Eurowizja 2024 odbędzie się w Szwecji po zwycięstwie w Loreen. W kraju pojawiły się już pierwsze informacje o arenach, w których potencjalnie będzie można zorganizować widowisko. Czy walka rozegra się między Sztokholmem a Malmö?
Które miasto zorganizuje 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w Szwecji? Na to pytanie odpowiedź starają się znaleźć szwedzkie media, które poinformowały już o wstępnych możliwościach poszczególnych obiektów.
Eurowizja 2024: Friends Arena i Malmö Arena faworytami?
Göteborg
Już teraz jedno jest niemal pewne: gospodarzem Eurowizji 2024 nie będzie hala Scandinavium w Göteborgu. Mimo bycia jednym z największych obiektów tego typu w Szwecji, nie spełnia ona wymogów technicznych konkursu. Według szacunków, dach areny jest w stanie unieść o ok. 20 ton sprzętu za mało. Jednak nie tylko wysokość i nośność zadaszenia są przeszkodą. Władze drugiego największego miasta w kraju podjęły decyzję o wyburzeniu hali, która gościła Eurowizję w 1985 roku. Na jej miejscu lub tuż obok ma powstać nowy obiekt, a lokalni politycy choć chcieliby sprowadzić do miasta konkurs, wiedzą już, że nie jest to obecnie możliwe. Chęć organizacji Eurowizji pojawiła się też ze strony Partille Areny na obrzeżach Göteborga. Hala gościła Eurowizję Chórów 2019, jednak może pomieścić maksymalnie 5500 widzów.
Sztokholm
Również w przypadku szwedzkiej stolicy jesteśmy niemal pewni jednej informacji: Avicii Arena (dawniej Globen), miejsce Eurowizji 2000 i 2016, nie będzie gościć konkursu w przyszłym roku. Powodem jest remont, który ma zakończyć się na początku 2025 roku. W grę wchodzą więc dwie pozostałe hale w Sztokholmie: Tele2 Arena i Friends Arena. W przypadku obu z nich niechęć do użyczenia swoich obiektów na okres Eurowizji ogłosiły szwedzkie kluby piłkarskie. Pierwsza z aren była zresztą pierwszym wyborem SVT w 2016 roku, ale została wykluczona przez zbieżność konkursu z sezonem piłkarskim.
Komisarz Finansowa Miasta, Karin Wanngård, zapowiedziała, że władze miasta raczej skłaniają się ku Friends Arenie, największej zamkniętej arenie w państwach nordyckich, gdzie co roku odbywa się finał preselekcji Melodifestivalen. Jeśli taki będzie wybór, widowisko obejrzy jedna z największych publiczności na żywo w jego historii. Podczas tego typu wydarzeń może w niej znaleźć się nawet 30 tysięcy widzów. Nieoficjalnie wiemy, że odbyły się już wstępne spotkania celem ustalenia, czy i gdzie miasto byłoby w stanie zorganizować Eurowizję 2024.
Malmö
Trzecim największym miastem w Szwecji jest Malmö, gospodarz Eurowizji 2013. Jak na razie nie pojawiły się żadne szczegółowe komunikaty ze strony jego władz. Włodarze potwierdzili jedynie, że są gotowi utworzyć swoją ofertę. Z kolei szefowa Rady Miasta przyznała, że przed jej złożeniem trzeba będzie przyjrzeć się możliwościom finansowym, które zdaniem lokalnych polityków mogą przeszkodzić w organizacji Eurowizji 2024. Jedynym dostępnym obiektem jest Malmö Arena, druga największa zamknięta hala w kraju (15 500 miejsc koncertowych). Atutem z pewnością jest bliskie położenie i dobra komunikacja z Kopenhagą. Dodatkowo, w ostatnich latach obserwowaliśmy trend organizacji konkursu poza stolicą lub największym miastem kraju-gospodarza, co statystycznie zwiększa szanse Malmö.
Inne miasta
Jak dotąd, cztery miasta spoza największej trójki w Szwecji ogłosiły chęć organizacji przyszłorocznej Eurowizji. Eskilstuna proponuje Stiga Sports Arenę, gdzie odbył się koncert Drugiej Szansy podczas Melodifestivalen 2020. Władze regionalne chciałyby zobaczyć Eurowizję w hali Husqvarna Garden w Jönköping, jednak przeciwne są władze miejskie. Chętne jest też Örnsköldsvik nad Zatoką Botnicką, gdzie Melfest trafił pięciokrotnie. Ostatnią z dotychczasowych kandydatur jest Göransson Arena w niewielkim Sandviken. W tym 10-tysięcznym obiekcie koncert w 2018 roku zagrała Britney Spears.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 12 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg. Reprezentanta Cypru ponownie wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania.
źródła: Aftonbladet, Sveriges Radio, ESCplus, Eurovoix, Wikipedia; fot. EBU