Niemcy debatują po porażce Lord of The Lost. Co dalej?

Eurowizja 2023, Niemcy, Lord of the Lost

Eurowizja 2023: Lord of The Lost z Niemiec zajęli ostatnie miejsce w finale. / fot. Sarah Louise Bennett, eurovision.tv

Eurowizja 2023 zakończyła się ostatnim miejscem dla formacji Lord of The Lost. Jak na wynik swoich reprezentantów zareagowały Niemcy? Czy w kraju są pomysły na przełamanie fatalnej passy? Oto podsumowanie komentarzy!

W finale 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu najmniej punktów zebrał niemiecki zespół Lord of The Lost. To kolejne w ostatnich latach rozczarowanie Niemiec. Sprawdziliśmy, co o wynikach i planach na przyszły rok mówi się za Odrą.

Eurowizja 2023: Lord of the Lost (Niemcy) na drugiej próbie. / fot. Sarah Louise Bennett (Eurovision.tv)

Eurowizja znowu nieudana dla Niemców

Podczas tegorocznej Eurowizji niemiecka propozycja po raz czwarty w ciągu ośmiu lat zajęła ostatnie miejsce. Nie zabrakło słów goryczy, rozczarowania czy rozżalenia, że Niemcy niezależnie od tego, co wybiorą, i tak znajdą się na końcu tabeli. Guildo Horn, reprezentant kraju z 1998 roku, zasugerował w mediach społecznościowych, że dobrym pomysłem mogłaby być przerwa od udziału i powrót z nowym nastawieniem i zgromadzonym budżetem. Część opinii publicznej poparła ten tok myślenia, jednak publiczny nadawca potwierdził już udział Niemiec w Eurowizji 2024.

https://www.youtube.com/watch?v=dyGR4YWlPEs

Co poszło nie tak? Co powinno się zmienić?

Pośród rozemocjonowanych komentarzy nie brakuje nieco bardziej racjonalnych argumentów. Jednym z nich jest to, że niemiecka telewizja popełnia cały czas te same błędy i nie posiada stałej strategii na Eurowizję. Mimo ciągłych zmian formuły wyboru reprezentanta najczęściej na konkurs trafiają propozycje, które ani nie są złe, ani nie przyciągają wystarczająco dużo uwagi, by zachęcić do oddania głosów. Stacji NDR zarzuca się też, że nie jest skłonna podejmować ryzyka.

Jak pisze Marc Latsch z dziennika Rheinische Post: Była to najmniej zasłużona porażka NDR w najnowszej historii Eurowizji, ale stały za nią te same błędy. Naprawdę wyjątkowi artyści i świetna muzyka od dawna były zbywane. Samoograniczający się Lord of The Lost byli najlepszym, do czego odpowiedzialni byli w stanie się zmusić. Oczywiście, było też sporo pecha. Trochę więcej głosowania sąsiedzkiego, jak w innych krajach i jury z większym pragnieniem wobec rocka: mogłoby to uchronić przed ostatnim miejscem, ale tak czy siak nie byłby to dobry wynik.

Autor kontynuuje: Niemcy nie potrzebują polityki małych kroków, a eurowizyjnego resetu. […] Mówiąc piłkarską metaforą: jeśli próbujesz wszystkiego i dalej jesteś ostatni, może to twoja wina. Wtedy potrzebna jest zmiana trenera. Nawet dla samego znalezienia nowej motywacji. […] Częścią problemu jest to, że NDR w najbliższych latach nie będzie mogła zachęcić do udziału żadnych poważnych artystów. Po co sabotażować własną karierę? Potrzebne są nowy koncept i nowe osoby. System preselekcji, w którym odwaga, dziwność i większa różnorodność są nagradzane i gdzie artyści nie ograniczają się, by zadowolić popowe gusty.

https://www.youtube.com/watch?v=YxQNdgIvBaY&pp=ygUfZXVyb3dpemphLm9yZyBsb3JkIG9mIHRoZSBsb29zdA%3D%3D

Eurowizja 2024 z Niemcami. Jak wybiorą?

Niemiecki nadawca nie ogłosił jeszcze, w jaki sposób wybrana będzie reprezentacja na kolejny Konkurs Piosenki Eurowizji. Wiadomo już, że po powrocie do Eurowizji Junior odbędzie się wybór wewnętrzny. Na dorosłym konkursie po raz ostatni miał on miejsce w pełni w 2009 roku. Później w 2011 roku dla wewnętrznie wybranej Leny odbyły się preselekcje z piosenkami, zaś w latach 2020-21 eliminacje odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Być może również przed Eurowizją 2024 taką strategię obierze niemiecka telewizja. W ostatnich dwóch latach reprezentację kraju wybierały preselekcje niecieszące się wielkim poparciem fanów.

Niemcy na Eurowizji

Niemiecka telewizja była jednym z państw-założycieli konkursu w 1956 roku. Kraj nie opuścił żadnej edycji w historii, choć w 1996 roku nie przeszedł odbywającej się wówczas rundy kwalifikacyjnej do finału. Na koncie Niemcy mają dwa zwycięstwa: Nicole triumfowała z kultowym Ein bißchen Frieden w 1982 roku, a Lena Meyer-Landrut z przebojem Satellite w 2010 roku. Dodatkowo, kraj trafił na podium dziewięć razy: w latach 1970, 1971, 1972, 1980, 1981, 1985, 1987, 1994 i 1999. Ostatnie edycje nie przyniosły zbyt wiele szczęścia. Jako jedyny poza najsłabszą dwójką w tabeli uplasował się Michael Schulte z You let me walk alone, zajmując w 2018 roku 4. miejsce.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Jak na razie nie wiemy, które miasto będzie gospodarzem widowiska. Najczęściej w tym kontekście mówi się o Sztokholmie i MalmöZainteresowanie organizacją pojawiło się też ze strony Göteborga i Örnsköldsvik. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 12 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg. Reprezentanta Cypru ponownie wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania.

Eurowizja 2023: Loreen ze Szwecji zwyciężyła konkurs. / fot. Sarah Louise Bennett (Eurovision.tv)

źródła: NDR, Merkur.de, Spiegel.de, RP-Online.de, fot. Eurovision.tv

Exit mobile version