Eurowizja 2023: zmiany w głosowaniu. Znamy szczegółowe zasady!

Eurowizja, Eurowizja 2023, głosowanie

Eurowizja 2023: szczegóły głosowania ujawnione. Na zdjęciu wyniki finału w 2021 roku. (fot. eurovision.tv)

Eurowizja 2023 w Liverpoolu odbędzie się z niemałymi zmianami w głosowaniu. Wzrasta wpływ telewidzów, którzy będą mogli wspierać swoich faworytów będąc nawet spoza uczestniczących państw. Oto szczegóły procedury.

Europejska Unia Nadawców (EBU) raz jeszcze potwierdziła i doprecyzowała zasady głosowania w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Zmiany w porównaniu z poprzednimi latami powstały głównie ze względu na skandal wokół głosowania jury w sześciu krajach, w tym w Polsce, podczas zeszłorocznej Eurowizji.

Eurowizja 2022: wyniki Wielkiego Finału. (fot. EBU)

Eurowizja 2023: szczegóły nowych zasad głosowania

Europejska Unia Nadawców opublikowała szczegółowe zasady głosowania na Eurowizji 2023. Już w listopadzie poznaliśmy zmiany, które będą obowiązywać w Liverpoolu w wyniku ubiegłorocznego skandalu. Teraz na oficjalnej stronie internetowej konkursu informacje o zmianach pojawiły się raz jeszcze, bardziej doprecyzowane. Przedstawiamy dokładnie wszystkie procedury.

Półfinały wyłącznie z głosowaniem publiczności

W obu półfinałach Eurowizji 2023 wpływ na listę finalistów będą mieli w 100% telewidzowie. Jeśli w jakimś kraju dojdzie do awarii głosowania, unieważnienia wyniku lub braku odpowiedniej liczby ważnych głosów, organizatorzy wygenerują zastępczą punktację na bazie wyników w uprzednio ustalonych krajach o podobnej historii głosowania w ostatnich latach. Komisje jurorskie i tak ocenią półfinałowe występy, ale ich głosy nie będą się liczyły. Punktacja jury zostanie wliczona w wyniki wyłącznie w nieprawdopodobnej sytuacji, w której nie będzie można ani uzyskać ważnego wyniku, ani wyznaczyć zastępczej punktacji. Taka sama zasada dotyczy głosowania widzów w finale.

Jeśli podczas półfinału w zapasowych głosach jury zostaną zauważone nieprawidłowości, komisja w danym kraju nie będzie mogła głosować w Wielkim Finale. Nad procesem jak zawsze obok EBU będą czuwać partner obsługujący głosowanie – Digame oraz niezależni obserwatorzy z firmy audytorskiej Ernst and Young. Finaliści będą tradycyjnie ogłoszeni w kolejności przypadkowej, ustalonej po zliczeniu punktów przez Producenta Wykonawczego konkursu.

Eurowizja 2023: Liverpool miastem gospodarzem. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2023: Reszta Świata z prawem głosu

EBU wprowadziła też możliwość głosowania poza krajami uczestniczącymi. Widzowie spoza 37 państw w stawce będą mogli oddawać głosy poprzez stronę www.esc.vote, płacąc za nie swoją lokalną kartą kredytową. Nie wiadomo, jakie będą koszty wysyłania głosów. Lista państw, w których głosowanie online będzie możliwe, zostanie opublikowana niedługo przed konkursem. Prawdopodobnie nie znajdą się na niej Białoruś i Rosja, które zostały wykluczone z EBU i Eurowizji, jak i inne kraje sankcjonowane międzynarodowo. Użytkownicy w państwach uczestniczących na stronie esc.vote znajdą zaś numery telefonów do klasycznego głosowania audiotele i SMS oraz link do oficjalnej aplikacji Eurowizji.

W obu półfinałach i finale wyniki głosowania spoza państw uczestniczących będą określone mianem Reszty Świata (Rest of the world). Będą one miały wagę głosów jednego państwa – tak jak w każdym startującym kraju fani na świecie rozdysponują punkty w skali 1-8, 10 i 12 dla najlepiej ocenionej dziesiątki. W przypadku Wielkiego Finału nie będzie komisji jurorskiej odpowiadającej dla Reszty Świata, dlatego zamiast podziału 50% : 50% widzowie będą mieli tym razem ok. 50,6% wpływu na wybór zwycięzcy, a jury – 49,4%. Organizatorzy argumentują zmianę chęcią podkreślenia popularności konkursu na całym świecie oraz symbolicznego zwiększenia roli widowni.

Co ważne, w półfinałach głosowanie publiki potrwa przez 15 minut po ostatnim występie, zaś w Wielkim Finale przedział czasowy na głosowanie widzów został według komunikatu EBU zwiększony do 40 minut.

Jury bardziej kontrolowane?

Podobnie jak w ostatnich latach, połowę punktacji w finale będą stanowiły głosy zawodowych jurorów z branży muzyczno-rozrywkowej. W każdym kraju nadawca powoła do komisji pięć osób. Według opublikowanych zasad EBU, jurorzy muszą posiadać muzyczną lub artystyczną przeszłość oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, udowodnione życiorysem. Nie jest jednak doprecyzowane to, czy i w jaki konkretny sposób członkowie jury będą musieli oficjalnie udowodnić swój poziom profesjonalizmu. Kryteria oceny dla jurorów to: kompozycja i oryginalność piosenki, jakość występu na scenie, wokalne umiejętności wykonawców oraz ogólne wrażenie z prezentacji.

Formuła głosowania pozostaje bez zmian: jurorzy układają indywidualnie i niezależnie ranking od pierwszego do ostatniego miejsca, a specjalny algorytm bazowany na średniej wykładnicznej (eksponencjalnej) wyznacza ich wspólną klasyfikację. Piosenki na pierwszych dziesięciu miejscach otrzymują punkty w skali 1-8, 10 i 12, a prezenter w każdym kraju podczas finału ogłasza zdobywcę dwunastki.

Zmiana nastąpiła w procedurze na wypadek dyskwalifikacji głosów jury. Jeśli punktacja zostanie usunięta ze względu na wykryte złamanie regulaminu, punkty zamiast jury odda publiczność z tego samego kraju, w ten sposób głosując podwójnie. W poprzednich latach, w tym w Polsce w 2022 roku, usunięte głosy jury były zmieniane na punktację zastępczą na bazie rankingów w krajach o podobnej historii głosowania.

Eurowizja 2019: Mateusz Szymkowiak ogłasza wyniki głosowania polskiego jury (fot. YouTube/Eurovision Song Contest, EBU)

Remisy i transparentność

Po zsumowaniu punktacji jury w finale prezenterzy ogłoszą wyniki głosowania publiczności, w kolejności od kraju na ostatnim miejscu w rankingu jurorów do kraju, który w ich punktacji zwyciężył. Wygra, rzecz jasna, zdobywca największej sumy punktów. Remisy rozbija się w następujący sposób:

  1. Pierwszeństwo ma ta piosenka, która zdobyła więcej punktów od publiczności.
  2. W razie dalszego remisu pierwszeństwo ma ta piosenka, która otrzymała punkty od większej liczby państw (czyli dostała mniej zer).
  3. Jeśli remis zachodzi dalej, porównuje się najwyższe noty – przewagę ma piosenka, która zdobyła więcej razy dwanaście, dziesięć, osiem itd. punktów.
  4. Jeśli nadal nie da się rozbić remisu (np. w przypadku dwóch piosenek z zerem punktów), przewagę ma piosenka wykonana wcześniej w kolejności startowej.

Składy komisji jurorskich oraz indywidualne rankingi jurorów i rankingi w głosowaniu publiczności podczas obu półfinałów i finału poznamy po Wielkim Finale za pośrednictwem strony eurovision.tv. Jak na razie nie wiemy, czy niewykorzystana punktacja jurorów z półfinałów także będzie ujawniona. Warto dodać, że Ukraina jest jedynym krajem, w którym to publiczność wybiera skład jury. Wiemy już, że 700 tysięcy osób zagłosowało online – nie wiemy jednak, która piątka przedstawionych kandydatów dostała się do jury. Poznamy ją również dopiero po finale.

Eurowizja 2023: zmiany w systemie głosowania. (fot. EBU)

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, pod hasłem United by Music. Wystąpi 37 krajów, a w porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Natomiast z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry

Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Jednocześnie, po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

źródła: Eurovision.tv/EBU, fot. Eurovision.tv

Exit mobile version