Oświadczenie Eurowizja.org ws. relacjonowania udziału Izraela w Eurowizji 2024

Eurowizja, Eurowizja 2023, Scena

Eurowizja 2023: konkursowa scena / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2024 w Malmö odbędzie się za pięć miesięcy. Wśród 37 uczestniczących nadawców publicznych jest stacja KAN z Izraela. W związku z przebiegiem krajowych preselekcji podjęliśmy decyzję o ograniczeniu ich relacjonowania.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji organizuje Szwecja po zwycięstwie Loreen z utworem Tattoo. 5 grudnia poznaliśmy listę 37 państw, które wezmą udział w konkursie. Na liście nie zabrakło Izraela. Państwo współpracuje z EBU już od lat 50., a na debiut w konkursie zdecydowało się w 1973 roku.

Eurowizja 2023: Noa Kirel (Izrael) na drugiej próbie. / fot. Sarah Louise Bennett, eurovision.tv

Oświadczenie redakcji Eurowizja.org

Premiera izraelskich preselekcji do Eurowizji 2024 wzbudziła poruszenie w społeczności osób śledzących konkurs. Już w pierwszym odcinku niektórzy jurorzy i uczestnicy wystąpili w mundurach. Wydarzenie spowodowało zarzuty upolityczniania programu w związku z konfliktem w Strefie Gazy. Śladem innych mediów skupionych wokół Eurowizji, nasza redakcja dołącza do ograniczania relacjonowania preselekcji Hakochaw Haba 2024 i udziału Izraela w widowisku.

W świetle kontrowersji wokół izraelskich preselekcji Hakochaw Haba, które w odczuciu części społeczności fanów Eurowizji naruszyły zasadę apolityczności konkursu, redakcja Eurowizja.org podjęła większością głosów decyzję o ograniczeniu relacji z udziału Izraela w nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji. Do kompetencji mediów związanych z wydarzeniem nie należy zajmowanie stanowiska ws. sytuacji politycznej, natomiast z perspektywy zasad i apolitycznego charakteru Eurowizji nasz niepokój wzbudziło wykorzystanie przez nadawcę KAN programu selekcyjnego do agitowania na rzecz akcji militarnej. W tym duchu nie możemy promować działań izraelskiej stacji, dlatego decydujemy się na neutralne informowanie jedynie o podstawowych faktach związanych z udziałem Izraela w Eurowizji 2024.

Zgodnie z oświadczeniem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która podkreśla, że Eurowizja jest wydarzeniem apolitycznym dla spełniających określone standardy mediów publicznych, a nie rządów, start nadawcy KAN w Eurowizji 2024 jest aktualny. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do organów EBU, reprezentujących innych nadawców członkowskich.

Prosimy o uszanowanie stanowisk, zachowanie kultury wypowiedzi oraz przypominamy, że w inkluzywnej społeczności fanowskiej Konkursu Piosenki Eurowizji nie ma miejsca na rasizm i wszelkie inne formy ksenofobii.

Redakcja Eurowizja.org

EBU komentuje udział Izraela

Na prośbę Het Laatste Nieuws, największego dziennika w Belgii, Europejska Unia Nadawców (EBU) skomentowała obecność Izraela w stawce Eurowizji 2024. Organizatorzy widowiska podkreślają jego apolityczny charakter oraz zgodę swoich organów, złożonych z przedstawicieli innych nadawców, na udział telewizji KAN z Izraela. Jak dotąd, żaden nadawca publiczny nie zajął stanowiska. W odpowiedziach na pytania stacje NRK (Norwegia), AVROTROS (Holandia) i SVT (Szwecja) ogłosiły, że za obecność Izraela odpowiedzialna jest wyłącznie EBU.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest konkursem dla nadawców publicznych z całej Europy i Bliskiego Wschodu. To konkurs dla nadawców – nie dla rządów – i izraelski nadawca publiczny bierze w nim udział od 50 lat. EBU jest organizacją prowadzoną przez członków. Władze zarządzające EBU – pod przewodnictwem Panelu Dyrektorów (Board of Directors) – reprezentują członków. Organy te oceniły listę uczestników i zdecydowały, że izraelski nadawca spełnia wszystkie reguły konkursu. Razem z innymi 36 nadawcami będzie mógł wziąć w nim udział w przyszłym roku.

Przedstawiciele organizacji zaznaczyli też, że aktualnie panuje pozytywne nastawienie względem izraelskich uczestników w większych wydarzeniach. Konkurs Piosenki Eurowizji pozostaje apolitycznym wydarzeniem, jednocząc widzów przez muzykę. Jednocześnie EBU odniosła się do porównań aktualnej sytuacji z wykluczeniem Rosji. Kraj usunięto ze stawki Eurowizji 2022 na dzień po wybuchu wojny w Ukrainie. Wkrótce EBU całkowicie wykluczyła Rosję ze swoich struktur.

W 2022 roku, po inwazji na Ukrainę, organy zarządzające EBU zdecydowały o wykluczeniu Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym miałaby wystąpić razem z Ukrainą. Jak powiedzieliśmy wcześniej, Eurowizja jest wydarzeniem dla nadawców. Po powtarzających się naruszeniach zasad członkostwa i złamaniu wartości mediów publicznych, Rosja została usunięta.

Eurowizja 2024: odbędzie się 7, 9 i 11 maja w Malmö. (fot. EBU)

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiGrecji oraz Cypru. Z kolei Francja wskazała już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska.

Eurowizja 2024: „United By Music” sloganem na stałe. (fot. Eurovision.tv)

źródło: HLN

Exit mobile version