W tym roku na scenie w Liverpoolu zaprezentuje się 37 krajów, co jest jedną z najsłabszych frekwencji od lat. Mimo tego w stawce możemy doszukać się artystów z paru odleglejszych zakątków. Przyjrzyjmy się bliżej pochodzeniu uczestników Eurowizji 2023!
Podczas konkursu często podkreślana jest ważność kulturowego dziedzictwa. Sam slogan United by music pośrednio się do tego odnosi. Z tego względu wielu uczestników chętnie dzieli się swoim pochodzeniem. Natomiast oprócz grecko-duńskiego reprezentanta Grecji czy włosko-norweskiej Alessandry na scenie zaprezentują się również uczestnicy o nieco odleglejszej historii. Gdzie więc sięgają ich korzenie?
Eurowizja 2023: Maroko z silną reprezentacją w Liverpoolu
Ten afrykański kraj miał swój epizod w konkursie. Co prawda krótki, bo roczny, natomiast rozmowy o jego powrocie na Eurowizję parokrotnie były prowadzone. W tym roku nie możemy się, niestety, doczekać Maroko w roli pełnoprawnego uczestnika, natomiast nie oznacza to, że kraj ten nie ma udziału w wydarzeniu. A na swój akcent może liczyć w postaci chociażby La Zarry. Wokalistka co prawda urodziła się w Kanadzie, w Montrealu, natomiast jej korzenie sięgają dalej. Za sprawą rodziców o marokańskim pochodzeniu. Co ma swoje przełożenie na muzykę wokalistki. Artystka stara się pielęgnować dziedzictwo we własnej twórczości, czego wynikiem jest jej pierwszy album. Powstał on między innymi dzięki zaczerpnięciu wpływów z arabskiej muzyki, której La Zarra chętnie słucha na co dzień.
Marokańskie korzenie posiadają również artystki reprezentujące w tym roku Szwecję i Izrael. Kulturowe dziedzictwo i w tym przypadku dotyczy ich najbliższej rodziny. U Noa Kirel ma to odzwierciedlenie w jej muzyce. Niekiedy artystka wtrąca językowe wstawki do swoich utworów, inspiruje się brzmieniami. Loreen natomiast chętnie akcentuje na swoich social mediach własne korzenie, publikując rodzinne fotografie. W 2021 roku zagrała nawet w filmie zatytułowanym Vinterviken, gdzie wcieliła się w rolę marokańskiej matki, członkini mniejszości narodowej żyjącej w Szwecji. Dla artystki jest to ważna część jej tożsamości.
Wyspy Owcze na Eurowizji 2023? Kim jest ich reprezentant?
Tegoroczny reprezentant Danii także posiada własną historię, którą chętnie się dzieli. Reiley urodził się w Tórshavn czyli stolicy Wysp Owczych. Wokalista jest pierwszym reprezentantem Danii, który pochodzi z duńskich obszarów zależnych na wulkanicznym archipelagu. Reiley pytany o pochodzenie śmiało opowiada o swoim życiu na wyspach, o panującej tam przyrodzie. Często podkreśla, że jest ono dla niego inspirujące i pobudza go do marzeń o czymś większym.
Kosowo w konkursie. Czy to tak odległa wizja?
O udziale Kosowa podczas Eurowizji już spekulowano. Natomiast pomimo uczestnictwa w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, nic w kontekście majowego widowiska się nie zmieniło. Chociaż mimo braku kraju w konkursie na scenie w Liverpoolu pojawi się jednak reprezentantka urodzona w Peći, czyli wschodniej części Kosowa, a mianowicie Albina. Wokalistka wraz z Familiją Kelmendi wykona na scenie utwór Duje, wybrany nie tylko przez Albańczyków, ale również Kosowarów. Podczas preselekcji do Eurowizji 2023 – Festivali i Kenges udział w głosowaniu przypadł obu narodowościom. Stworzono w tym celu nawet specjalną linię. Dzięki takiemu obrotowi spraw artyści otrzymali największą liczbę głosów, tym samym zdobywając bilet do Liverpoolu, gdzie mają szansę na zaprezentowanie swojego dziedzictwa szerszej publiczności.
Eurowizja 2023: co wiemy?
Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, pod hasłem United by Music. Wystąpi 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Natomiast z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry.
Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Jednocześnie, po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.
———
Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.