Eurowizja 2024: Portugalia prezentuje stawkę Festival da Canção! Kto następcą Mimicat?

Eurowizja 2024: logo portugalskich preselekcji / fot. RTP

Eurowizja 2024 za niecałe cztery miesiące, jednak sezon preselekcyjny zaczyna rozkręcać się na dobre. Zgodnie z zapowiedzią, portugalski nadawca opublikował listę uczestników preselekcji wraz z piosenkami. Kto okaże się następcą Mimicat?

Portugalia to jeden z nielicznych krajów, który prawie zawsze piosenkę wybierał poprzez preselekcje publiczne (rok 1988 wyjątkiem). Kraj wystartuje po raz 55. w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Eurowizja 2023: Mimicat (Portugalia) na pierwszej próbie. / fot. Corinne Cumming (Eurovision.tv)

Eurowizja 2024: poznaj stawkę Festival da Canção!

1 półfinał:

2 półfinał:

Festival da Canção 2024: co wiemy?

W Festival da Canção 2024 wystartuje łącznie 20 uczestników podzielonych na 2 półfinały. Z każdego z nich awansuje najlepsza szóstka. W pierwszej rundzie pierwszych pięciu finalistów wybiorą telewidzowie oraz jury w stosunku proporcjonalnym 50:50, zaś w drugiej rundzie ostatniego awansującego – tylko widzowie. W finale znajdzie się 12 uczestników, a w nim format jest identyczny jak w pierwszej rundzie półfinałów. Koncerty zaplanowano na 24 lutego i 2 marca (półfinały) oraz 9 marca (finał). Zatem Portugalia ponownie zamknie sezon preselekcyjny.

Portugalia na Eurowizji

Państwo zadebiutowało w 1964 roku, a pierwszym reprezentantem był António Calvário z kompozycją Oração. Debiut okazał się niezbyt udany, ponieważ wokalista skończył z zerowym dorobkiem punktowym. Dekada lat 60. nie jest zbyt udana dla tego iberyjskiego kraju. Portugalia (razem z Norwegią, Szwecją i Finlandią) zbojkotowała Eurowizję 1970 za nierozstrzygnięty remis z 1969. Pierwszy większy sukces przyszedł w 1971, gdy Tonicha uplasowała się na 9. pozycji. Piosenka E Deopis Do Adeus w wykonaniu Paulo de Carvalho z 1974, zasygnalizowała rozpoczęcie rewolucji goździków kilka tygodni później. Nadawca nie osiągał zbytnio wysokich wyników w XX w. Nigdy nie dotarł do najlepszej piątki, choć Lúcia Moniz była blisko – plasując się na 6. pozycji w 1996 roku. Jedyne zwycięstwo Portugalia odnotowała w 2017 roku. Salvador Sobral z kompozycją Amar pelois dois zdobył łącznie 758 punktów. Ostatni udział z 2023 roku, gdy kraj reprezentowała Mimicat, zakończył się 23. miejscu w finale.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiCypruGrecjiGruzji, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei FrancjaCzechy Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)

Źródła: RTP, EBU, EurovisionWorld.com, Wikipedia, YouTube, Eurowizja.org

Exit mobile version