Malta przebrnęła przez ćwierćfinały i kontrowersyjną dyskwalifikację faworyta, a teraz przymierza się do wyboru zwycięzcy. Przed nami półfinał i finał selekcji MESC. Czy Eurowizja 2023 będzie dla wyspiarskiego kraju udana?
Po raz drugi z rzędu o reprezentacji Malty w Konkursie Piosenki Eurowizji zdecydują otwarte preselekcje, do których dostało się aż 40 osób. To kraj, który najdłużej czeka na pierwsze w historii zwycięstwo – nie udało się to jeszcze od debiutu w 1971 roku.
Eurowizja 2023: co słychać w maltańskich selekcjach?
13, 20 i 27 stycznia uczestnicy Malta Eurovision Song Contest 2023 zaprezentowali się w skromnej oprawie ćwierćfinałów. Jurorzy i telewidzowie w głosowaniu 50/50 skrócili stawkę z 39 do 24 propozycji. Po występie w ćwierćfinale zdyskwalifikowany został Aidan. Decyzja o wykluczeniu zdobywcy drugiego miejsca rok temu zapadła 23 stycznia. Okazało się, że wokalista mimo licznych upomnień organizatorów prowadził promocję swojego utworu w sieci na nieregulaminową skalę.
Koncert półfinałowy odbędzie się w czwartek 9 lutego o 21:00. Poprowadzą go byli reprezentanci Malty na Eurowizji – Glen Vella (2011) i Amber (2015). Jury i widzowie wyłonią 16 finalistów konkursu, którzy staną do ostatecznej walki już w sobotę 11 lutego. Transmisję koncertów można śledzić TUTAJ. Stawka jest następująca:
- Andre’ – Broken hill
- Bradley Debono – Blackout
- Brooke – Checkmate
- Cheryl Balzan – La la land
- Chris Grech – Indescribable
- Christian Arding – Eku ċar
- DAN – It’ll be OK
- Dario Bezzina – Bridle Road
- Dominic i Anna – Whatever wind may blow
- Eliana Gomez Blanco – Guess what
- Fabrizio Faniello – Try to be better
- Geo Debono – The mirror
- Giada – I depend on you
- Greta Tude – Sound of my stilettos
- Ian – On my own
- Klinsmann – Piranha
- Mark Anthony Bartolo – Tears
- Matt Blxck – Up
- Maxine Pace – Alone
- Mikhail – Leħen fiċ-ċpar
- Nathan – Creeping walls
- Ryan Hili – In the silence
- Stefan – Heartbreaker
- The Busker – Dance (Our own party)
Faworytką fanów do zwycięstwa jest Brooke Borg, zdobywczyni czwartego miejsca w 2017 i trzeciego miejsca w 2018 roku. Wśród faworytów wymienia się też m.in. zespół The Busker oraz zwycięzcę programu X Factor, Ryana Hiliego. W stawce są też byli reprezentanci Malty – Fabrizio Faniello (Eurowizja 2001 i 2006) oraz Eliana Gomez Blanco (Eurowizja Junior 2019). Do półfinału nie dostała się Jessika (Eurowizja 2018, San Marino), weteranka startująca już po raz dwunasty w maltańskich preselekcjach.
Malta na Eurowizji
Po raz pierwszy Malta wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1971 roku. Dwa pierwsze występy, w języku maltańskim, nie były udane – zakończyły się ostatnim miejscem. Po długiej przerwie wyspiarskie państwo powróciło do udziału w 1991 roku. W latach 90. Malta dwa razy zajęła trzecie miejsce – dzięki Mary Spiteri w 1992 roku i Chiarze w 1998 roku. Druga z wokalistek wróciła na konkurs w 2005 roku i poprawiła swój rezultat, zajmując drugie miejsce z piosenką Angel. Trzy lata wcześniej drugie miejsce zdobyła również Ira Losco z utworem 7th wonder.
Na 16 startów w półfinałach Malta 8 razy awansowała do Wielkiego Finału. W Turynie kraj reprezentowała Emma Muscat z piosenką I Am What I Am. Zajęła 16. miejsce w półfinale, zdobywając 49 punktów.
Eurowizja 2023: co wiemy?
Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, pod hasłem United by Music. Wystąpi 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Natomiast, z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Co ciekawe, naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego.
Natomiast, do tej pory swoich reprezentantów wybrało już szesnaście krajów. Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Jednocześnie, po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.
———
Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.