Eurowizja 2023 dopiero za kilka miesięcy. Czuć już jednak atmosferę sezonu preselekcyjnego, który rozpocznie się lada moment. 9 listopada kolejny kraj przedstawił swój sposób wyboru reprezentanta, a mianowicie Niemcy. Jak to państwo Wielkiej Piątki przygotuje się do konkursu?
Telewizja NDR powróciła do publicznych preselekcji rok temu. Zdecydowano się na ten krok po dwóch latach wybierania reprezentanta przez wewnętrzne eliminacje. Będzie to już 66. udział Niemiec w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Niemcy ogłaszają preselekcje! Jak będzie wyglądać Unser Lied für Liverpool?
Kraj spekulował już o preselekcjach, lecz teraz to potwierdził i przedstawił szczegóły. Zgłaszać się mogą soliści lub zespoły. Okienko zgłoszeń jest otwarte od teraz do 28 listopada. Co ciekawe, złożenie aplikacji umożliwia również aplikacja Tik Tok. Jeśli artysta przy swoim klipie umieści hasztag #UnserLiedFürLiverpool, zostanie wzięty pod uwagę; oczywiście, jeśli spełnia regulamin Eurowizji. Telewizja NDR nie podaje, ile utworów wystartuje, ponieważ chcą zadecydować o tym, gdy posłuchają wszystkich piosenek. Kompozycje do preselekcji wybierze zespół ekspertów złożony z niemieckiej delegacji na konkurs, artystów z Eurowizji z innych krajów oraz ekspertów z radia pop ARD. Eliminacje zaplanowano na początek marca, zaś o ich wynikach decydować będą widzowie oraz kilka stacji radiowych.
Niemcy na Eurowizji
Niemcy zadebiutowały na Eurowizji w 1956 i są jednym z 7 krajów założycielskich. Państwo nie pojawiło się w stawce tylko w 1996 roku. Warto jednak zaznaczyć, że wysłało ono piosenkę, lecz nie przeszło rundy kwalifikacyjnej. Jest to zatem kraj z największą liczbą udziałów. Pierwszy duży sukces przyszedł w latach 1970-1972. Niemcy wówczas 3 razy z rzędu zdobyły brązowy medal. Pierwsze zwycięstwo zaś miało miejsce w 1982. Nicole z kompozycją Ein Bißchen Frieden zdeklasowała konkurencję. Zdobyła 161 punktów, o aż 60 więcej niż laureat drugiego miejsca. Piosenka stała się przebojem w całej Europie, a w Polsce najbardziej znana jest dzięki coverowi Eleni Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca. Lata 80. to pasmo sukcesów dla tego kraju, ponieważ 5 razy znalazł się on w najlepszej dwójce na Eurowizji.
Niestety, w kolejnych latach bywało gorzej gorzej. Od początku XXI wieku Niemcy aż czterokrotnie zajęły ostatnią pozycję. Poprawia to nieco zwycięstwo w 2010 roku, osiągniete dzięki Lenie i jej hitowi Satellite. Ostatni udział w 2022 roku zakończył się porażką. Reprezentujący kraj Malik Harris z kompozycją Rockstars zajął ostatnie, 25. miejsce, zdobywszy 6 punktów.
źródła: ARD/NDR, Eurovision.de, Eurovision.tv; fot. Andres Putting / Eurovision.tv