Choć Eurowizja 2023 odbędzie się dopiero za pół roku, w ostatnich dniach coraz więcej mówi się o konkursie. To za sprawą dwóch pierwszych utworów, które zostały wybrane w drugiej połowie grudnia. Ukraińskie i albańskie selekcje dostarczyły fanom tyle eurowizyjnych emocji, że nie możemy doczekać się wyboru reprezentantów w kolejnych krajach. Które państwa w nadchodzących tygodniach opublikują swoje piosenki na Eurowizję 2023?
Wszystkie ważne daty znajdziesz w naszym kalendarzu. Wpisana tam jest nie tylko Eurowizja 2023, ale także poszczególne selekcje, ogłoszenia nadawców czy koncerty przedeurowizyjne (tzw. pre-parties). Sprawdź kalendarz eurowizyjny na 2023 rok!
Eurowizja 2023: co czeka nas w styczniu?
W pierwszym miesiącu nowego roku co najmniej w czternastu krajach ruszy eurowizyjna machina przygotowań. Jednak tylko jeden kraj wybierze swojego reprezentanta za pośrednictwem selekcji. Będzie to Belgia, która po kilku latach odtwarza swój format selekcyjny. Począwszy od 9 stycznia każdego dnia nadawca będzie prezentował piosenki i wykonawców, którzy 14 stycznia powalczą o wyjazd na Eurowizję 2023. Na podobny schemat, tj. przedstawiania uczestników selekcji dzień po dniu, ponownie zdecydowali się Finowie. Pierwszą piosenkę zakwalifikowaną do fińskich UMK poznamy 11 stycznia. W tym miesiącu jeszcze jeden kraj ogłosi swoją propozycję na Eurowizję, a będzie to Cypr. Warto dodać, że zwykle na przełomie stycznia i lutego odbywa się ceremonia losowania. To właśnie podczas niej dowiemy się, w którym półfinale Eurowizji 2023 wystąpi Polska.
Selekcje w kolejnych krajach. Kiedy oglądać?
W styczniu nadawcy ogłoszą uczestników selekcji w takich krajach jak: Islandia, Mołdawia czy Norwegia. Listę piosenek biorących udział w selekcjach opublikują telewizje z Łotwy i Portugalii. Styczeń to także miesiąc, kiedy Telewizja Polska przejdzie przez dwa etapy przygotowań do konkursu. 15 stycznia zakończy się nabór zgłoszeń do programu Tu bije serce Europy, zaś 25 stycznia poznamy jego stawkę. Selekcje wrócą na ekrany telewizorów 12 stycznia wraz z pierwszym półfinał estońskich Eesti Laul. W pierwszym miesiącu roku obejrzymy również zmagania wykonawców z Litwy, Malty, Norwegii, a koniec miesiąca zwieńczy pierwszy półfinał hiszpańskich selekcji – Benidorm Fest.
Eurowizja 2023: supersoboty w lutym
Największe selekcyjne emocje czekają nas w lutym. Pierwsze dwie soboty miesiąca już dziś możemy nazwać supersobotami. 4 lutego siedem krajów wyemituje swoje formaty selekcyjne, z czego trzy – Gruzja, Hiszpania i Norwegia – wybiorą reprezentantów. Tydzień później (11 lutego) czeka nas aż osiem programów, z czego aż sześć (Chorwacja, Dania, Estonia, Malta, Rumunia, Włochy) wyłoni piosenki na Eurowizję. 18 lutego obejrzymy tylko trzy koncerty, a 25 lutego już pięć. Dzień później poznamy następcę Krystiana Ochmana dzięki selekcjom Tu bije serce Europy. W sumie tylko w lutym Eurowizja 2023 wzbogaci się o czternastu nowych uczestników konkursu.
Eurowizja 2023: co wiemy?
Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii i Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego.
Do tej pory swoich reprezentantów wybrało sześć krajów: Albania, Cypr, Holandia, Izrael, Słowenia i Ukraina. Z tej grupy Albania i Ukraina mają już piosenkę na Eurowizję. Zespół Albina i Familijna Kelmendi wykona utwór Duje, a formacja TVORCHI Heart of Steel. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.
———
Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.