Eurowizja 2024 w Malmö już za nieco ponad tydzień! W konkursowej arenie trwają już próby do występów półfinałowych. Dziś na scenie – stawka drugiej połowy pierwszego koncertu. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń z nami!
Wczoraj rozpoczęły się pierwsze próby techniczne przed 68. Konkursem Piosenki Eurowizji. W Malmö Arenie zaprezentowała się Luna, która reprezentuje Polskę. Dziś czas na kolejne materiały z prób uczestników pierwszego półfinału.
Kto wystąpił?
Scenę przejęła dzisiaj druga połowa pierwszego półfinału. Harmonogram 30-minutowych prób był następujący:
- 10:30 – 🇮🇸 Islandia
- 11:10 – 🇸🇮 Słowenia
- 11:50 – 🇫🇮 Finlandia
- 12:30 – 🇲🇩 Mołdawia
- PRZERWA
- 14:10 – 🇦🇿 Azerbejdżan
- 14:50 – 🇦🇺 Australia
- 15:30 – 🇵🇹 Portugalia
- 16:10 – 🇱🇺 Luksemburg
🇮🇸 Islandia: Hera Björk – Scared of Heights
Jako pierwsza w arenie dzisiaj stawiła się eurowizyjna weteranka, Hera Björk z Islandii. Reprezentantka z 2010 roku zachowała koncepcję występu z preselekcji, ale przeniosła go na wielką scenę. Widzimy więc podest z pięcioma tancerkami. Hera zmieniła czerwoną suknię na złoty, mieniący się kostium. Podobno waży sześć kilogramów! Również wizualizacje stały się złote, a dodatkowo, widać na nich sylwetki tańczących ludzi, co wprowadza imprezowy nastrój.
🇸🇮 Słowenia: Raiven – Veronika
Występ Słowenki zdecydowanie oddaje klimat teledysku. Jest mrocznie, eterycznie i tajemniczo. Na początku Raiven leży na scenie, a jej ruchy zgrywają się z pulsującymi wizualizacjami. Na ekranach widać też zachmurzone niebo. Towarzyszy jej pięcioro tancerzy z odsłoniętymi torsami. Delegacja postanowiła wykorzystać dym i sztuczny wiatr. Na tym nie koniec dramatyzmu! Na zakończenie występu Raiven wykonuje bardzo wysokie dźwięki. Nic dziwnego – ma wykształcenie operowe.
🇫🇮 Finlandia: Windows95Man – No Rules!
Fińska ekipa przeniosła preselekcyjny występ na scenę w Malmö. Widać więc stojące na scenie niebieskie jajo, z którego wychodzi wykonawca, oraz podobne do UMK 2024 wizualizacje. Nie brakuje dymu i sztucznych ogni! Co ze strojem? – zapytacie. Windows ze względów regulaminowych zamazał logo firmy Windows na swojej koszulce i czapce oraz… zrzucił szorty. Widzimy go w majtkach w kolorze cielistym.
🇲🇩 Mołdawia: Natalia Barbu – In The Middle
Mołdawia to drugi kraj, który stawia na powracającą reprezentantkę. Natalia Barbu (Eurowizja 2007) zmodyfikowała koncepcję z preselekcji. Dalej stoi pośrodku sceny, gra na skrzypcach i wykonuje klaskanie, natomiast nie towarzyszą jej już chórzystki. Na ekranach LED widnieją motywy przyrodnicze, w tym morze, drzewa i motyle. W pewnym momencie za Natalią pojawiają się zaś anielskie skrzydła.
🇦🇿 Azerbejdżan: Fahree ft. Ilkin Dovlatov – Özünlə apar
Po przerwie próbę odbył duet z Azerbejdżanu. Przez większość występu Fahree stoi sam pośrodku sceny, a na ekranie za nim widać postać wyłaniającą się powoli z wody. Później pojawiają się dłonie, między którymi azerska ekipa kończy prezentację pierwszego w swojej historii startów utworu po azersku. Stroje Fahreego i Ilkina są czarno-srebrne.
🇦🇺 Australia: Electric Fields – One Milkali (One Blood)
Występ Australijczyków jest przede wszystkim kolorowy! Rozpoczyna się światłami w barwach tęczy, a potem różnokolorowe wizualizacje wzbogacają występ na ekranach LED. Ekipa Electric Fields zajmuje każdy fragment sceny. Fani mogą pamiętać duet z preselekcji do Eurowizji 2019. Obok wokalisty i keybordzisty występują dwie chórzystki. Na scenie pojawi się tradycyjny instrument didgeridoo, a w ramach kultury aborygeńskiej Australia wprowadza na Eurowizję język Yankunytjatjara. Czy to wystarczy na awans do finału?
🇵🇹 Portugalia: Iolanda – Grito
Przedostatni występ w półfinale należy do Iolandy. Przedstawicielka Portugalii nie zmieniła zbyt wiele od czasu Festival da Canção. W wykonaniu towarzyszy jej pięciu tancerzy w nowoczesnej choreografii. Cała ekipa jest ubrana na biało, a tancerze mają zawoalowane twarze. Delegacja poprosiła o obniżenie środkowej z kostek LED wiszących nad sceną, aby nadać przestrzeni bardziej intymny charakter.
🇱🇺 Luksemburg: Tali – Fighter
Powracający po 31 latach przerwy Luksemburg zamyka pierwszy półfinał. Strój Tali jest czarny, natomiast pięcioro tancerzy wystylizowano w ciepłej kolorystyce. Na scenie ustawione są dodatkowe bryły – jako podesty, a ruch kamer wykorzystuje unikatowość tegorocznego projektu – umożliwia on pracę wokół całej sceny, a widownia zajmie niemal całe 360 stopni dookoła niej. W luksemburskim występie nie zabraknie dymu, ognia i sztucznych ogni oraz płomieni na wizualizacjach.
Eurowizja.org w Malmö!
Na miejscu wydarzeń nie zabraknie naszej ekipy. Od 28 kwietnia relacje dla Eurowizja.org z Malmö będzie prowadzić Marysia Baładżanow, a od otwarcia Centrum Prasowego 4 maja – także Kamil Polewski i Katarzyna Kuszczak. Możliwość wsparcia realizacji materiałów z Eurowizji 2024 udostępniamy przez portal zrzutka.pl – TUTAJ.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.