Choć Eurowizja 2022 odbędzie się dopiero za kilka miesięcy, przygotowania do największego święta muzyki w Europie nabierają tempa. Na Ukrainie właśnie rozpoczęły się zgłoszenia do realizacji i produkcji kolejnej edycji Vidbir 2022, która po raz kolejny wyłoni ukraińskiego reprezentanta. Co wiemy?
8 października Narodowa Publiczna Teleradiokompania Ukrainy (ukr. Національна суспільна телерадіокомпанія України) ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do realizacji i produkcji kolejnej edycji Vidbir 2022.
Ukraiński nadawca publiczny odpowiedzialny za udział Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji oświadczył, że zorganizuje krajowy finał Vidbir 2022 samodzielnie, bez pomocy komercyjnego nadawcy. Informuje również, że umowa pomiędzy publicznym nadawcą a stacją telewizyjną STB (ukr. Телеканал СТБ) zakończyła się w tym roku. Ze względu na odmienne zdania i pomysły co do dalszych warunków współpracy, obie strony postanowiły ją zakończyć.
Vidbir 2022: nowa realizacja = lepszy wynik?
Ukraiński nadawca odpowiedzialny za ukraiński udział Konkursie Piosenki Eurowizji określił warunki konkursu na realizację i produkcję Vidbir 2022, zwycięski uczestnik ma zadanie:
- stworzyć telewizyjną wersję występu zwycięzcy krajowych preselekcji Vidbir 2022
- stworzyć zapasową wersję telewizyjnego występu zwycięzcy krajowych preselekcji (tzw. live-on-tape), możliwą do odtworzenia podczas przyszłorocznego konkursu we Włoszech
- zapewnić realizację audiowizualną i artystyczną występu zwycięzcy krajowych preselekcji (inscenizacja numeru) podczas Eurowizji 2022 w Turynie
Kandydaci, którzy chcą wziąć udział w konkursie na prezentację audiowizualną, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy najpóźniej do 24 października 2021 roku. Ukraiński nadawca określił również wymagania dotyczące realizacji krajowego finału.
Realizacja telewizyjnej wersji krajowych preselekcji Vidbiru 2022 powinna obejmować:
- wstępną selekcję wykonawców, utworzenie jury krajowych preselekcji oraz zapewnienie przejrzystego głosowania dla widzów
- propozycje lokalizacji, wizję sceniczną reżysera oraz inscenizację występów uczestników i kreację wizerunku wykonawców, przeprowadzanie prób oraz stworzenie wersji telewizyjnej krajowych preselekcji (w tym także jej szatę graficzną), a także transmisję na żywo w Telewizji Publicznej
- transmisja krajowych preselekcji Vidbir 2022 musi rozpocząć się nie później niż 12 lutego 2022 roku
- występ reprezentanta Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji powinien być gotowy do 4 marca 2022 roku
Ukraina na Eurowizji
Podczas tegorocznej Eurowizji 2021 w Rotterdamie Ukraina dzięki grupie Go_A i piosence Shum zajęła 5. miejsce, otrzymując łącznie 364 punkty. Co więcej, reprezentanci Ukrainy zajęli drugie miejsce w głosowaniu telewidzów w Wielkim Finale. Pomimo że Ukrainie udało się zdobyć dopiero siódmy najlepszy rezultat tego kraju w historii Eurowizji, gratulacje dla zespołu Go_A płynęły zewsząd. Słowa uznania popłynęły między innymi z ust obecnego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Tuż po finale Konkursu Piosenki Eurowizji utwór Shum znalazł się w rankingu najpopularniejszych utworów w serwisie Spotify, zajmując przez pewien czas 1. miejsce. Warto także nadmienić, że występ zespołu Go_A w Wielkim Finale na oficjalnym kanale Eurowizji w serwisie YouTube odnotował jak do tej pory ponad 21 milionów wyświetleń.
Czy Ukraina po tegorocznej „Szumomanii” ma apetyt na więcej? Z pewnością tak, jednak o tym, czy kolejny reprezentant ma szansę przebić tegoroczny wynik Go_A dowiemy się dopiero za kilka miesięcy.
Eurowizja 2022: co wiemy?
66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10 – 14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Na ten moment Eurowizja 2022 odbyłaby się z udziałem 32 państw. W tym gronie jest również Polska. Telewizja rozpocznie prace nad wyborem utworu w listopadzie, natomiast już teraz można zgłaszać swoją kandydaturę.Reprezentanta wybrała natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, na Łotwie czy właśnie w Słowenii.
Z pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Oficjalnego stanowiska nie zajął natomiast Cypr. Informacje o planowanym sposobie wyboru utworu w 2023 roku pozwalają jednak sądzić, że kraj ten pojawi się na scenie również i w przyszłym roku.