Kolejny kraj dołączył do stawki przyszłorocznej Eurowizji. Szwajcarzy już wkrótce rozpoczną proces wyboru swojej reprezentacji. Czy Eurowizja 2023 będzie dla nich szczęśliwa?
Nadawca SRF potwierdził udział Szwajcarii w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji i zapowiedział otwarcie zgłoszeń do zamkniętych eliminacji. Jeszcze latem ruszy wieloetapowa selekcja, która wskaże osobę, która pojedzie na Eurowizję 2023. Eurowizyjne propozycje mogą zgłaszać artyści niezależnie od swojej narodowości.
Eurowizja 2023: szwajcarski reprezentant wybrany do końca roku
Szwajcarska telewizja SRF potwierdziła udział w przyszłorocznej Eurowizji, publikując regulamin wewnętrznych selekcji, które odbędą się w formacie podobnym do poprzednich trzech edycji. Od 25 sierpnia do 8 września zainteresowani twórcy będą mogli zgłaszać do selekcji piosenki spełniające wymogi Konkursu Piosenki Eurowizji. Dozwolone jest także wysyłanie wersji demo, a szwajcarska telewizja oczekuje współczesnej piosenki, która ma międzynarodowy urok i się wyróżni. Jej tekst powinien mieć silne, wyraźne i łatwe do zrozumienia przesłanie. Regulamin zachęca także do poruszania przez twórców współcześnie ważnych tematów i pisania utworów, które mogłyby wywołać reakcje emocjonalne wśród zagranicznych jurorów i telewidzów.
Śladem poprzednich lat, zgłoszone piosenki ocenią 20-osobowy panel międzynarodowych profesjonalistów muzycznych oraz 100-osobowy panel reprezentujący gust szwajcarskiej publiczności. Kilkuetapowa selekcja propozycji zakończy się jeszcze przed końcem 2022 roku, a każdy uczestnik otrzyma informację o zdobytym rezultacie. Nie wiemy jednak, dokładnie kiedy publicznie ujawnione będą nazwisko szwajcarskiego reprezentanta oraz eurowizyjna piosenka. Z pewnością stanie się to na początku 2023 roku. Co ważne, narodowość uczestników nie ma żadnego znaczenia i zgłosić może się osoba z dowolnej części świata. Jednak jeśli na pierwszej pozycji zdarzy się remis między osobami różnych narodowości, preferowany będzie wybór wykonawcy z obywatelstwem lub rezydenturą w Szwajcarii. Komunikat SRF i regulamin eliminacji w kilku językach znajdują się TUTAJ.
Szwajcaria na Eurowizji
Szwajcaria była organizatorem pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku. W Lugano triumfowała wtedy reprezentantka gospodarzy, Lys Assia z utworem Refrain. Piosenkarka zajęła potem drugie miejsce w 1958 roku, a wynik ten powtórzyły Ester Ofarim (1963) i Daniela Simmons (1986). Trzecie miejsce zajęły zaś Franca di Rienzo (1961) i Arlette Zola (1982). Drugie zwycięstwo Szwajcarii nastąpiło w 1988 roku, kiedy kraj reprezentowała 20-letnia wówczas Céline Dion z utworem Ne partez pas sans moi. Wokalistka wygrała jednym punktem, a kolejny konkurs odbył się w Lozannie.
Od tamtej pory Szwajcaria tylko dwukrotnie znalazła się na podium – trzecie miejsce zajęli Annie Cotton w 1993 roku oraz Gjon’s Tears z utworem Tout l’univers w 2021 roku. W Turynie kraj reprezentował Marius Bear z utworem Boys do cry. Podczas finału zdobył 78 punktów od jury (12. miejsce) i 0 punktów od telewidzów (25. miejsce), zajmując 17. miejsce.
Eurowizja 2023: co wiemy?
Już dwadzieścia państw zadeklarowało udział w kolejnej edycji konkursu, a część z nich rozpoczęła już przygotowania. To m.in. Cypr, który wybierze reprezentanta za pomocą talent-show All Together Now, a także Hiszpania i San Marino, które będą kontynuować rozpoczęte w tym roku formaty selekcyjne. Zgłoszenia do kolejnych edycji selekcji rozpoczęto już m.in. w Albanii.
Możliwy jest powrót Monako lub Turcji, z którą EBU prowadzi rozmowy. Najprawdopodobniej nie zobaczymy uczestników z Andory, Bośni Hercegowiny i Słowacji, a możliwe, że z udziału wycofa się także Macedonia Północna i Rumunia.
źródła: SRF, fot. eurovision.tv