Eurowizja 2023 oficjalnie odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Dziś, 15 września, mija termin rejestracji uczestnictwa w Europejskiej Unii Nadawców. Ile państw weźmie udział w kolejnej edycji Eurowizji, a które państwa nie wrócą?
Swój udział w konkursie potwierdziło jak dotąd 32 nadawców. W finale weźmie udział 26 państw: zwycięzca poprzedniej edycji, Ukraina, Wielka Piątka, w skład której wchodzą: Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Francja oraz dziesięć najlepiej ocenionych propozycji z każdego z dwóch półfinałów. Wszystkie uczestniczące kraje będą głosować w finale.
Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii
Ukraiński zespół Kalush Orchestra wygrał Eurowizję 2022 z utworem Stefania i zgodnie z tradycją Eurowizji, EBU początkowo dała Ukrainie możliwość zorganizowania Eurowizji 2023. Ukraina była gospodarzem konkursu dwukrotnie wcześniej, w 2005 i 2017 roku, w obu przypadkach w Kijowie. Jednak w obliczu rosyjskiej inwazji kolejna edycja Eurowizji nie może trafić do Ukrainy. 25 lipca 2022 roku EBU, UA:PBC i BBC ogłosiły, że Eurowizja 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii. To będzie rekordowy dziewiąty raz, kiedy Wielka Brytania będzie gospodarzem konkursu; po raz ostatni organizowała go w Birmingham w 1998 roku. Ostatni raz, kiedy konkurs nie odbył się w zwycięskim kraju, był w 1980 roku.
Eurowizję 2023 wyprodukują brytyjski nadawca publiczny BBC oraz ukraiński nadawca publiczny UA:PBC, którego celem będzie opracowanie i wdrożenie ukraińskich elementów. Trzy koncerty zostaną wyprodukowane przez BBC Studios, komercyjną spółkę zależną BBC.
15 września kończy się czas przyjmowania zgłoszeń nadawców do udziału w Eurowizji 2023. Europejska Unia Nadawców daje jeszcze państwom czas na zmianę zdania do 10 października. Od tamtego dnia rezygnacja z deklaracji będzie się wiązała z karą finansową. Wtedy też przygotowana będzie oficjalna lista uczestników.
Eurowizja 2023: które państwa będą walczyć o zwycięstwo?
Następujące 32 państw publicznie potwierdziło swój udział w konkursie:
Półfinały
- 🇦🇱 Albania (RTSH)
- 🇦🇺 Australia (SBS)
- 🇦🇹 Austria (ORF)
- 🇧🇪 Belgia (VRT), (RTBF)
- 🇨🇾 Cypr (RIK)
- 🇩🇰 Dania (DR)
- 🇪🇪 Estonia (ERR)
- 🇫🇮 Finlandia (Yle)
- 🇬🇷 Grecja (ERT)
- 🇬🇪 Gruzja (SSM)
- 🇳🇱 Holandia (AVROTROS)
- 🇮🇪 Irlandia (RTÉ)
- 🇮🇸 Islandia (RÚV)
- 🇮🇱 Izrael (KAN)
- 🇱🇹 Litwa (LRT)
- 🇱🇻 Łotwa (LTV)
- 🇲🇹 Malta (PBS)
- 🇳🇴 Norwegia (NRK)
- 🇵🇱 Polska (TVP)
- 🇵🇹 Portugalia (RTP)
- 🇷🇴 Rumunia (TVR)
- 🇸🇲 San Marino (SMRTV)
- 🇷🇸 Serbia (RTS)
- 🇸🇮 Słowenia (RTVSLO)
- 🇨🇭 Szwajcaria (SRF), (SRG SSR)
- 🇸🇪 Szwecja (SVT)
Wśród potwierdzonych uczestników konkursu jest jeden kraj, który wybrał już swoją reprezentantkę. Spośród listy gwiazd Izrael wytypował bardzo popularną Noę Kirel. Utwór dla idolki młodego pokolenia powstanie podczas specjalnej sesji z udziałem kompozytorów. Inne kraje ogłosiły już przygotowania do preselekcji – są to m.in. Albania, Dania, Portugalia, San Marino, Serbia czy Szwecja. Na tę formułę zdecydowała się Belgia, po raz pierwszy od 2016 roku. Tymczasem Gruzja, która w tym roku ponownie zajęła ostatnie miejsce, szuka szczęścia w formacie The Voice, którego zwycięzca otrzyma bilet na Eurowizję.
Finał
Podczas finału wystąpi łącznie 26 krajów, w tym 20 uczestników wybranych w półfinałach. Automatyczni finaliści to:
- 🇫🇷 Francja (France Télévisions)
- 🇪🇸 Hiszpania (RTVE)
- 🇩🇪 Niemcy (ARD), (NDR)
- 🇺🇦 Ukraina (UA:Suspilne)
- 🇬🇧 Wielka Brytania (BBC)
- 🇮🇹 Włochy (RAI)
Eurowizja 2023: które kraje prawdopodobnie nie wracają?
- 🇦🇩 Andora (RTVA): w dniu 26 maja 2022 roku Dani Ortolà, menedżer ds. treści andorskiego nadawcy RTVA, potwierdził, że kraj ten prawdopodobnie nie powróci do konkursu w perspektywie krótko- lub średnioterminowej. Andora ostatni raz wzięła udział w 2009 roku.
- 🇧🇦 Bośnia i Hercegowina (BHRT): bośniacka stacja telewizyjna BHRT ogłosiła 24 marca 2022 roku, że jest na skraju bankructwa. Nadawca został również wykluczony ze wszystkich wydarzeń od grudnia 2016 roku z powodu zaległych płatności na rzecz EBU. Powrót w roku 2023 jest zatem mało prawdopodobny, chyba że znajdzie się sponsor.
- 🇱🇺 Luksemburg (RTL): 2 sierpnia 2022 roku luksemburski nadawca RTL potwierdził, że kraj nie wróci w 2023 roku, powołując się na to, że stacja obecnie koncentruje się na wiadomościach, a nie na programach muzycznych i rozrywkowych. Uważa się też, że udział w Eurowizji pociągałby za sobą duże obciążenie finansowe dla nadawcy. Luksemburg ostatnio wziął udział w 1993 roku.
- 🇲🇨 Monako: 22 listopada 2021 roku poinformowano, że część budżetu państwa została zarezerwowana na udział w konkursie 2023. Jednak plany zostały opóźnione, ponieważ nowy kanał telewizyjny Monako, Monte-Carlo Riviera TV, ma rozpocząć się około czerwca do września 2023 roku, zamiast początkowo przewidywanego okresu pod koniec 2022 roku. 5 września 2022 roku Monaco Media Diffusion potwierdziło, że kraj nie wraca na Eurowizję w 2023 roku. Monako ostatni raz wzięło udział w 2006 roku.
- 🇲🇰 Macedonia Północna (MRT): 10 maja 2022 roku macedoński nadawca MRT oświadczył, że w związku z incydentem z flagą macedońską, który miał miejsce podczas Ceremonii Otwarcia tegorocznego konkursu w Turynie, rozważa wycofanie się z imprezy w 2023 roku. W czerwcu 2022 roku redaktorka MRT ds. programów artystycznych i kulturalnych, a zarazem szefowa macedońskiej delegacji, Meri Popowa, zaproponowała szereg zaleceń mających na celu poprawę przyszłych wyników kraju w konkursie, a rada programowa MRT jednogłośnie zgodziła się z propozycjami. Jednak oficjalne potwierdzenie udziału w 2023 roku nie zostało jeszcze wydane.
- 🇸🇰 Słowacja (RTVS): 10 czerwca 2022 roku słowacki nadawca RTVS potwierdził, że kraj nie wróci na Eurowizję w 2023 roku, powołując się na ograniczenia finansowe i niską oglądalność w czasie swoich startów w konkursie. Słowacja ostatni raz wzięła udział w 2012 roku.
Bez Białorusi i Rosji
🇷🇺 Rosja (RTR i Pierwyj Kanał) i 🇧🇾 Białoruś (BTRC): oba kraje niedawno utraciły członkostwo w EBU. Białoruś została zawieszona na trzy lata ze względu na sytuację w kraju i łamanie standardów dziennikarstwa. Rosja zaś sama ogłosiła opuszczenie organizacji po swoim wykluczeniu z Eurowizji 2022. Wkrótce kraj został bezterminowo usunięty z EBU. Obu państw z całą pewnością zabraknie na Eurowizji 2023, a zapewne też w kolejnych edycjach.
Ci nadawcy nie skomentowali udziału
🇲🇦 Maroko (SNRT), 🇹🇷 Turcja (TRT) i 🇭🇺 Węgry (Duna Media) brały udział w Eurowizji w przeszłości, ale jeszcze nie ogłosiły zamiaru wzięcia udziału w 2023 roku i najpewniej tego nie zrobią. 🇦🇲 Armenia (AMPTV), 🇦🇿 Azerbejdżan (İTV), 🇨🇿 Czechy (ČT), 🇧🇬 Bułgaria (BNT) i 🇲🇩 Mołdawia (TRM) wzięły udział w Eurowizji 2022, ale również nie ogłosiły jeszcze swojego udziału za rok. W przypadku 🇭🇷 Chorwacji, w marcu 2021 roku potwierdzono, że telewizja HRT i miasto Opatija podpisały trzyletni kontrakt na organizację preselekcji Dora, co oznaczałoby udział w Eurowizji 2023 i 2024. Oficjalnego potwierdzenia startu jednak jak na razie brakuje.
Te kraje nie zadebiutują
- 🇽🇰 Kosowo (RTK): 16 maja 2022 roku dyrektor generalny kosowskiego nadawcy RTK, Shkumbin Ahmetxhekaj, oświadczył, że nadawca zamierza ubiegać się o członkostwo w EBU pod koniec roku. Potwierdził też, że jeśli RTK uzyska członkostwo w EBU, Kosowo będzie mogło wziąć udział w konkursie. Przyjęcie kraju do organizacji jest jednak mało prawdopodobne. Państwo nie należy do ONZ i Rady Europy, a tamtejsza telewizja – do Międzynarodowej Organizacji Telewizyjnej. Są to wymogi konieczne do wejścia do EBU i debiutu na Eurowizji.
- 🇱🇮 Liechtenstein (1 FL TV): 9 sierpnia 2022 roku nadawca 1 FL TV potwierdził, że nie zamierza już ubiegać się o członkostwo w EBU, tym samym bezterminowo wykluczając debiut w konkursie. Kraj wielokrotnie w przeszłości zamierzał dołączyć do organizacji, jednak ostatecznie plany nigdy nie dochodziły do skutku.
Źródła i fot.: Eurovision.tv, EBU