Eurowizja 2024: „The Code” współtworzyli Polacy. Kim są zwycięzcy?

Eurowizja 2024, Nemo, Szwajcaria

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii na konferencji prasowej po zwycięstwie. / fot. Sarah Louise Bennett, EBU

W tym roku po raz pierwszy Polacy zwyciężyli Konkurs Piosenki Eurowizji – jako współtwórcy zwycięskiego utworu. Kim są? Sprawdzamy kulisy powstania The Code w wykonaniu Nemo. Eurowizja 2024 odbyła się w Malmö.

W ostatecznym głosowaniu szwajcarska propozycja The Code wygrała 68. Konkurs Piosenki Eurowizji, pokonując Chorwację i Ukrainę na podium. Nemo zostali pierwszą osobą niebinarną, której udało się zająć pierwsze miejsce w konkursie. Kim są osoba zwycięska oraz sztab, który przygotował piosenkę?

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria) podczas drugiej próby technicznej. / fot. Alma Bengtsson, EBU

Eurowizja 2024: The Code z zaangażowaniem Polaków

Wewnętrzny konkurs na reprezentanta Szwajcarii w Malmö zwyciężyła piosenka The Code w wykonaniu Nemo. Wraz z osobą wykonującą autorami utworu są Benjamin Alasu, Lasse Midtsian Nymann oraz Linda Dale, która tworzyła utwór Queen of Kings, reprezentujący Norwegię w zeszłym roku (piąte miejsce). Kompozycja powstała na specjalnym obozie songwriterskim. Wśród producentów znalazły się dwie osoby pochodzące z Polski, co czyni obu panów pierwszymi Polakami, którzy w dowolnej roli wygrali Eurowizję.

Za orkiestrowe elementy w The Code odpowiada Wojciech Kostrzewa. Kompozytor jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, posiada tytuł doktorski i ma na koncie prestiżowe nagrody czy współprace. Aktualnie rozwija swój talent w Oslo. Poza zaangażowaniem w szwajcarski utwór na Eurowizję 2024 już jesienią ubiegłego roku, przygotował dodatkowo jego symfoniczną wersję, która ukazała się w tydzień temu.

Za mastering piosenki odpowiada z kolei Nikodem Milewski. Mieszkający w Wiedniu twórca współpracował w przeszłości m.in. z Aviciim czy Samem Smithem oraz gwiazdami rynku muzycznego w krajach niemieckojęzycznych, np. Zoe Wees. The Code nie jest jego pierwszym eurowizyjnym projektem – wcześniej wspomógł produkcję Lie To Me dla Mikolasa Josefa (Eurowizja 2018, Czechy).

Eurowizja 2024: Nemo (Szwajcaria) na pierwszej próbie. / fot. Corinne Cumming / EBU

Kim jest Nemo? Historia osób niebinarnych na Eurowizji

Nemo Mettler (oni/ich) urodzili się w 1999 roku w niewielkim Biel. Od czasu debiutu w wieku 17 lat twórczość muzyczna pozwoliła młodemu talentowi na dotarcie na oficjalne listy przebojów w Szwajcarii oraz zdobycie prestiżowej nagrody Swiss Music Awards. W roku 2020 rozpoczęła się współpraca osoby artystycznej z innymi szwajcarskimi twórcami. Powstały też single po angielsku. Eurowizyjna piosenka The Code nawiązuje do osobistych przeżyć Nemo, związanych z odkrywaniem własnej tożsamości.

W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji po raz pierwszy wystartowały ujawnione osoby niebinarne – Bambie Thug (Irlandia), Nemo (Szwajcaria) i Olly Alexander (Wielka Brytania). Wśród uczestników poprzednich edycji znajdują się osoby niebinarne, które wyoutowały się z tożsamością płciową dopiero po występie w konkursie. Są to Jamie-Lee (Niemcy, 2016), Rykka (Szwajcaria, 2016), Montaigne (Australia, 2020/21) i Roxen (Rumunia, 2020/21).

Eurowizja 2024: Nemo w barwach Szwajcarii z utworem „The Code”. / fot. Eurovision.tv

Eurowizja 2025 – co wiemy?

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwajcarii po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Miasto-gospodarza Eurowizji 2025 poznamy do końca września. Wśród kandydatur wymienia się Bazyleę, Berno, Genewę, Sankt Gallen i Zurych. Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Jak dotąd udział zadeklarowało dziesięć państw.

Eurowizja 2024: Nemo ze Szwajcarii po zwycięstwie w Wielkim Finale. / fot. Corinne Cumming – EBU

Źródła: Eurovision.tv, RFM, Wojciechkostrzzewa.com, Nikodemmilewski.com, Dziennik Eurowizyjny / fot. Eurovision.tv – EBU

Exit mobile version