Eurowizja dalej bez Bośniaków. EBU apeluje do władz o rozwiązanie problemów

Eurowizja 2016, Bośnia i Hercegowina

Eurowizja 2024 bez BHRT. Czemu Bośnia i Hercegowina nie wraca do rywalizacji? Fot. eurovision.tv

Eurowizja od 2017 roku odbywa się bez udziału Bośni i Hercegowiny. Krajowy nadawca zmaga się z zadłużeniem i po porażce na Eurowizji 2016 nie był w stanie podołać uczestnictwu. Teraz organizatorzy konkursu apelują do władz o pomoc w rozwiązaniu problemów. Czy Bośnia i Hercegowina zażegna kłopoty?

Bośniacka telewizja po raz ostatni wysłała piosenkę na Konkurs Piosenki Eurowizji w 2016 roku. Zadłużona stacja nie jest w stanie zaangażować się w międzynarodowe projekty. List do władz wysłała ostatnio Europejska Unia Nadawców, apelując o pomoc dla mediów publicznych.

Dalal Midhat-Talakić (Eurowizja 2016, Bośnia i Hercegowina) oraz Deen, Ana Rucner i Jala zajęli jedenaste miejsce w półfinale. / fot. Eurovision.tv

EBU wzywa do ratowania bośniackiej telewizji

W związku z sytuacją bośniackiego nadawcy publicznego BHRT, organizator Eurowizji – Europejska Unia Nadawców (EBU) wystosował list do władz Bośni i Hercegowiny. Dyrektor Generalny EBU – Noel Curran, skierował go do premiera – Nermina Nikšicia, ministra komunikacji i transportu – Edina Forto oraz ministra spraw zagranicznych – Elvedina Konakovicia.

W imieniu Europejskiej Unii Nadawców, czołowego związku mediów publicznych w Europie, piszę, by wyrazić nasze zaniepokojenie poważnymi zagrożeniami dla naszego Członka BHRT. Rozumiemy złożoność sytuacji w Bośni i Hercegowinie i długoterminowe trudności, przed którymi stoi BHRT, by uzyskać należne mu pieniądze. Konieczne jest jednak, byśmy pilnie mogli znaleźć długotrwałe rozwiązanie dla problemów z finansowaniem.

Media publiczne pełnią w społeczeństwie nieodzowną rolę promowania demokratycznej debaty, wspierania społecznej jedności i rozwoju publicznego morale w trudnych chwilach. W celu wypełnienia tej roli kluczowy jest odpowiedni i stabilny budżet.

Prosimy państwa o znalezienie zrównoważonego wyjścia z problemów finansowych BHRT i zabezpieczenia jej przyszłości. Krajowa legislacja w Bośni i Hercegowinie stwierdza, że państwo jest odpowiedzialne za zapewnianie nadawcy zrównoważonych funduszy i niezależnego działania. Jesteśmy gotowi włączyć się w krajową debatę według konieczności i pomóc opracować rozwiązania dla złożonej kwestii finansowania.

W czasie, w którym dostęp do rzetelnych wiadomości i informacji jest kluczowy, musimy zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć pracę nadawców publicznych jak BHRT i ufam w wasze wsparcie w tej sprawie.

List Dyrektora Generalnego EBU do bośniackich władz
Eurowizja 2024: znamy projekt sceny. (fot. EBU / SVT / Eurovision.tv)

Eurowizja 2024 bez Bośni i Hercegowiny

Kraj wycofał się z Eurowizji jesienią 2016 roku. W grudniu z kolei EBU nałożyła na niego sankcje w związku z zadłużeniem, formalnie blokując jego udział w konkursie i wszelkich innych wydarzeniach. Od tamtej pory Bośniacy nie byli w stanie rozwiązać problemów finansowych i cały czas podlegają karom. W 2018 roku dotychczasowa szefowa bośniackiej delegacji zapowiedziała, że powrót na Eurowizję należy do priorytetów. Do dziś jednak sytuacja nie uległa zmianie, a zapowiadane w 2023 roku reformy systemu mediów publicznych w Bośni i Hercegowinie nie nastąpiły. W sierpniu oficjalnie dowiedzieliśmy się, że reprezentant nadawcy BHRT nie wystąpi na Eurowizji 2024.

Bośnia i Hercegowina na Eurowizji

Niepodległa Bośnia i Hercegowina zadebiutowała w 1993 roku udziałem zespołu Fazla, który w utworze Sva Bol Svijeta poruszył temat sytuacji humanitarnej w objętym wojną kraju. Najlepszy bośniacki wynik odnotowała formacja Hari Mata Hari z Lejlą. W 2006 roku grupa zajęła 3. miejsce w finale. Do 2012 roku Bośniacy mieli 100% skuteczności w awansach do finału. Potem kraj wycofał się z udziału przez problemy finansowe. Dzięki mobilizacji artystów i sponsorów Bośnia i Hercegowina wystąpiła na Eurowizji 2016. Kwartet Dalal i Deen feat. Ana Rucner i Jala wykonał utwór Ljubav Je, poświęcony tematyce kryzysu uchodźczego w Europie. Bośniacki numer zajął 11. miejsce w półfinale, po raz pierwszy w historii opadając z rywalizacji. Był to ostatni występ kraju.

Eurowizja 2016 była ostatnią dla Bośni i Hercegowiny. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiCypruGrecjiGruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei FrancjaCzechyAlbaniaSłowenia i Irlandia wskazały już reprezentanta i piosenkę. Wiemy także, kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)

źródło: BHRT, fot. Eurovision.tv

Exit mobile version