Eurowizja 2023: posłuchaj utworów z trzeciego półfinału Melodi Grand Prix

Eurowizja 2023, Melodi Grand Prix, Norwegia, trzeci półfinał

Eurowizja 2023: to już ostatni półfinał Melodii Grand Prix w Norwegii. Fot. NRK

Eurowizja 2023 odbędzie się w maju w Liverpoolu. Trwają preselekcje w Norwegii, a za nami dwa półfinały. Właśnie poznaliśmy utwory z trzeciej rundy. Czy wśród nich jest zwycięzca Melodi Grand Prix?

Norwegia tradycyjnie swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji wybiera w eliminacjach Melodi Grand Prix. Poznaliśmy oficjalne plany stacji NRK, uczestników tegorocznej edycji konkursu i pierwsze utwory. Finał odbędzie się 4 lutego i to właśnie wtedy poznamy następcę zespołu Subwoolfer, który w 2022 podbił nie tylko serca fanów Eurowizji, ale i całego Internetu.

Eurowizja 2022: Subwoolfer (Norwegia) na swojej pierwszej próbie. (fot. Nathan Reinds / eurovision.tv)

Melodi Grand Prix 2023 – lista uczestników

W tegorocznych norweskich eliminacjach znalazło się 21 uczestników. Znamy już szóstkę finalistów, a przed nami stawka z ostatniego już półfinału do przesłuchania. Trzy z siedmiu piosenek przejdą Wielkiego Finału Melodii Grand Prix 2023 – w sumie usłyszymy w nim dziewięć utworów. W półfinałach pełnię głosu mają telewidzowie, a w finale o zwycięzcy zdecydują oni razem z jurorami w stosunku 50/50.

Półfinał 1. (14 stycznia) – wyniki

Półfinał 2. (21 stycznia) – wyniki

Półfinał 3. (28 stycznia) – posłuchaj piosenek

Kim są uczestnicy?

W pierwszym półfinale wystąpiło troje byłych reprezentantów Norwegii na Eurowizji. Kate Gulbrandsen reprezentowała kraj w 1987 roku z utworem Mitt liv. Autorem jej tegorocznej piosenki jest Mørland (Eurowizja 2015). JOWST z kolei wystąpił w konkursie w 2017 roku w duecie z Aleksandrem Walmannem. Najbardziej wyczekiwanym przez fanów powrotem jest jednak Ulrikke. Wokalistka miała reprezentować Norwegię podczas Eurowizji 2020 z piosenką Attention. Za jej utworem na ten rok stoi m.in. Ben Adams. Do trzeciego półfinału trafił zaś Stig Van Eijk. Wokalista reprezentował Norwegię na Eurowizji 1999.

Potwierdziły się też spekulacje o powrocie Elsie Bay. Finalistka zeszłorocznego MGP wystąpi w drugim półfinale. Powracający uczestnicy norweskich preselekcji to także Akuvi (2020), Alejandro Fuentes (2018) czy Atle Pettersen (2021). Sandra Lyng była zaś kompozytorką piosenki Someone, z którą NorthKidd zajęli drugie miejsce w zeszłym roku.

Eurowizja 2023: co wiadomo o MGP?

Od 6 czerwca do 18 września norweska telwizja NRK zbierała zgłoszenia do Melodi Grand Prix 2023. Każda osoba mogła zgłosić co najwyżej trzy utwory, a w przypadku każdej propozycji co najmniej jeden twórca musiał pochodzić z Norwegii – ograniczyło to olbrzymią liczbę propozycji spoza granic kraju. Organizatorom zależy na promocji lokalnych talentów i możliwości norweskiego rynku.

Konkurs został skrócony do jedynie trzech półfinałów. Liczba uczestników jednak się nie zmieniła: w stawce znalazło się 21 utworów. Organizatorzy zrezygnowali z automatycznych finalistów. Jak mówi Stig Karlsen, szef norweskiej delegacji na Eurowizję, chodzi o prostsze w odbiorze zasady i model konkursu, w którym wszyscy uczestnicy startują na tym samym etapie.

Eurowizja 2023: Norwegia szuka następcy Subwoolfer. (fot. Nathan Reinds / Eurovision.tv)

Melodi Grand Prix 2023: daty, prowadzący, bilety, głosowanie

Uczestnicy półfinałów wystąpią 14, 21 i 28 stycznia. Tym razem nie będzie pojedynków dwóch utworów. Głosowanie online otworzy się po ostatnim występie i wskaże najlepszych trzech uczestników, którzy wejdą do finału. Norwedzy rezygnują też z dogrywki. W finale 4 lutego zaprezentuje się więc 9 uczestników. Premiery piosenek przewidziane są na 5 dni przed każdym półfinałem, czyli 9, 16 i 23 stycznia.

Gospodarzami wszystkich etapów widowiska będą Arian Engebø i Stian „Staysman” Thorbjørnsen. Jak podawał już portal ESC Norge, związany z norweskim klubem OGAE, finał MGP tym razem odbędzie się w arenie Trondheim Spektrum. To czwarta edycja, po tych z 1986, 1989 i 2020 roku, w której konkurs trafia poza Oslo. Półfinały pozostają jednak w studio NRK w stolicy. Norweskiej telewizji zależało na powrocie do wielkiego widowiska, które po raz ostatni odbyło się w 2020 roku, tuż przed lockdownem. Nie wiadomo jak na razie, kiedy i w jakiej liczbie ruszy sprzedaż biletów.

Po trzech latach oczekiwania i kontrowersji, powraca międzynarodowe jury. W finale 50% głosów odda panel profesjonalistów z różnych krajów, jednak jego składu nie poznamy przed zakończeniem konkursu. Prawdopodobnie jurorzy będą mieli wpływ na wyniki całego finału, a nie tylko na pierwszą rundę, tak jak w przeszłości. Jak mówią Norwedzy, pomoże to w budowaniu ekscytującego widowiska i zwiększy szanse na wygranie Eurowizji, podczas której znaczenie także mają jurorzy.

Melodi Grand Prix 2021: TIX, zwycięzca finału, foto: NRK / Julia Marie Nagelestad

Norwegia na Eurowizji

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku. Stałym sposobem wyboru jej reprezentanta są cieszące się dużą popularnością eliminacje Melodi Grand Prix. Kraj trzykrotnie wygrał i zorganizował Eurowizję. Za tymi największymi sukcesami stoją Bobbysocks (1985), Secret Garden (1995) oraz Alexander Rybak z hitem Fairytale (2009). Poza tym Norwegia ma na koncie po jednym srebrze (1996) i brązie (1966). Posiada też jednak niechlubny rekord największej liczby ostatnich miejsc: aż jedenaście razy norweskie propozycje wypadły najsłabiej w głosowaniu.

Od 2012 roku Norwegia tylko raz nie awansowała do finału i aż sześciokrotnie weszła do pierwszej dziesiątki konkursu. Podczas tegorocznej edycji w Turynie kraj reprezentowali Subwoolfer z utworem Give that wolf a banana. W Wielkim Finale zebrali 36 punktów od jury (17. miejsce) i 146 punktów od telewidzów (7. miejsce), zajmując 10. miejsce z sumą 182 punktów na koncie.

https://www.youtube.com/watch?v=adCU2rQyDeY

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego. 

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało siedem krajów: Albania, Belgia Cypr, Francja, HolandiaIzraelSłowenia i Ukraina. Z tej grupy Albania, Belgia i Ukraina mają już piosenkę na Eurowizję. Zespół Albina i Familja Kelmendi wykona utwór Duje, a formacja TVORCHI – Heart of Steel. Belgijskie selekcje wygrał Gustaph. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań Patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

źródła: NRK, Eurovision.tv, ESCNorge, Twitter, fot. NRK, Eurovision.tv

Exit mobile version