Eurowizja 2022 – wszystko, co musisz wiedzieć o konkursie

Eurowizja 2022, scena

Eurowizja 2022: oceniamy organizację tegorocznego konkursu! Fot. Nathan Reinds / eurovision.tv

Eurowizja 2022 to nie tylko koncerty półfinałowe, ale próby, konferencje i szereg wydarzeń towarzyszących. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Konkursu Piosenki Eurowizji, który trwa w Turynie.

Nasza redakcja jest już na miejscu w Turynie! Od 4 maja aż do finału Eurowizji 2022 nadajemy na żywo relacje z prób, w których oceniamy i komentujemy to, co widzimy na ekranie. Na naszym YouTubie dostępne są też wywiady z artystami oraz ciekawe vlogi. Zakulisowe materiały z centrum prasowego znajdziesz także na naszym Instagramie i Tiktoku. Półfinały i finały skomentujesz w grupie na Facebooku – Warsaw Calling.

Eurowizja 2022 – kto weźmie udział?

Jesienią 2021 roku przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców wraz z RAI zapowiedzieli, że Eurowizja 2022 odbędzie się z udziałem 41 krajów. Po przerwie do rywalizacji powróciły Armenia i Czarnogóra. Jednak ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, EBU wykluczyła to pierwsze państwo z udziału w tegorocznym konkursie. Pod znakiem zapytania stał również występ reprezentanta Izraela, ale ostatecznie Michael Ben-David wystąpi w Turynie.

Eurowizja 2022: Michael Ben David z Izraela na scenie, fot. Nathan Reinds/Andres Putting/eurovision.tv

35 uczestników konkursu zostało w drodze losowania podzielonych na półfinały. Z każdego z nich awansuje najlepsza dziesiątka. W wielkim finale wystąpi 25 wykonawców, a jego skład uzupełnią automatyczni finaliści, czyli kraje wielkiej piątki. To przedstawiciele nadawców, którzy łożą najwięcej pieniędzy na organizację widowiska. Polskę reprezentuje Krystian Ochman, który wygrał zorganizowane przez Telewizję Polską selekcje do konkursu. W Turynie wykona utwór River, typowany do zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce Eurowizji 2022. Nasz reprezentant wystąpi w drugim półfinale (12 maja) jako czternasty w kolejności.

Powracający artyści

W stawce tegorocznego konkursu mamy kilka powrotów. Mahmood (Włochy) w 2019 roku otarł się o wygraną, zajmując drugie miejsce w Tel Awiwie. Dla zespołu Zdob și Zdub z Mołdawii będzie to trzecia Eurowizja. Poprzednie zagwarantowały krajowi najlepsze pozycje w historii. Również po raz trzeci weźmie udział Stojan Jankułow z Bułgarii, który w tym roku wystartuje jako członek formacji Intelligent Music Project. Ihor Didenczuk z Kalush Orchestra (Ukraina) wystąpi po raz drugi na Eurowizji, bowiem przed rokiem współtworzył grupę Go_A. Z kolei jedna z członkiń zespołu Reddi (Dania) w 2012 roku wystąpiła w chórkach u Soluny Samay.

Eurowizja 2022, Mołdawia na scenie: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers. (fot. EBU / ANDRES PUTTING)

Goście specjalni

Eurowizja to jednak nie tylko konkursowi uczestnicy, ale także szereg wykonawców, którzy uświetniają konkurs. W tym roku pierwszy półfinał otworzą włoscy artyści znani na całym świecie. To Dardust, Benny Benassi czy Sophie and the Giants. Swoją szansę dostanie także Diodato, który miał reprezentować Włochy na Eurowizji 2020, ostatecznie odwołanej z powodu pandemii COVID-19. Drugi półfinał otworzy jeden z prezenterów – Alessandro Cattelan – który wykona humorystyczny występ. Z kolei w przerwie między konkursem a wynikami zobaczymy Il Volo z hitem Grande Amore, a także prowadzących – Mikę i Laurę Pausini.

Finał otworzy parada flag, a o muzyczne wrażenia zadba grupa Rockin’ 1000. Będzie to także czas na medley piosenek Laury Pausini. Swój medley w trakcie interval actu będzie mieć Mika, a ponadto usłyszymy włoskich zwycięzców Eurowizji. Wystąpią Gigliola Cinquetti (Eurowizja 1964) z hitem Non ho l’eta oraz zeszłoroczni triumfatorzy – Måneskin.

Zespół Måneskin na konferencji prasowej po zwycięstwie na Eurowizji 2021. Teraz walczy o statuetki MTV EMA 2021. Fot. eurovision.tv / Thomas Hanses

Eurowizja 2022 – harmonogram

Każdy koncert na żywo poprzedzają dwie tury prób oraz trzy próby całych koncertów. Podczas pierwszej tury prób uczestnicy otrzymywali pół godziny na wykonanie trzech lub czterech występów. Z kolei podczas drugiej tury prób czas wykonawców na scenie zmniejszył się do 20 minut. Pierwsze próby generalne całych koncertów (półfinałów i finału) dostępne są tylko dla akredytowanych dziennikarzy. Próby jurorskie są niezwykle ważnym elementem konkursu, bowiem to właśnie wtedy jurorzy oceniają konkursowe propozycje.

Eurowizja 2022: fiński zespół The Rasmus na scenie, fot. Nathan Reinds/Andres Putting/eurovision.tv

Eurowizja 2022 i kontrowersje

Największym wyzwaniem zarówno dla delegacji i uczestników, ale także dla organizatorów są problemy techniczne ze sceną. Kinetyczne słońce, które miało być największą atrakcją technologiczną, nie obraca się. Dodatkowo są problemy z wyświetlaniem wizualizacji, gdyż ekrany zostały zamontowane w niewłaściwy sposób. Co więcej, organizatorzy deklarują, że nie są w stanie w pełni rozwiązać usterki. Szereg wykonawców narzeka na problemy z dźwiękiem, co przeszkadza we właściwym przeprowadzeniu prób.

Gdzie oglądać konkurs?

Zarówno oba półfinały, jak i finał będzie można śledzić z polskim komentarzem w TVP 1, TVP Polonia i na vod.tvp.pl. Konkurs skomentują Aleksander Sikora i Marek Sierocki. W odróżnieniu od Eurowizji Junior mieszkając w Polsce, nie możemy głosować na swój kraj. Jednak Polacy, którzy przebywają za granicą, mogą oddawać głosy na Polskę, korzystając z numerów telefonów i SMS wyświetlanych podczas transmisji na kanale publicznego nadawcy w danym kraju. Co ważne, w polskim półfinale głosować mogą tylko kraje biorące udział w drugim półfinale, a także Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Półfinały i finały na żywo można oglądać również, bez polskiego komentarza, za pośrednictwem oficjalnego kanału Eurowizji na YouTubie.

I w tym roku dla wszystkich fanów Eurowizji przygotowaliśmy specjalne karty do głosowania, by każdy mógł ocenić swoich faworytów i cieszyć się konkursem.

Eurowizja 2022: pobierz karty do głosowania. Fot. Michał Kacprowicz / eurowizja.org

Kto organizuje Eurowizję?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu będzie The Sound of Beauty. Europejska Unia Nadawców zaprezentowała także nowe logo i identyfikację wizualną konkursu, a gospodarzami widowiska będą Laura Pausini, Mika oraz Alessandro Catellan.

Po raz drugi producentem wykonawczym konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców został Szwed, Martin Österdahl. Z ramienia RAI za konkurs odpowiadają Simona Martorelli i Claudio Fasulo. Oficjalnymi parterami Eurowizji 2022 są MoroccanOil, TikTok, idealista, Booking.com, Riedel i Vueling Airline. Wydarzenie współorganizowane jest przy wsparciu władz miasta, regionu Piemontu czy włoskiego ministerstwa turystyki. Po raz pierwszy w historii Eurowizja będzie miała własną linię prosecco.

Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie. / fot. Eurovision.tv

Imprezy towarzyszące

Eurowizja 2022 to jednak nie tylko koncerty. Wartość dodaną stanowią imprezy odbywające się podczas dwóch eurowizyjnych tygodni w mieście, które organizuje daną edycję konkursu. W samym Turynie na fanów Eurowizji czekać będzie aż dziesięć klubów i pubów z eurowizyjną muzyką. Każdy euroclub ugości co najmniej 150 osób, z czego dla delegacji przeznaczono minimum 25 miejsc. Szereg wydarzeń na żywo, w tym ponad 150 koncertów, czeka na fanów w EuroVillage, która rozlokowana jest w Parco del Valentino – najstarszym ogrodzie publicznym we Włoszech. Eurowizyjna wioska otwarta jest od 7 do 14 maja. Przez cały okres Eurowizji turyści będą mogli skorzystać z licznych promocji, spróbować tradycyjnych dań dla kuchni Piemontu czy zrobić sobie zdjęcie w jednym z przygotowanych punktów.

Eurovillage zostanie otwarta w Parco del Valentino. / fot. Eurovision.tv
Exit mobile version