Mołdawski nadawca TRM opublikował utwory zgłoszone do krajowych selekcji do Eurowizji 2022. Przedstawiamy artystów walczących o udział w krajowym finale preselekcji zaplanowanym na 5 marca. Kto z nich ma największe szanse pojechać do Turynu?
Eurowizja 2022: znamy piosenki mołdawskich selekcji
Ostatni raz mołdawskie selekcje O Melodie Pentru Europa odbyły się w 2020 roku. Choć wygrała je Natalia Gordienko, do Rotterdamu nie pojechała, bo Eurowizja 2020 została odwołana ze z powodu pandemii. Rok później wybrano ją ponownie, jednak tym razem postawiono na wybór wewnętrzny. Ostatecznie w finale Eurowizji 2021 reprezentantka Mołdawii zajęła 13. miejsce.
W tym roku preselekcje powracają. Do udziału zgłosiło się wielu znanych artystów mołdawskiej sceny. Kto znalazł się w stawce krajowych preselekcji w Mołdawii?
- Ana Cernicova – Silent Battlefield
- Angel Kiss – The Sunshine in Me
- Annet Smirnova – Toxic Eyes
- Carolina Gorun & Danieli Shvets – Take Me Anywhere
- Denis Midone – Run Away
- Diana Elmas – Spirit High
- Dianna Rotaru – My Time is Now
- Emilia Vlas – Yama
- Ferum – Love Is
- Katy Rain – Lele
- LEMONIQUE – Boys
- Lanjeron – Magic Carpet
- Marcela Scripcaru – Starlight
- Maxim Zavidia – READY
- Mihaela Andrei – Libre
- Naminal – Stop Tonight
- Pelageya Stefoglo – I’m The Only One
- Ricky Ardezianu – Cherche La Femme
- SENDREI – Beginner’s Luck
- Sasha Bognibov – (I Just Had) Sex with Your Ex
- Sasha Bognibov – My Friend is Gay
- The Tramps – Sky Blues
- Trio EVA – Get A Kiss
- Tudor Bumbac – larta-ma ca te iubesc
- Valeria Barbas – My Tree
- Viola Julea – Before (Twin Flame)
- Viorela Moraru – Tell Me That You Love Me
- Y-LIMIT – Nothing More
- Zdob şi Zdub & Fraţii Advahov – Trenuleţul
Wszystkie zatwierdzone przez komisję utwory można posłuchać TUTAJ.
Eurowizja 2022: trzydzieści utworów w stawce mołdawskich preselekcji. Co wiemy?
W 2020 roku do mołdawskich selekcji zakwalifikowano 36 utworów. Dla wyjaśnienia to najlepszy wynik ostatnich lat. Rok wcześniej w stawce znalazło się jedynie 28 kompozycji. Z kolei 2018 roku wymogi regulaminu spełniało 26 piosenek z zaledwie 28 nadesłanych zgłoszeń. W tym roku powrót do organizacji preselekcji wzbudził jednak dużo większe zainteresowanie. Zgłoszenia można było nadsyłać do 24 stycznia i TRM nie tracąc ani chwili niezwłocznie podało, że do udziału w krajowych selekcjach zgłoszono ponad 50 utworów.
Spośród wszystkich przesłanych zgłoszeń do następnego etapu zakwalifikowano trzydzieści utworów. Następnie wybrani artyści wezmą udział w przesłuchaniach na żywo, które zaplanowano już na 29 stycznia. Wówczas zostanie podjęta decyzja o szczegółach krajowego finału, zaplanowanego na 5 marca. Warto dodać, że 2020 roku w finale mołdawskich selekcji znalazło się aż dwadzieścia piosenek. Czy w tym roku poziom prezentacji będzie równie wysoki? Przekonamy się już wkrótce!
Eurowizja 2022: kto ma szansę jechać do Turynu? W stawce znane nazwiska!
W stawce mołdawskich preselekcji znalazł się zespół Zdob şi Zdub — dwukrotni reprezentanci Mołdawii na Eurowizji. Podczas debiutu kraju w 2005 roku, a także w roku 2011 uplasowali się dość wysoko -w finałach konkursu zajęli wówczas kolejno 6. i 12. miejsce. W zestawieniu opublikowanym przez TRM są również artyści znani z wcześniejszych selekcji O Melodie Pentru Europa. Najlepiej wśród nich poradził sobie Maxim Zavida. W finale krajowych preselekcji w 2020 roku z piosenką Take Control zajął 3. miejsce. Z kolei w 2019 roku dosłownie otarł się o zwycięstwo, ostatecznie zajmując drugą lokatę z piosenką I will not Surrender.
Ponownie swoich sił próbują także inni finaliści ostatnich selekcji. Są to Marcela Scripcaru, Lemonique, Lanjeron czy Diana Rotaru, znana miłośnikom Eurowizji z mołdawskich preselekcji w 2020 roku. Wystąpiła wówczas z piosenką Dale Dale. Swoje utwory zgłosili także weterani selekcji, czyli Tudor Bumbac i Sasha Bognibov. Jak do tej pory jednak nie udało im się jeszcze nigdy przejść pierwszego etapu.
Eurowizja 2022: dowiedz się więcej
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki — do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W rezultacie w półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów – Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, ponieważ białoruski nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Mołdawii, Macedonii Północnej czy w Słowenii. Ponadto znamy już skład półfinałów. Reprezentant Mołdawii wystąpi w pierwszym półfinale 10 maja w pierwszej połowie konkursu.