Eurowizja 2024 z kolejnym udziałem z Niemiec! Na tegorocznej edycji w Liverpoolu po raz kolejny ostatnie miejsce przypadło Niemcom. Czy w przyszłym roku będzie lepiej? Od dziś zainteresowani kandydaci mogą ubiegać się o udział w niemieckich preselekcjach do Eurowizji 2024.
Niezależnie od tego, czy jest to pop, rock, ballada, elektro, metal czy dance – NDR poszukuje teraz talentów na Eurowizję 2024. Od 7 września do 5 października (23:59) każdy zainteresowany kandydat może zgłosić się na stronie Eurovision.de. O tym, kto wystąpi w barwach Niemiec w Malmö, zadecyduje ogólnokrajowy konkurs Eurovision Song Contest – Das deutsche Finale 2024. Niemiecka stacja telewizyjna Das Erste, Eurovision.de i ARD Mediathek będą transmitować program na żywo z Berlina 16 lutego 2024 r.
Jak wygląda procedura składania aplikacji?
Na stronie Eurovision.de mogą zgłaszać się piosenkarze lub zespoły (maksymalnie sześć osób) reprezentujący szeroką gamę gatunków, z własnym utworem lub bez niego. Wystarczające jest wideo, na którym zademonstrowany jest talent wokalny. Aplikacje muszą spełniać zasady EBU: minimalny wiek to 16 lat, utwory mogą mieć maksymalnie trzy minuty, a data premiery nie może przypadać wcześniej niż 1 września 2023 r. Dozwolony jest dowolny język.
Choć zgłoszenie za pośrednictwem Eurovision.de jest obowiązkowe, możliwe jest także, podobnie jak w zeszłym roku, dobrowolne pokazanie swojego zgłoszenia za pośrednictwem TikToka pod hashtagiem #EurovisionGermany2024. NDR nie ogłosiło jak na razie nic na temat głosowania na TikToku, więc jest całkiem prawdopodobne, że nie będzie ono już miało miejsca. W ostatnich niemieckich preselekcjach zwycięzcą głosowania przez TikToka został Ikke Hüftgold, który otrzymał dziką kartę.
Dalsze szczegóły dotyczące procesu preselekcji i programu Eurovision Song Contest – Das deutsche Finale 2024 zostaną ogłoszone przez NDR w późniejszym terminie.
Eurowizja 2024: ostatnie zaangażowanie nadawcy NDR?
Wczoraj pojawiły się kolejne wieści na temat przyszłości Eurowizji w Niemczech. NDR może przekazać odpowiedzialność za organizację udziału w Eurowizji w 2025 roku innemu nadawcy. Stacja, będąca częścią sieci nadawców regionalnych ARD w Niemczech, posiada prawa do organizacji niemieckich występów Eurowizji od 1996 roku. Wcześniej prawa te zmieniały się między innymi stacjami w sieci ARD.
Po ponad 25 latach i ostatnich słabych wynikach media donoszą, że niektórzy członkowie NDR z siedzibą w Hamburgu nie chcą już co roku znosić publicznego upokarzania za występy niemieckich reprezentantów. W rezultacie stacja rozważa oddanie tematu Eurowizji ARD, która zaoferuje prawa innemu nadawcy w swojej sieci. Według doniesień, może to być MDR, telewizja z siedzibą na obszarze byłej NRD. ARD może rozważać zmianę również z innych powodów. Wiadomo, że korporacja działająca w całych Niemczech dąży do obniżenia kosztów. Zmiana organizacji w podejściu Eurowizji może iść w parze z próbą zaoszczędzenia pieniędzy przez ARD. MDR zaprzecza, że prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia konkursu, przynajmniej w nadchodzącym roku.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.
Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 28 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. W konkursie ponownie zabraknie Bułgarii i Słowacji. Reprezentanta Izraela po przerwie wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich. Znamy już reprezentanta Belgii – będzie nim Mustii.
Źródła: Eurovision.de, ESC kompakt, DWDL.de, ARD, NDR