Eurowizja 2023 z pewnością wzbudzi wiele emocji wśród publiki! W zasadach konkursu zaszły niemałe zmiany, a jedną z nich jest otwarcie głosowania dla Reszty Świata. Oficjalnie znamy już szczegóły nowego systemu!
W 67. Konkursie Piosenki Eurowizji po raz pierwszy w historii głosować będą mogli fani spoza państw, które biorą udział w wydarzeniu. W dniu pierwszego półfinału poznaliśmy oficjalne regulacje tego systemu.
Eurowizja 2023: Reszta Świata głosuje – regulamin
Podczas Eurowizji 2023 historycznie pojawi się głosowanie dla widzów poza 37 państwami uczestniczącymi w konkursie. W przeciwieństwie do krajów startujących w widowisku, które głosują w tylko jednym półfinale, Reszta Świata będzie punktować uczestników w obu koncertach oraz w Wielkim Finale. Jej głosy będą miały wagę punktów z jednego kraju i również zostaną przyznane w skali 1-8,10 i 12 punktów dla najwyżej ocenionej dziesiątki piosenek.
Głosowanie odbywa się na platformie www.esc.vote. Strona obsługuje jedynie Australię i Izrael (w ramach zwykłego głosowania) oraz Resztę Świata. Jeśli wejdziemy na stronę np. z Polski, pojawi się komunikat, że Polska nie może głosować (w pierwszym półfinale) lub że do oddania głosów potrzebna jest polska karta SIM i polski numer telefonu z prefiksem +48 (w drugim półfinale i finale). Dokładny regulamin głosowania Reszty Świata znajduje się TUTAJ, a telewidzów w Polsce TUTAJ.
Podczas koncertów głosują:
- I półfinał – 15 krajów uczestniczących, Francja, Niemcy, Włochy i Reszta Świata – 100% głosowania widzów
- II półfinał – 16 krajów uczestniczących (w tym Polska), Hiszpania, Ukraina, Wielka Brytania, Reszta Świata – 100% głosowania widzów
- Finał – 37 krajów uczestniczących (punkty od jury i punkty od widzów) i Reszta Świata (punkty tylko od widzów)
Koszt i weryfikacja głosów. Czy z Rosji da się głosować?
Głosy spoza państw uczestniczących kosztują równowartość 0,99 euro. Można je oddawać do 20 razy, wyłącznie poprzez kartę płatniczą zarejestrowaną w danym kraju. W ten sposób Europejska Unia Nadawców (EBU) i jej partner obsługujący głosowanie, Digame, mogą zweryfikować lokalizację spływających głosów. Ponieważ firma działa w Niemczech, to na terenie tego kraju weryfikowane jest zdanie widowni i wszelkie kwestie rozstrzyga prawo niemieckie. Z tego powodu system odrzuci wszelkie próby głosowania z państw, w których prawne i inne przyczyny uniemożliwiają wykonywanie przelewów bankowych do Niemiec i innych krajów UE/EOG. Choć nie jest to stwierdzone wprost, niemożliwe jest więc głosowanie z Rosji. Już w marcu 2022 roku reżim na Kremlu zakazał dokonywania płatności na Zachód.
Źródła: EBU, Eurovision.tv, esc.vote