gotowość do zorganizowania widowiska we współpracy z partnerami regionu. Najpierw listę zawężono do 11 kandydatur, by w ostatecznej batalii o miano gospodarza liczyło się ich tylko pięć. Sensacyjnie przepadła aplikacja z Rzymu, co ciekawe, Neapol – trzecie co do wielkości miasto Włoch – w ogóle nie był zainteresowany konkursem. Wśród największych szans wymieniano Turyn, Mediolan czy Bolonię.
Teraz już wiemy, że Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie w dniach 10-14 maja. Gospodarz Igrzysk Olimpijskich 2006 od kilkunastu dni był wymieniany jako pewniak do tytuły organizatora Eurowizji. To właśnie jeden z obiektów olimpijskich, hala Pala Alpitour, będzie gościć największe święto europejskiej muzyki. Zanim pojawił się oficjalny komunikat ze strony EBU i RAI informacja została podana przez włoskie media. Możliwe, że również potwierdzą się spekulacje, że konkurs poprowadzi MIKA, 38-letni brytyjski wokalista, twórcy hitu Relax, Take It Easy.
Tak będzie wyglądać przyszłoroczna Eurowizja
Choć Eurowizja 2022 dopiero w maju, dziś już EBU i RAI planują szczegóły operacyjne przyszłorocznego konkursu. W niedawno wydanym komunikacie określono, jakie kryteria musi spełnić miasto-gospodarz konkursu. Metropolia musi posiadać międzynarodowe lotnisko, położone nie dalej niż 90 minut jazdy od centrum. Niezwykle istotna jest również kwestia zakwaterowania. W obrębie areny, w której odbędzie się Eurowizja 2022, na delegacje, ekipę techniczną, media i fanów musi czekać 2000 miejsc noclegowych.
Jednak znacznie więcej wymagań EBU stawia hali, w której zostanie zorganizowana Eurowizja 2022. Musi być to zamknięta, klimatyzowana arena, zdolna pomieścić widownię rzędu 8000 – 10000 widzów. Co ważne, tylko 70% miejsc koncertowych zostanie udostępnionych publiczności. Zapis dotyczący pojemności jest o tyle ciekawy, że w poprzednich latach konkurs organizowano z udziałem znaczniej większej liczby widzów. Hala musi posiadać także dodatkową przestrzeń do zagospodarowania na centrum prasowe dla 1000 dziennikarzy, pomieszczenia dla delegacji, artystów czy ekipy technicznej, garderoby.
Obiekt musi posiadać dostateczną liczbę toalet oraz punktów gastronomicznych. W ogólnej specyfikacji technicznej określono także dobrą nośność dachu i możliwość załadunku oraz 18-metrową wysokość hali. Dodatkowo arena musi być dostępna na sześć tygodni przed widowiskiem, w ciągu dwóch tygodni trwania Eurowizji i tydzień po jej zakończeniu.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Gdyby Eurowizja 2022 odbyła się dziś, wzięłoby w niej udział 33 kraje. Wśród nich jest Polska, a telewizja rozpocznie prace nad wyborem reprezentanta już tej jesieni. Kolejni nadawcy publiczni również ujawniają swoje plany dotyczące przyszłorocznego konkursu. Wyraźnie obserwowanym trendem jest powrót do selekcji. Reaktywację formatów zapowiedziały takie kraje jak: Australia, Islandia, Łotwa czy Malta. Nowy program, który wyłoni reprezentanta, powstanie w San Marino. Po sukcesie na tegorocznej Eurowizji na schemat selekcji ponownie zdecydował się francuski nadawca. Z kolei Hiszpanie wybiorą swojego uczestnika konkursu podczas festiwalu w Benidorm, wzorowanego na Sanremo. Najprawdopodobniej również w Albanii zwycięzca Festivali i Këngës pojedzie do Włoch, choć nie jest to jeszcze potwierdzone.
- Grudzień 2021 – wybór Grecji
- Styczeń 2022 – finał programu X-Factor w Izraelu, Festiwal w Benidorm w Hiszpanii, wybór Szwajcarii
- do 2 stycznia 2022 – wybór reprezentanta Polski
- Luty 2022 – Beovizija w Serbii, Songvakepnin na Islandii, Supernova na Łotwie, Festival da Canção w Portugalii
- 5 lutego – finałowy wieczór Sanremo 2022 (Włochy)
- 12 lutego – finał Eesti Laul (Estonia)
- 19 lutego – finał Melodi Grand Prix (Norwegia), finał Una voce per San Marino
- 26 lutego – Australia Decides (Australia), Uuden Musiikin Kilpailu (Finlandia)
- 5 marca – Dansk Melodi Grand Prix (Dania)
- 12 marca – finał Melodifestivalen (Szwecja)