Eurowizja 2024 z Estonią. Nadawca estoński właśnie opublikował swoje plany na przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Malmö. Zaszło wiele zmian.
Telewizja ERR bierze ciągły udział w Eurowizji. W 2024 w Estonii przypada jubileusz, ponieważ będzie to już 30. start tego kraju. Jak będą wyglądały estońskie preselekcje w 2024 roku?
Eesti Laul 2024 – szczegóły zgłoszeń
Piosenki do Eesti Laul 2024 można zgłaszać do 23 października, termin upływa o godzinie 12:00. Warto dodać, że zgłoszenia są płatne – do 21 października opłata za udział w konkursie wynosi 50 euro za piosenkę w języku estońskim i 100 euro za piosenkę w języku obcym lub wielojęzyczną. W ostatnich dniach zgłoszeń opłaty za uczestnictwo podwajają się i wynoszą odpowiednio 100 i 200 euro. Zgłoszenia do konkursu mogą pochodzić wyłącznie od twórców będących obywatelami Estonii, obcokrajowców zamieszkujących Estonię lub nierezydentów.
Eurowizja 2024: daty koncertów estońskich preselekcji
Estoński nadawca publiczny podał również szczegóły koncertów. Zamiast dwóch półfinałów zobaczymy jeden, który odbędzie się w Tartu – Europejskiej Stolicy Kultury 2024. Weźmie w nim udział 15 piosenek, 5 z nich trafi do finału, gdzie spotka się z innymi 5 utworami, wcześniej wyselekcjonowanymi przez ERR.
Terminy koncertów prezentują się następująco:
- 20 stycznia – Półfinał
- 17 lutego – Finał
Estonia na Eurowizji
Estonia próbowała wziąć udział w Eurowizji w 1993. Wówczas odbyła się pierwsza runda kwalifikacyjna do głównego konkursu – Kvalifikacija za Millstreet. Wzięło w niej udział 7 krajów, łącznie z Estonią. Walczyły jeszcze: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Węgry, Rumunia oraz Słowacja. Całość odbyła się w stolicy Słowenii – Lublanie. Kraje głosowały na siebie nawzajem. Estonię reprezentowała Janika Silamaa z piosenką Muretut meelt ja südametuld. Niestety, państwo zakończyło swój udział na 5. lokacie, czym nie awansowało do głównego konkursu rozgrywanego w Irlandii. Nadawca ERR miał zapewnione miejsce rok później, w 1994 i z tego prawa skorzystał. Pierwszą reprezentantką została Silvia Vrait z piosenką Nagu merelaine. Debiut okazał się nieudany. Udział zakończył się na 24. pozycji z zaledwie 2 punktami na koncie.
Pierwszy większy sukces odnotowano w 1996 w Norwegii. Maarja Liis-Lius oraz Ivo Linna byli na wysokim 5. miejscu. Kolejny większy sukces to pierwsze i jedyne zwycięstwo. Estonia zatriumfowała w 2001 podczas konkursu w Danii. Tanel Padar i Dave Benton oraz grupa 2XL z utworem Everybody zdobyli 198 punktów. Dzięki temu rok później Eurowizja trafiła do stolicy – Talinna. Łącznie w ciągu 29 startów kraj znalazł się w 11 razy w najlepszej dziesiątce. W tym roku reprezentantką została Alika z utworem Bridges. Awansowała ona z półfinału Eurowizji z 10. miejsca, aby w finale zająć wysokie, 8. miejsce.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.
Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziły 32 państwa. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. W konkursie ponownie zabraknie Bułgarii i Słowacji. Reprezentanta Izraela po przerwie wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich. Znamy już reprezentanta Belgii – będzie nim Mustii.
Źródła: ERR