W szwedzkim Malmö trwa odliczanie do drugiego półfinału. By umilić oczekiwanie oraz ułatwić śledzenie konkursu, udostępniamy kolejny przewodnik po tegorocznych uczestnikach. Eurowizja 2024 zakończy się w sobotę Wielkim Finałem!
Kto przejdzie do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji? Oczywiście, o wynikach drugiego półfinału także zdecydują telewidzowie. Przedstawiamy stawkę szesnastu uczestników czwartkowego koncertu.
1. 🇲🇹 Malta: Sarah Bonnici – Loop
- Muzyka: John Emil Johansson, Joy Deb, Kevin Lee, Leire Gotxi Angel, Linnea Deb, Matthew James Borg, Michael Joe Cini, Sarah Bonnici, Sebastian Pritchard-James
- Tekst: Joy Deb, Kevin Lee, Leire Gotxi Angel, Linnea Deb, Michael Joe Cini, Sarah Bonnici, Sebastian Pritchard-James
- Wybór: Malta Eurovision Song Contest 2024
- Szanse na awans: 23% (15. miejsce)
Tegoroczne preselekcje Maltańczyków zakończyły się wyborem Sarah Bonnici z utworem Loop. 25-letnia piosenkarka zadebiutowała w 2009 roku udziałem w eliminacjach do Eurowizji Junior. Rok później wspierała ekipę swojego kraju na tym konkursie jako chórzystka. Od lat marzyła o występie na scenie dorosłej Eurowizji i dzięki piosence od szwedzkich i brytyjskich twórców udało jej się to w tym roku.
2. 🇦🇱 Albania: Besa – Titan
- Muzyka: Alias Lj, Besa Kokëdhima, Gia Koka, Kledi Bahiti
- Tekst: Gia Koka
- Wybór: Festivali i Këngës 62
- Szanse na awans: 26% (13. miejsce)
Besa Kokёdhima urodziła się w 1986 roku we wsi Qeparo w obwodzie Fier. Pochodzi z rodziny matematyków i talent muzyczny rozwija od dzieciństwa. Jako nastolatka mieszkała w Wielkiej Brytanii, a karierę rozpoczęła po powrocie z emigracji. W 2006 roku wydała debiutancki album. Dziś należy do najbardziej znanych piosenkarek w Albanii i cieszy się liczną grupą fanów. Jest też znana z działalności charytatywnej oraz na rzecz praw zwierząt. Eurowizyjny utwór to anglojęzyczna, zmieniona wersja oryginalnego Zemrën n’dorë – Titan.
3. 🇬🇷 Grecja: Marina Satti – Zari
- Polski tytuł: Kostka do gry
- Muzyka: Gino Borri, Jay Stolar, Jordan Palmer, Konstantin Kay Be Beszkow, Marina Satti, Nick Kodonas, OGE
- Tekst: Marina Satti, OGE, Manolis Solmeister Solidakis, Vlospa
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 91% (3. miejsce)
Reprezentantka Grecji urodziła się w 1986 roku na Krecie. Jej mama jest Greczynką, a ojciec – Sudańczykiem. Stąd w jej twórczości pojawiają się folkowe elementy zarówno lokalne, jak i arabskie. Na szerszą skalę kariera Mariny Satti rozpoczęła się w 2016 roku, a rok później cały region Bałkanów bawił się do jej hitu Mantissa. Ponadto gwiazda może pochwalić się profesjonalnym wykształceniem muzycznym oraz dorobkiem aktorskim i dubbingowym. Piosenka na Eurowizję 2024 to Zari.
4. 🇨🇭 Szwajcaria: Nemo – The Code
- Muzyka i tekst: Benjamin Jon Alasu, Lasse Nylan Midtsian Nymann, Linda Dale, Nemo Mettler
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 93% (2. miejsce)
Nemo Mettler (osoba niebinarna) urodzili się w 1999 roku w niewielkim Biel. Od czasu debiutu w wieku 17 lat twórczość muzyczna pozwoliła Nemo na dotarcie na oficjalne listy przebojów w Szwajcarii oraz prestiżową nagrodę Swiss Music Awards. W roku 2020 rozpoczęła się współpraca osoby artystycznej z innymi szwajcarskimi twórcami. Powstały też single po angielsku. Eurowizyjna piosenka The Code nawiązuje do osobistych przeżyć Nemo, związanych z odkrywaniem własnej tożsamości.
5. 🇨🇿 Czechy: Aiko – Pedestal
- Muzyka: Alena Aiko Shirmanova-Kostebelova, Steven Ansell
- Tekst: Alena Aiko Shirmanova-Kostebelova
- Wybór: ESCZ 2024
- Szanse na awans: 23% (14. miejsce)
Urodzona w Rosji czeska reprezentantka ma 24 lata. Aiko zadebiutowała udziałem w czeskich programach rozrywkowych, a następnie przeprowadziła się do Anglii. Mieszka w Brighton i ma na koncie dwa albumy studyjne. Podobnie do Luny z Polski – jako pierwsza Czeszka pojawiła się na nowojorskim Times Square w ramach akcji Spotify Equal. Piosenka Pedestal wygrała preselekcje, w których głosy w proporcji 30:70 oddali fani Eurowizji z Czech i zagranicy.
6. 🇦🇹 Austria: Kaleen – We Will Rave
- Muzyka i tekst: Anderz Wrethov, Jimmy Joker, Julie Kill J Aagaard, Thomas Stengaard
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 74% (9. miejsce)
29-letnia Marie-Sophie Kreissl, która posługuje się pseudonimem Kaleen, pochodzi z Górnej Austrii. Już w wieku siedmiu lat została mistrzynią kraju w balecie w swojej kategorii wiekowej. Scena Eurowizji nie jest jej obca – wielokrotnie była statystką na próbach przed przyjazdem uczestników na miejsce konkursu (tzw. stand-ins). Ponadto pomagała hiszpańskim ekipom na Eurowizji Junior pod względem choreografii. Jest związana z doświadczonym reżyserem eurowizyjnym Marvinem Dietmannem, który pomógł przygotować jej występ do We Will Rave.
7. 🇩🇰 Dania: Saba – Sand
- Muzyka i tekst: Jonas Thander, Melanie Wehbe, Pil Kalinka Nygaard Jeppesen
- Wybór: Dansk Melodi Grand Prix 2024
- Szanse na awans: 31% (12. miejsce)
Pełne personalia Saby to Anna Saba Lykke Oehlenschlæger. Dziewczyna urodziła się w Etiopii. Ma siostrę-bliźniaczkę, z którą w 1997 roku, w wieku kilku miesięcy, zostały adoptowane przez rodzinę z Danii. Obie rozpoczęły w Kopenhadze kariery artystyczne. Początkowo, Saba zajmowała się fotografią i modelingiem, ale w 2023 roku zastąpiła siostrę w musicalu. W ten sposób zadebiutowała na scenie teatru i wkrótce wystartowała z utworem Sand w preselekcjach, które wygrała. Liczy na awans Danii do finału Eurowizji w pobliskim Malmö.
8. 🇦🇲 Armenia: Ladaniva – Jako
- Muzyka: Audrey Leclercq, Jaklin Bagdasarjan, Louis Thomas
- Tekst: Jaklin Bagdasarjan, Louis Thomas
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 89% (4. miejsce)
Formację tworzą ormiańska wokalistka Jaklin Bagdarasjan i francuski muzyk Louis Thomas. Od debiutu w 2019 roku artystyczna para osiągnęła sukces m.in. z utworem Vay Aman. Jej muzyka charakteryzuje się łączeniem rozmaitych kultur z całego świata, a szczególne miejsce zajmuje w niej bałkański folk. Nie brakuje też, oczywiście, motywów ormiańskich i francuskich. Propozycja na Eurowizję nazywa się Jako.
9. 🇱🇻 Łotwa: Dons – Hollow
- Muzyka i tekst: Artūrs Šingirejs, Kate Northrop, Liam Geddes
- Wybór: Supernova 2024
- Szanse na awans: 20% (16. miejsce)
Artūrs Šingirejs, czyli Dons, urodził się w niewielkim Brocēni w 1984 roku. Zadebiutował w wieku niespełna dwudziestu lat udziałem w reality show Talantu Fabrika. Ma w dorobku osiem albumów, a pięć jego piosenek zostało utworem roku według Łotewskiego Radia. W przeszłości studiował sztuki kulinarne i mieszkał w Londynie czy Los Angeles. Dwukrotnie – w latach 2010 i 2014 – wystartował w preselekcjach do Eurowizji, zajmując drugie miejsce. Udało się za trzecim razem z utworem Hollow, pierwszym singlem Donsa po angielsku od ponad dekady.
10. 🇸🇲 San Marino: Megara – 11:11
- Muzyka: Isra Dante Ramos Solomando, Roberto la Lueta Ruiz, Sara Jiménez Moral
- Tekst: Roberto la Lueta Ruiz, Sara Jiménez Moral
- Wybór: Una Voce Per San Marino 2024
- Szanse na awans: 32% (11. miejsce)
Hiszpański zespół Megara powstał w 2015 roku i ma na koncie łącznie cztery albumy. Grupa łączy rock, pop i muzykę elektroniczną. Megara zyskała sympatię fanów Eurowizji przy okazji udziału w preselekcjach Benidorm Fest 2023 w Hiszpanii. Z utworem Arcadia zespół zajął czwarte miejsce w finale. Tym razem udało mu się zwyciężyć wieloetapowy konkurs w San Marino z propozycją 11:11.
11. 🇬🇪 Gruzja: Nutsa Buzaladze – Firefighter
- Muzyka i tekst: Ada Satka, Darko Dimitrov
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 84% (7. miejsce)
Niespełna 27-letnia wokalistka może się pochwalić rozmaitymi doświadczeniami muzycznymi. Choć pochodzi z Tbilisi i domem nazywa Gruzję, przez kilka lat rozwijała swoją twórczość w Dubaju i Los Angeles. W 2015 roku Nutsa stanęła na scenie tureckiej odsłony formatu The Voice, zaś w zeszłym roku doszła do finałowej dwunastki w amerykańskim Idolu. Podczas finału programu wykonała w duecie z Kylie Minogue utwory Padam Padam i Can’t Get You Out Of My Head. Ponadto Nutsa ma eurowizyjne doświadczenie. W 2017 roku wystartowała w gruzińskich eliminacjach z utworem White Horses Run, plasując się na drugim miejscu. Fani Eurowizji mogą też pamiętać ją z popularnego albańskiego festiwalu Kenga Magijke, na którym pojawiła się w 2021 roku. Utwór na Eurowizję 2024 to Firefighter.
12. 🇧🇪 Belgia: Mustii – Before The Party’s Over
- Muzyka: Benoit Leclerq, Mustii, Pierre Dumoulin
- Tekst: Arianna Damato, Charlotte Clark, Mustii, Nina Sampermans
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 74% (8. miejsce)
Na scenie w Malmö zaprezentuje się 32-letni Thomas Mustin, posługujący się pseudonimem Mustii. Urodzony w Brukseli artysta zadebiutował w 2012 roku jako aktor, grając w teatrze i belgijskich oraz francuskich produkcjach filmowych. Dopiero później zdecydował się na rozwój kariery muzycznej. Jego debiutancki singiel ukazał się w 2014 roku. Od tamtej pory Mustii jest rozpoznawalny w Belgii nie tylko z wielkiego i małego ekranu, ale też z rozgłośni radiowych. Nakładami wytwórni Warner Music wydał jak dotąd dwa albumy. W zeszłym roku mógł poszczycić się nagrodą Magritte dla Największej męskiej nadziei belgijskiego kina. Był jurorem w Drag Race Belgique, a utwór na Eurowizję, Before The Party’s Over, zapowiada kolejny krążek.
13. 🇪🇪 Estonia: 5MIINUST i Puuluup – (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
- Polski tytuł: My (naprawdę) nic nie wiemy o (tych) narkotykach
- Muzyka i tekst: Estoni Kohver, Kim Wennerström, Lancelot, Marko Veisson, Päevakoer, Põhja Korea, Ramo Teder
- Wybór: Eesti Laul 2024
- Szanse na awans: 70% (10. miejsce)
W estońskich preselekcjach siły połączyły dwie popularne formacje. 5MIINUST od kilku lat cieszą się sukcesami na rynku muzycznym w Estonii i stworzyli podstawy eurowizyjnego projektu. Z kolei Puuluup charakteryzuje wykorzystywanie elementów folkowych, w tym lokalnej odmiany harfy. Piosenka (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi ustanawia rekord najdłuższego tytułu utworu w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.
14. 🇮🇱 Izrael: Eden Golan – Hurricane
- Muzyka: Keren Peles Toor, Staw Beger
- Tekst: Awi Ohajon, Keren Peles
- Wybór: Hakochaw Haba 2024
- Szanse na awans: 89% (5. miejsce)
W formule talent show reprezentantką Izraela została urodzona w Moskwie debiutantka Eden Golan. Zaśpiewa przygotowaną specjalnie na Eurowizję balladę Hurricane, której tekst musiał przejść zmiany, by sprostać apolitycznym wymogom organizatorów. Przypominamy, że choć Eurowizja 2024 nie jest miejscem dla polityki, w związku z wojną Izraela z Hamasem i sytuacją w Strefie Gazy portal Eurowizja.org ogranicza do minimum relacjonowanie udziału Izraela w Malmö – WIĘCEJ INFORMACJI.
15. 🇳🇴 Norwegia: Gåte – Ulveham
- Polski tytuł: Wilcza skóra
- Muzyka i tekst: Gunnhild Sundli, Jon Even Schärer, Magnus Børmark, Marit Jensen Lillebuen, Ronny Graff Janssen, Sveinung Eklo Sund
- Wybór: Melodi Grand Prix 2024
- Szanse na awans: 87% (6. miejsce)
Rockowo-folkowa formacja powstała w 1999 roku i szybko zdobyła w Norwegii popularność. Zespół Gåte wydał liczne utwory, sprzedał ponad 100 tysięcy płyt, a w roku 2002 otrzymał prestiżową nagrodę za debiut na norweskim rynku. Później nastąpiła przerwa w działalności. Od powrotu w 2017 roku muzycy na nowo cieszą się szerokim uznaniem. Preselekcje zwyciężyli z utworem Ulveham, zainspirowanym jedną ze średniowiecznych pieśni nordyckich. Z uwagi na wymóg oryginalności już na etapie eliminacji Norwegowie musieli lekko zmodyfikować jego tekst.
16. 🇳🇱 Holandia: Joost Klein – Europapa
- Muzyka: Dylan van Dael, Paul Roger Elstak, Teun Tantu Beats de Kruif, Thijmen Melissant
- Tekst: Maradonnie, Tim Haars, Joost Klein
- Wybór: wewnętrzny
- Szanse na awans: 93% (1. miejsce)
Raper urodził się w 1997 roku. Jest jednym z najpopularniejszych holenderskich wykonawców, a jego sława rozciąga się powoli na kolejne kraje. Niedawno wziął udział w festiwalach Lowlands czy Pinkpop, a także wyprzedał w całości bilety na swoją trasę koncertową. Utwór Friesenjung przekroczył 100 mln odsłuchań na platformach streamingowych, docierając na pierwsze miejsce listy przebojów w Austrii, Niemczech i Szwajcarii oraz ciesząc się popularnością w Ukrainie i Włoszech. Propozycja Europapa została zadedykowana zmarłym rodzicom Joosta Kleina.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia jest Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. 6Slogan brzmi United By Music – zeszłoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower. Polska nie przeszła do koncertu finałowego.
Stan zakładów bukmacherskich na: 9 maja, 14:15