Choć kraje przygotowują się teraz do Eurowizji 2022, jedno z państw ma w planach powrót do stawki dopiero w kolejnej edycji. Wiele wskazuje na to, że po kilkunastu latach ponownie wystąpi reprezentant najmniejszego kraju w konkursie. Czy Eurowizja 2023 odbędzie się z udziałem Monako?
Monako to najmniejszy kraj, który kiedykolwiek wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przez dwie dekady jego reprezentanci odnosili niemałe sukcesy, jednak powrót na kilka lat po dłuższej przerwie nie był udanym przedsięwzięciem. Od 2007 roku w stawce widowiska brakowało monakijskiej reprezentacji, jednak pojawiła się spora szansa na zmianę tej sytuacji w 2023 roku. To drugi po Cyprze kraj, który prezentuje swoje potencjalne plany na Eurowizję 2023.
Eurowizja 2023: Monako planuje udział!
Jak podaje monakijski miesięcznik L’Observateur de Monaco, w rządowym budżecie na 2022 rok zostały przewidziane środki na powrót do Konkursu Piosenki Eurowizji. Część pieniędzy przeznaczanych na wydarzenia kulturalne ma być poświęcona na inicjatywę udziału Księstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Od wielu lat władze Księstwa Monako odmawiały przeznaczenia funduszy na udział telewizji TMC w Eurowizji, jednak tym razem wiele wskazuje na to, że podejście rządu się zmieniło. Kwota przewidziana na wysłanie reprezentanta na Eurowizję 2023 wynosi 100 tysięcy euro. Prawdopodobnie większość tej sumy zostałaby przeznaczona na sam koszt startu w konkursie (tzw. participation fee), a pozostałe wydatki, jak wybór i promocję reprezentanta oraz jego występ, pokryliby ewentualni sponsorzy bądź sam nadawca. Nieznane pozostają inne szczegóły, jak sposób wyboru ewentualnego reprezentanta czy nazwisko nowego szefa delegacji Monako na Eurowizję. Od 2006 roku był nim Phil Bosco, który w kolejnych latach starał się sprowadzić kraj z powrotem do stawki.
Monako zrezygnowało z udziału w Eurowizji po konkursie w Atenach w 2006 roku, a coroczne rezygnacje z powrotu stacja Tele Monte Carlo (TMC) tłumaczyła brakiem wsparcia finansowego od władz oraz małymi szansami kraju w starciu z reprezentantami dużych państw z wielkimi budżetami. Co ciekawe, od 2016 roku TMC nie jest już w ogóle własnością monakijskich władz – odsprzedały one wtedy 20% udziału, które miały w tej telewizji, właścicielom prywatnym. Sprywatyzowana stacja podlega teraz pod telewizję francuską. Być może to zwycięstwo Francji w Eurowizji Junior 2020 oraz zdobycie podium Eurowizji 2021 przez Włochy, Francję i Szwajcarię – po raz pierwszy od początku lat 90., nakłoniły Monakijczyków do udziału w konkursie po dłuższej przerwie.
Kto mógłby reprezentować kraj?
Potencjalnego reprezentanta Monako nie musiałoby szukać daleko. Mógłby nim zostać Josh Stanley – Brytyjczyk na stałe mieszkający w tym kraju. Po premierze jego pierwszego singla spekulowano, że nadawca z Monako prowadzi z nim rozmowy o potencjalnym starcie w Eurowizji 2015. Do jego udziału wtedy nie doszło, ale jak sam przyznał, m.in. w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym, chciałby reprezentować Monako w konkursie, gdyby była taka możliwość. Tym samym stałby się pierwszym w historii rezydentem Monako (ale nie jego obywatelem), który stanąłby na scenie Eurowizji.
Monako a Eurowizja
Telewizja TMC zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1959 roku i brała w nim udział nieprzerwanie przez 20 lat. W tym czasie trzykrotnie reprezentanci Monako zajęli 3. miejsce (1960, 1964 i 1976), a także jednokrotnie 2. miejsce (1962). W barwach państwa wystąpiły takie gwiazdy jak chociażby Françoise Hardy (5. miejsce, 1963) czy Michèle Torr (4. miejsce, 1977). Największym sukcesem małego kraju jest jednak zwycięstwo z 1971 roku – Séverine wygrała Eurowizję z utworem Un banc, un arbre, une rue. Zwycięzcy chcieli zorganizować konkurs rok później w Monako, jednak z uwagi na brak odpowiedniego miejsca proponowali przeprowadzenie Eurowizji latem, w arenie na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie nie przekonało EBU, a po fiasku rozmów o wspólnej organizacji Eurowizji przez Monako i Francję, rolę gospodarza w 1972 ostatecznie przejęło BBC.
Po słabym wyniku w Eurowizji 1979 Monako zrezygnowało z udziału i powróciło dopiero w 2004 roku. Wtedy też musiało wystąpić w półfinale: w Stambule Maryon z utworem Notre planète uplasowała się na 19. miejscu i nie weszła do Wielkiego Finału. W 2005 roku awansować nie udało się też Lise Darly z utworem Tout de moi – zajęła 24. miejsce w półfinale, a rok później tak samo nie powiodło się Séverine Ferrer z utworem La coco-dance – zajęła 21. miejsce. Mimo wstępnego zgłoszenia do Eurowizji 2007, Monako zrezygnowało z udziału i od tamtej pory nigdy więcej nie wystartowało w konkursie.
Na kartach historii Eurowizji Monako zapisało się nie tylko jako najmniejszy kraj, który w niej wystąpił. Jest to też jedyny kraj, który we wszystkich swoich startach na Eurowizję wysłał cudzoziemców (głównie artystów i artystki z Francji), a obok Andory i Słowacji – jeden z krajów, które nigdy nie przeszły pomyślnie półfinału. Monako to też jedyny uczestnik Eurowizji, który ma na koncie zwycięstwo, ale konkursu nigdy nie zorganizował.
źródła: L’Observateur de Monaco, TMC, fot. eurovision.tv, archiwum eurovision.de