Eurowizja 2024 w Malmö już za tydzień! W konkursowej arenie trwają próby do występów półfinałowych. Dziś na scenie – stawka drugiej połowy drugiego koncertu. Zapraszamy na podsumowanie dnia!
Rozpoczęły się pierwsze próby techniczne przed 68. Konkursem Piosenki Eurowizji. W Malmö Arenie zaprezentowała się już Luna, która reprezentuje Polskę. Dziś czas na kolejne materiały z prób uczestników drugiego półfinału.
Kto wystąpił?
Scenę przejęła dzisiaj druga połowa drugiego półfinału. Harmonogram 30-minutowych prób jest następujący:
- 10:30 – 🇱🇻Łotwa
- 11:10 – 🇸🇲San Marino
- 11:50 – 🇬🇪Gruzja
- 12:30 – 🇧🇪Belgia
- PRZERWA
- 14:10 – 🇪🇪Estonia
- 14:50 – 🇮🇱Izrael
- 15:30 – 🇳🇴Norwegia
- 16:10 – 🇳🇱Holandia
🇱🇻 Łotwa – Dons – Hollow
Występ Łotysza cechuje prostota znana nam już z finału narodowego. Dons zmodyfikował nieco swój niebieski strój, a atmosferę w hali tworzą nastrojowe światła, dopasowane do tempa zwrotek i refrenu. Na scenie stoi kilkumetrowy pierścień, w którym wokalista wykonuje pierwszą część Hollow. To pierwszy rekwizyt wniesiony przez Łotwę na scenę od 2017 roku!
🇸🇲 San Marino – Megara – 11:11
Delegacja San Marino rozwinęła to, co pokazała już w teledysku i preselekcjach. Hiszpański zespół Megara pokazuje różowe i czarne stroje oraz wizualizacje przedstawiające drzewa i smoki. Tancerki wykonują znany już z klipu układ inspirowany flamenco. Jest dużo rockowej energii i pirotechniki. Fun fact: ekipa rozpoczęła próbę do utworu 11:11 o… 11:13.
🇬🇪 Gruzja – Nutsa – Firefighter
Z American Idol na Eurowizję! Nutsa Buzaladze do Malmö zabrała czterech tancerzy. Na początku występu Gruzinka stoi sama na kawalecie, w otoczeniu czerwonych świateł i wizualizacji dymu. Charyzma, taneczna energia i ogniste obrazki LED dają wrażenie perfekcyjnie dopracowanego występu. Czy wystarczy on na przerwanie słabej passy kraju?
🇧🇪 Belgia – Mustii – Before The Party’s Over
Kolejny na scenie dzisiaj był Belg. Thomas Mustin, czyli Mustii, niespecjalnie zaskakuje fanów Eurowizji występem. Podobną scenografię z wieloma mikrofonami na podeście widzieliśmy już podczas gościnnego wykonania utworu na antenie The Voice Belgique. Pod koniec występu wokalista opuszcza podest i wychodzi w stronę publiki. Na jego strój składa się przezroczysty, złocisty top i biały komplet spodni z koszulą. Całość przypomina nieco teledysk, a zapomnieć nie można o tym, że chórek do piosenki tworzą setki fanów Eurowizji, którzy nadesłali swoje nagrania zimą.
🇪🇪 Estonia – 5MINUUST x Puuluup – (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
Po przerwie na scenie zjawiła się ekipa z Estonii, ze swoim utworem z najdłuższym tytułem w historii Eurowizji. Występ dwóch popularnych w kraju formacji nie odbiega od stylu z półfinału i finału estońskich preselekcji. Wizualizacje wydają się jednak nieco bardziej wyraziste, a delegacja poprosiła o opuszczenie zamieszczonych ponad sceną klocków LED, na których wyświetlają się efekty.
🇮🇱 Izrael – Eden Golan – Hurricane
Występ izraelski przypomina klimatem oficjalny teledysk Eden Golan. Na scenie towarzyszy jej grupa taneczna, a centralny obiekt stanowi okrągła konstrukcja, podobna do tej z występu Łotwy. Obręcz jest jednak mniejsza, ma uchwyty dla tancerzy oraz wbudowany neon i maszyny do sztucznego wiatru. Wizualizacje LED obrazują tytułowy huragan.
🇳🇴 Norwegia – Gåte – Ulveham
Po izraelskiej balladzie scenę przejmuje norweski rock z folkowym zacięciem. Występ to rozwinięcie koncepcji z preselekcji MGP. Nie wiemy, czy i w jakim stopniu zobaczymy wykorzystanie przyrodniczych nakładek na ekran. Strój wokalistki nieco różni się od tego z eliminacji. W pewnym momencie gitarzysta wysoko podrzuca swoją gitarę, a na scenie pojawia się dużo dymu. Czy te klimaty wprowadzą Norwegię ponownie do najlepszej dziesiątki?
🇳🇱 Holandia – Joost Klein – Europapa
Dzisiejsze próby zamyka Joost Klein z Holandii. Wizualizacje w jego występie oddają słowa piosenki, a na scenie towarzyszy mu dwoje tancerzy. Dodatkowo, widzimy keybordzistę w stroju… niebiesko-żółtego ptaka. Sam reprezentant kraju ubrany jest w swój ikoniczny, niebieski strój z szerokimi ramionami. Czy to przepis na wysokie miejsce w finale?
Eurowizja.org w Malmö!
Na miejscu wydarzeń nie zabraknie naszej ekipy. Relacje dla Eurowizja.org z Malmö prowadzi już Marysia Baładżanow, a od otwarcia Centrum Prasowego 4 maja – dołączą do niej Kamil Polewski i Katarzyna Kuszczak. Możliwość wsparcia realizacji materiałów z Eurowizji 2024 udostępniamy przez portal zrzutka.pl – TUTAJ.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.
źródło: oficjalny liveblog EBU na Reddicie