Eurowizja 2023: gdzie i kiedy odbędzie się Melodifestivalen?

Eurowizja 2022, Szwecja, Cornelia Jakobs, Melodifestivalen

Cornelia Jakobs (Eurowizja 2022, Szwecja) wygrała Melodifestivalen i reprezentowała swój kraj w Turynie. Fot. eurovision.tv / Nathan Reinds

Eurowizja 2023 będzie już 67. edycją największego muzycznego konkursu na świecie. W stawce widowiska nie zabraknie miejsca dla Szwecji, która już po finale w Turynie potwierdziła, że weźmie udział w kolejnej edycji wydarzenia. Teraz Szwedzi publikują zasady Melodifestivalen, które wyłonią kolejnego reprezentanta tego kraju.

Szwedzi ponownie wrócili do czołówki Eurowizji. We Włoszech Cornelia Jakobs zajęła czwarte miejsce, choć przez wielu była uznawana za faworytkę do wygrania konkursu. Nadawca SVT idzie za ciosem i już teraz publikuje zasady organizacji Melodifestivalen.

Eurowizja 2023: Melodifestivalen – ważne daty

Pod koniec lipca szwedzki nadawca SVT ogłosił daty i miejsca, w których odbędzie się Melodifestivalen. Zgodnie z przewidywaniami szwedzkie selekcje rozpoczną się w pierwszą sobotę lutego, a inauguracja cyklu nastąpi w Göteborgu. W kolejnych tygodniach przeniesiemy się do Linköping, Lidköping, Malmö i Örnsköldsvik. Finał Melodifestivalen 2023 odbędzie się 11 marca w Sztokholmie. Göteborg, Malmö i Linköping powracają jako miejsca organizacji Melfestu po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. Szwedzkie selekcje przenoszą się do Lidköping po czterech latach, zaś w Örnsköldsvik ostatni raz organizowano Melodifestivalen w 2018 roku.

Melodifestivalen 2023: zasady konkursu

Wiadomo już, że artyści zainteresowani uczestnictwem w Melodifestivalen, muszą zgłosić swoją propozycję do 16 września. Będą mieć na to około trzech tygodni, bowiem rozpoczęcie naboru zaplanowano na 26 sierpnia. Kompozytorzy i autorzy tekstów muszą spełnić wymogi Europejskiej Unii Nadawców, tj. piosenka nie może być dłuższa niż trzy minuty. Z kolei wykonawcy muszą mieć ukończone 16 lat, najpóźniej w dniu półfinału Eurowizji 2023. Jest też szereg innych, bardziej szczegółowych wymogów, które stawia produkcja Melodifestivalen.

Tym samym ogólne zasady organizacji Melodifestivalen 2023 nie ulegają modyfikacji. Praktyka SVT pokazuje jednak, że w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się zmian w formacie konkursu. Dla przykładu: zeszłej zimy wprowadzono aktualizację formatu głosowania, a także zmieniono nazewnictwo poszczególnych etapów widowiska.

Eurowizja 2023 – scena szwedzkich selekcji Melodifestivalen. Fot. SVT

Melodifestivalen – historia w pigułce

Melodifestivalen to coroczne selekcje Szwecji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Program organizowany jest od 1959 roku, a od ponad dwóch dekad uważany jest za najpopularniejszy format telewizyjny w kraju. To właśnie on wykreował takie gwiazdy jak ABBA, Alcazar, Loreen, Danny Saucedo czy Måns Zelmerlöw. W ponad 60-letniej historii festiwalu aż sześcioro jego zwycięzców wygrało Eurowizję, a osiemnaścioro zakończyło rywalizację w czołowej piątce konkursu. Ponadto w Melodifestivalen brali udział także zagraniczni artyści jak Baccara, Katrina Leskanich czy Margaret. Dziś o laureacie popularnego Melfestu decydują w głównej mierze widzowie, choć swój wkład w finałowy wybór ma także zagraniczne jury. Do 1999 roku triumfatora wyłaniali wyłącznie jurorzy.

Loreen podczas występu na Eurowizji 2012, fot. EBU / eurovision.tv

Eurowizja 2023: co wiemy?

Już 22 państwa zadeklarowały udział w kolejnej edycji konkursu, a część z nich rozpoczęła już przygotowania. To m.in. Hiszpania San Marino, które będą kontynuować rozpoczęte w tym roku formaty selekcyjne. Zgłoszenia do kolejnych edycji selekcji rozpoczęto już m.in. w Albanii.

Możliwy jest powrót Monako lub Turcji, z którą EBU prowadzi rozmowy. Najprawdopodobniej nie zobaczymy uczestników z AndoryBośni Hercegowiny i Słowacji, a możliwe, że z udziału wycofa się także Macedonia Północna i Rumunia.

Eurowizja 2023: EBU wyjaśniła szczegóły i podstawy decyzji o przeniesieniu konkursu z Ukrainy do innego kraju. (fot. Corinne Cumming / eurovision.tv)
Exit mobile version