Eurowizja 2024 w Szwecji. Kto potwierdził już swój udział w przyszłorocznym konkursie? Część państw rozpoczęła już przygotowania! Oto zbiór informacji.
68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji po zwycięstwie Loreen w Liverpoolu. W tegorocznej edycji udział wzięło 37 nadawców publicznych. Sprawdzamy, kto zadeklarował udział w kolejnym konkursie.
Eurowizja 2024: kraje nordyckie na pokładzie
Obok gospodarzy w przyszłorocznej Eurowizji na pewno pojawią się pozostałe państwa nordyckie. Finlandia wybierze reprezentanta ponownie przez Uuden Musiikin Kilpailu, które odbędzie się w lutym. W tym samym miesiącu zobaczymy finał norweskiego Melodi Grand Prix. Zgłoszenia są już otwarte i potrwają do końca sierpnia. Dozwolone jest zgłaszanie utworów, których premiera nie nastąpi wcześniej niż 1 września 2023 roku, czyli po raz pierwszy od lat Norwegia zrezygnowała z premierowego prezentowania swoich propozycji w styczniu. Dania również wybierze przez Melodi Grand Prix; nie znamy jeszcze jednak szczegółów tych preselekcji. Islandia także potwierdziła organizację preselekcji. Zgłoszenia do Söngvakeppnin otworzą się 15 czerwca.
Kto jeszcze z preselekcjami? Kogo zabraknie?
Publiczne eliminacje do Eurowizji 2024 potwierdziły już Cypr, Hiszpania, Izrael i Malta. Cypryjczycy wskażą przez program talent show Star Academy, zaś Izrael zdecydował się na wybór przez konkurs Hakochaw Haba, który służył już jako eliminacje w latach 2015-2020. Przy okazji kontrowersji związanych z udziałem Mii i Diona w tym roku pojawiły się spekulacje o powrocie preselekcji w Holandii. Standardowo, prawo do reprezentowania Włoch w pierwszej kolejności ma otrzymać zwycięzca Sanremo 2024. Udział w konkursie ponadto potwierdziły już Francja, Irlandia i Niemcy – w tych trzech przypadkach nie znamy jeszcze formy wyboru reprezentantów. Sensacyjną informacją w maju było ogłoszenie, że po trzech dekadach przerwy na scenę Eurowizji powróci Luksemburg. Z medialnych informacji wynika, że sposób wyboru uczestnika i piosenki w tym kraju poznamy już w lipcu. Łącznie daje to potwierdzony udział 15 nadawców publicznych.
Dotychczas brak powrotu do stawki potwierdziły Bośnia i Hercegowina (ostatni udział: 2016) i Słowacja (ostatni udział: 2012). Nieznane są zamiary nadawców z Bułgarii i Czarnogóry, którzy zrezygnowali z udziału w tegorocznej Eurowizji. Z kolei Macedonia Północna w marcu ogłosiła, że prowadzi dyskusje nad powrotem po rocznej przerwie. Kraj wystartuje w tegorocznej Eurowizji Junior, a nieoficjalnie mówi się, że reprezentanta na przyszłoroczną Eurowizję chce wybrać przez konkurs Skopje Fest.
źródła: ESCtoday, Eurovoix, fot. Eurovision.tv, RTL