Eurowizja 2024 z udziałem Austrii! Jak zostanie wybrany następca duetu Teya i Salena? Czy znowu odbędą się publiczne selekcje?
Eurowizja 2024: Austria potwierdza udział
Austria ponownie stawia na wybór wewnętrzny. W wywiadzie z austriacką gazetą Kleine Zeitung dyrektorka programowa stacji ORF, Stefanie Groiss-Horowitz, wykluczyła publiczne selekcje:
Wiosną 2024 roku mamy już wielki talent show Die große Chance – Let’s sing and dance w stacji ORF 1. Kolejny konkurs w formie publicznych selekcji do Eurowizji nie wchodzi więc w grę dla ORF.
Stefanie Groiss-Horowitz – dyrektorka programowa stacji ORF
Jednak nadal nie ma ustalonego procesu selekcji wewnętrznej. Według Groiss-Horowitz, tryb wewnętrznego wyboru ekspertów jest w trakcie tworzenia. Nadal nie jest jasne, czy będzie ogólne otwarcie naboru piosenek, czy też łowcy talentów z ORF będą zwracać się do różnych piosenkarzy i zespołów w ukierunkowany sposób. Ostatnio byli to: profesjonalista radiowy Eberhard Forcher i producent muzyki pop Lukas Hillebrand. Ostatnie publiczne selekcje odbyły się w 2016 roku. Publiczność wysłała ZOË do Sztokholmu z Loin d’ici.
Eurowizja 2023: dalsza kariera Teyi i Saleny?
Dzięki duetowi Teya i Salena Austria po pięciu latach wróciła do finału. Nadawcy ORF udało się dotrzeć do 1,079 miliona widzów z 47% udziałem na rynku. Teya i Salena zajęły 15. miejsce ze 120 punktami. Piosenka Who The Hell is Edgar? znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce brytyjskich list przebojów, co jest niezwykłe jak na austriacką propozycję. Duet wszedł także na listy przebojów w Finlandii i Szwecji. Popyt na streaming jest ogromny: na listach przebojów Spotify dziewczyny znalazły się w pierwszej dziesiątce w 23 krajach. Jak wygląda kariera duetu po Eurowizji 2023? Po występie w konkursie Teya i Salena wciąż nie mówią o dalszych wspólnych projektach. Salena przypomina, że piosenka Who the Hell is Edgar? powstała spontanicznie. Obie zobaczą, co będą chciały robić w przyszłości. Teya pracuje również jako autorka tekstów dla innych artystów i weźmie udział w kilku obozach kompozytorskich w nadchodzących miesiącach.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 17 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, za to ponownie zabraknie Słowacji. Reprezentantów Cypru i Izraela po przerwach wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjne konkursy odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.
Źródło: Eurovoix, ESC kompakt, Kleine Zeitung