Eurowizja 2024 odbędzie się w Szwecji po tegorocznej wygranej Loreen. Rozpoczął się formalny proces wyboru miasta-gospodarza. Szwedzka telewizja przedstawiła też osoby wybrane na szefów widowiska. Co wiemy?
Przygotowania do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji ruszyły w Szwecji pełną parą. Do kraju przyjechała delegacja Europejskiej Unii Nadawców, a stacja SVT oficjalnie powołała zespół organizujący konkurs i zebrała formalne zgłoszenia od miast chętnych do ugoszczenia Eurowizji 2024.
Eurowizja 2024: gdzie i kiedy?
W poniedziałek 12 czerwca upłynął termin na zgłaszanie do stacji SVT ofert organizacji Eurowizji 2024 przez szwedzkie miasta. Nie wiemy oficjalnie, ile propozycji otrzymał nadawca. Wiadomo o co najmniej czterech. Złożenie kandydatur potwierdziły władze Sztokholmu, Malmö, Göteborga oraz Örnsköldsvik. Z całą pewnością wiemy, że na liście nie ma wstępnie zainteresowanych władz Sandviken. Szwedzka telewizja wraz z Europejską Unią Nadawców przeanalizuje teraz możliwości i jeszcze latem wskaże miasto-gospodarza Eurowizji 2024. W 2013 i 2016 roku SVT przedstawiła swój wybór już 8 lipca.
Za faworytów obecnie uchodzą Friends Arena w Sztokholmie, największa zamknięta hala w krajach nordyckich oraz Malmö Arena, miejsce konkursu w 2013 roku. Jak na razie nie wiemy, kiedy odbędzie się przyszłoroczny konkurs. Sugerowane daty Wielkiego Finału to 11 lub 18 maja 2024 roku.
Oto producenci przyszłorocznego wydarzenia!
Zwycięzcy Eurowizji 2023 powołali już zespół, w skład którego wchodzą kluczowi profesjonaliści odpowiedzialni za przygotowanie przyszłorocznego widowiska. Najważniejszą osobą w grupie jest Ebba Adielsson, Producentka Wykonawcza wydarzenia. Dotychczasowa szefowa działu rozrywki w SVT powiedziała:
Jestem bardzo dumna i podekscytowana tym wyjątkowym zadaniem i wreszcie mogę zaprezentować najważniejsze role i liderów zespołu, który poprowadzi Konkurs Piosenki Eurowizji 2024. Niemożliwe jest znalezienie bardziej doświadczonego trio w tym kontekście, a posiadanie go na pokładzie daje poczucie zdecydowanej pewności w tej gigantycznej i kompleksowej produkcji.
Producentem odpowiedzialnym za komunikację, media, identyfikację wizualną i współpracę z miastem-gospodarzem, będzie Christel Tholse Willers. Pełnił on podobną rolę podczas Eurowizji 2013. Kwestiami technicznymi będzie zarządzał Tobias Åberg, ekspert pracujący przy kilku edycjach konkursu w ostatnich ośmiu latach, również w Liverpoolu. Trzecim profesjonalistą w kluczowej grupie organizatorów został zaś Johan Bernhagen. W 2016 roku był on Producentem Wykonawczym wraz z Martinem Österdahlem; tym razem odpowiada za kwestie finansów i ogólnej obsługi technicznej Eurowizji.
Eurowizja 2024: co słychać w EBU?
Podczas spotkania zorganizowanego w Genewie zmienił się skład Grupy Referencyjnej Konkursu Piosenki Eurowizji. Organ utworzony w 1998 roku zarządza zasadami i przebiegiem widowiska. Z funkcji przewodniczącego odszedł Frank-Dieter Freiling, przedstawiciel niemieckiego nadawcy ZDF, który pełnił tę rolę od 2009 roku. Jak donosi norweska telewizja NRK, jednym z tematów podjętych przez Grupę przed konkursem w Szwecji, jest formuła głosowania jurorów. Ewentualne decyzje w sprawie zmian mają zapaść do stycznia.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 17 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, za to ponownie zabraknie Słowacji. Reprezentantów Cypru i Izraela po przerwach wybiorą preselekcje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjne konkursy odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.
źródła: Eurovision.tv, Eurovoix, Twitter, fot. Eurovision.tv/EBU