Eurowizja 2024: rusza Pesma za Evroviziju w Serbii! Gdzie oglądać?

Eurowizja 2023, Serbia, Luke Black, próby

Eurowizja 2023: Luke Black (Serbia) na pierwszej próbie. / fot. Corinne Cumming, eurovision.tv

Eurowizja 2024 z kolejnym awansem Serbii do finału? Kraj wybierze swoją piosenkę w preselekcjach Pesma za Evroviziju, których półfinały startują już 27 lutego. Co wiemy o konkursie?

Serbia odlicza godziny do swoich preselekcji do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. W stawce nie brakuje znanych nazwisk i powracających uczestników, którzy marzą o sprowadzeniu widowiska do Belgradu po raz drugi.

Eurowizja 2022: lauretka piątego miejsca, Konstrakta z Serbii. (fot. EBU/Nathan Reinds)

Eurowizja 2024: Pesma za Evroviziju startuje

Spośród 235 zgłoszeń serbska telewizja RTS wybrała 28 uczestników preselekcji Pesma za Evroviziju ’24. Uczestnicy wystąpią w dwóch półfinałach, podczas których jurorzy i telewidzowie w stosunku 50:50 wybiorą po osiem najlepszych propozycji. W sobotnim finale poznamy reprezentację Serbii na tegoroczną Eurowizję. Oba półfinały – 27 i 29 lutego – oraz finał (2 marca) będą transmitowane o 21:00 czasu polskiego. Koncerty we wtorek i czwartek obejrzymy na oficjalnym kanale RTS na YouTube, a finał również na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji. Poniżej zamieszczamy stawkę półfinałów w kolejności startowej.

Pierwszy półfinał (27 lutego, 21:00)

  1. Marko Mandić – Dno
  2. M.IRA – Percepcija
  3. Bojana i David – No No No
  4. Lena Kovačević – Zovi me Lena
  5. Saša Baša i Virtual Ritual – Elektroljubav
  6. Martina Vrbos – Da me voliš
  7. Fillari – Ko je ta žena?
  8. Breskvica – Gnezdo orlovo
  9. Hristina – Bedem
  10. Ivana Vladović – Jaka
  11. Chai – Sama
  12. Zorja – Lik u ogledalu
  13. Kavala – Vavilon
  14. Keni nije mrtav – Dijamanti

Drugi półfinał (29 lutego, 21:00)

  1. Nadia – Sudari
  2. Hydrogen – Nemoguća misija
  3. Iva Lorens – Dom
  4. Zejna – Najbolja
  5. Filip Baloš – Duga je noć
  6. Nemanja Radošević – Jutra bez tebe
  7. Yanx – Kolo
  8. Kat Dosa – Tajni začin
  9. Džordži – Luna park
  10. Dušan Kurtić – Zbog tebe živim
  11. Teya Dora – Ramonda
  12. Konstrakta – Novo, bolje
  13. Milan Bujaković – Moje-tvoje
  14. Durlanski – Muzika
Grupa Hurricane (Eurowizja 2021, Serbia) na scenie w Rotterdamie. Fot. Thomas Hanses / Eurovision.tv

Serbia: kim są uczestnicy i faworyci?

W stawce znajduje się jedna była reprezentantka kraju, Konstrakta. Artystka z piosenką In Corpore Sano zajęła piąte miejsce na Eurowizji 2022. Więcej widzimy powrotów z poprzednich edycji preselekcji. Do ponownej walki o bilet na scenę międzynarodową stają m.in. Zorja (2022), Fillari (2023), Zejna (2023) czy Filip Baloš (2023). Ponadto w PzE wystąpi Bojana Radovanović, która reprezentowała Serbię na Eurowizji Junior w 2018 roku.

Jeśli chodzi o najbardziej znane nazwiska krajowej sceny muzycznej, wskazać należy Breskvicę. Jej piosenka Gnezdo Orlovo szybko zyskała popularność, ale i wywołała kontrowersje. Tekst utworu doczekał się różnych interpretacji, w tym skojarzeń z tematem wojny w Jugosławii. Do faworytów należy także Teya Dora, wykonawczyni tiktokowego hitu Džanum. Autorami piosenki Leny Kovačević są Darko Dimitrov i Robert Bilbilov, macedońscy twórcy wielu piosenek na Eurowizję, zaś za utworem Milana Bujakovicia stoi Maya Sar (Bośnia i Hercegowina, ESC 2012).

Pierwsza piątka wg ankiety na portalu eurovisionworld.com:

Pierwsza piątka wg aplikacji My Eurovision Scoreboard:

Serbia na Eurowizji: historia kraju

Kraj brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jako część Jugosławii (1961-92) oraz Serbii i Czarnogóry (2004-05). Już podczas debiutu w 2007 roku niepodległa Serbia wygrała finał dzięki balladzie Molitva Mariji Šerifović. Eurowizja 2008 odbyła się w Belgradzie. Na podium serbska propozycja trafiła jeszcze tylko raz. W 2012 roku Željko Joksimović zajął trzecie miejsce z utworem Nije Ljubav Stvar.

W ostatnich latach największym sukcesem Serbii jest piąte miejsce Konstrakty i In Corpore Sano (2022). Do Liverpoolu pojechał Luke Black z piosenką Samo Mi Se Spava. W finale zebrał 14 punktów od jury (23. miejsce) i 16 punktów od telewidzów (21. miejsce), plasując się na 24. miejscu.

https://www.youtube.com/watch?v=gPRfg9wzbpw

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów CypruGrecjiGruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. 22 państwa wskazały już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Nasz kraj reprezentować będzie Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu. Reprezentantka Polski wyłoniona została poprzez wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)
Exit mobile version