Eurowizja 2023: Norwegia wprowadza autotune do Melodi Grand Prix 2023. Dlaczego?

Eurowizja, Eurowizja 2023, Melodi Grand Prix, Melodi Grand Prix 2023, MGP, MGP 2023

Eurowizja 2023: Norwegia wprowadza autotune na Melodi Grand Prix 2023. Dlaczego? Na zdjęciu: Arian Engebø i Stian Thorbjørnsen - tegoroczni prowadzący Melodi Grand Prix. / fot. NRK

Eurowizja 2023 z pomocą autotune? Możemy potwierdzić, że tak nie będzie, ale Norwegia zamierza wprowadzić taką możliwość do selekcji. Jakie są powody?

Kilka dni po oficjalnym ogłoszeniu listy uczestników Melodi Grand Prix 2023 szef delegacji Stig Karlsen zapowiedział kolejną zmianę regulaminu konkursu. W wywiadzie dla gazety VG Karlsen powiedział, że tzw. autotune będzie dozwolony w selekcjach w tym roku.

Eurowizja 2023: Norwegia zezwala na autotune

Po raz pierwszy w historii norweskich preselekcji uczestnicy będą mogli skorzystać z systemu, który koryguje ich wokal na żywo.

MGP śledzi rozwój przemysłu koncertowego i programów muzycznych w telewizji, umożliwiając poprawianie głównego wokalu na MGP 2023.

Szef delegacji Stig Karlsen w wywiadzie dla VG

Autotune nie jest obecnie dozwolony na Konkursie Piosenki Eurowizji, co rodzi pytania, dlaczego jest wprowadzony do norweskich selekcji. Szef delegacji z Norwegii uspokaja:

Absolutnie konieczne jest, aby artyści, których wybieramy do MGP, prezentowali wysoki poziom nawet bez dostrajania głosu. W przypadkach, gdy nie znamy poziomu wykonania artystów na żywo, zapraszani są oni na przesłuchania.

Szef delegacji Stig Karlsen w wywiadzie dla VG
Logo Melodi Grand Prix / fot. NRK

Skandynawia próbuje zmienić zasady Eurowizji?

Dzięki tym zasadom Norwegia po raz kolejny przesuwa granice tego, co jest dozwolone lub powszechne w świecie Eurowizji. Kraje skandynawskie, zwłaszcza w przeszłości, wielokrotnie pracowały na arenie międzynarodowej, aby dostosować zasady konkursu do współczesnych produkcji muzycznych i przetestowały to jako pierwsze we własnych selekcjach.

Norwegia wywołała kontrowersje już w 2017 roku, kiedy użyła podkładu, na którym syntezator wyraźnie naśladował ludzki głos w utworze Grab the Moment DJ-a JOWST, który, nawiasem mówiąc, również w tym roku bierze udział w Melodi Grand Prix. W tamtych czasach nagrywanie chórków było nadal zabronione. Fakt, że to się teraz zmieniło, jest w dużej mierze zasługą szwedzkiego nadzorcy wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji, Martina Österdahla i jego norweskiego poprzednika, Jona Ola Sanda. Tak więc tegoroczne Grand Prix Melodi to kolejny krok w kierunku odejścia od nieedytowanego śpiewania na żywo.

Eurowizja 2023: kto ma szansę reprezentować Norwegię?

Melodi Grand Prix 2023 rozpocznie się 14 stycznia pierwszym z trzech półfinałów. Nie ma w tym roku automatycznie zakwalifikowanych do finału uczestników, co oznacza, że ​​wszyscy muszą teraz rywalizować o miejsce w Wielkim Finale. Ponadto, usunięto stosowany w ostatnich latach format pojedynków. Zamiast tego wystąpi wszystkich siedmiu artystów, a następnie odbędzie się głosowanie, w którym trójka najlepszych przejdzie do finału.

Półfinał 1. (14 stycznia)

Półfinał 2. (21 stycznia)

Półfinał 3. (28 stycznia)

Norwegia na Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku. Stałym sposobem wyboru jej reprezentanta są cieszące się dużą popularnością eliminacje Melodi Grand Prix. Kraj trzykrotnie wygrał i zorganizował Eurowizję. Za tymi największymi sukcesami stoją Bobbysocks (1985), Secret Garden (1995) oraz Alexander Rybak z hitem Fairytale (2009). Poza tym, Norwegia ma na koncie po jednym srebrze (1996) i brązie (1966). Posiada też jednak niechlubny rekord największej liczby ostatnich miejsc: aż jedenaście razy norweskie propozycje wypadły najsłabiej w głosowaniu.

Od 2012 roku Norwegia tylko raz nie awansowała do finału i aż sześciokrotnie weszła do pierwszej dziesiątki konkursu. Podczas tegorocznej edycji w Turynie kraj reprezentowali Subwoolfer z utworem Give That Wolf A Banana. W Wielkim Finale zebrali 36 punktów od jury (17. miejsce) i 146 punktów od telewidzów (7. miejsce), zajmując 10. miejsce z sumą 182 punktów na koncie.

Eurowizja 2022: Subwoolfer podczas pierwszej próby w Turynie. / fot. Eurovision.tv (Nathan Reinds)

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego. 

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało sześć krajów: AlbaniaCypr, HolandiaIzraelSłowenia i Ukraina. Z tej grupy Albania i Ukraina mają już piosenkę na Eurowizję. Zespół Albina i Familijna Kelmendi wykona utwór Duje, a formacja TVORCHI – Heart of Steel. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań Patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

Źródła: Eurovoix.com, VG.no, NRK, YouTube.com

Exit mobile version