Eurowizja 2024: TVP ogłasza preselekcje wewnętrzne. Kto pojedzie do Malmö?

TVP, Polska, Eurowizja, Krystian Ochman

Eurowizja 2024 z Polską w finale? Na zdjęciu: Krystian Ochman (2023). Fot. EBU/SARAH LOUISE BENNETT

Eurowizja 2024 z każdym dniem co raz bliżej. Większość nadawców określiła już swoje plany na najbliższy konkurs. Przyszedł czas na Polskę! W jaki sposób TVP planuje wybrać reprezentanta?

Telewizja Polska potwierdziła udział w Eurowizji 2024, która odbędzie się w Malmö. Będzie to już 26. start polskiego nadawcy w konkursie. Polska nie ma stałego sposobu wyboru reprezentanta, lecz TVP najczęściej stawiała na preselekcje.

Eurowizja 2024: 37 państw wystąpi w konkursie. Na liście nie brakuje Polski. (fot. EBU)

Eurowizja 2024: TVP stawia na preselekcje wewnętrzne!

Telewizja Polska ogłosiła sposób wyboru reprezentanta i piosenki na Eurowizję 2024 w Malmö. Postanowiono zorganizować preselekcje wewnętrzne. Regulamin został opublikowany na stronie internetowej nadawcy. Według niego TVP do 2 lutego do godziny 22:00 czeka na propozycje artystów, a specjalnie powołana komisja, w składzie 5 osób i Sekretarza Komisji Konkursowej, wybierze reprezentanta i piosenkę. Każdy juror przyzna notę od 1 do 10 każdemu wykonawcy, gdzie 10 oznacza najlepszą ocenę, a 1 – najgorszą. W przypadku remisu na pierwszym miejscu, Sekretarz Jury zwołuje Komisję Konkursową, która wybierze reprezentanta. Pełny skład komisji zostanie ujawniony po ogłoszeniu laureata. Nie wiadomo, kiedy zostanie ujawniony zwycięzca. Pełny regulamin preselekcji wewnętrznych znajduje się TUTAJ.

Preselekcje wewnętrzne zastosowano już wcześniej, w 2005 i 2019 roku. To w ten sposób wybrano zespół Ivan i Delfin na konkurs w Kijowie, a także Tulię na Eurowizję w Tel Awiwie. Chęć wysłania swojego utworu do telewizji zgłaszała diwa polskiej sceny, Justyna Steczkowska, nasza reprezentantka z 1995 roku. Jej piosenka to WITCH-ER Tarohoro. Konkursem zainteresowany jest również Marcin Maciejczak, zwycięzca trzeciej edycji The Voice Kids. Chęć udziału w konkursie zgłosiła również piosenkarka Luna, a także mówi się o możliwym powrocie Edyty Górniak. Pełna lista zainteresowanych dostępna jest TUTAJ.

Eurowizja 2024: kto z Polski? Od lewej: Justyna Steczkowska, Marcin Maciejczak, Edyta Górniak, Luna. (fot. Jan Bogacz / TVP / mat. prasowe)

Eurowizja 2024: jak Polska wybierała w poprzednich latach?

Proporcja między wyborem wewnętrznym a publicznym jest niemalże na równi! TVP stawiała na selekcje za zamkniętymi drzwiami 12 razy. Działo się to od debiutu w 1994 aż do 1999. Następnie, po przerwie w 2000 roku, spowodowanej zbyt słabym wynikiem na poprzednim konkursie, TVP wróciła w 2001 z wyborem wewnętrznym. Kolejny raz, kiedy polski nadawca zaproponował udział artyście za zamkniętymi drzwiami, wydarzył się w latach 2014-2015. TVP wróciła do tego sposobu wyboru także w latach 2019 i 2021. Ostatnim reprezentantem wybranym wewnętrznie jest Rafał Brzozowski, który zaprezentował nadawcę w konkursie dwa lata temu w Rotterdamie. Warto zaznaczyć, że w latach 2005 i 2019, TVP zorganizowała preselekcje wewnętrzne. Artyści zgłaszali się ze swoimi utworami w otwartym naborze, a specjalnie powołana komisja oceniała propozycje i wybrała reprezentanta.

Polska stawiała najczęściej na wybór publiczny. Działo się to 14 razy. Pierwsze preselekcje odbyły się w 2003 roku. W ten sposób wybrano również rok później. TVP do tego sposobu powróciła w 2006 roku i konsekwentnie stosowała go do naszego wycofania się z konkursu w 2012. Dwa lata po powrocie, w 2016 roku, polski nadawca niespodziewanie wrócił do organizacji preselekcji. Wybierano w ten sposób do 2018. TVP wróciła z pomysłem organizacji preselekcji w 2022 roku i zastosowała go również przed tegoroczną Eurowizją w Liverpoolu. Ostatnią uczestniczką wybraną w preselekcjach publicznych jest Blanka i jej piosenka Solo. Wybór spotkał się ogromną krytyką nadawcy przez podejrzenia ingerencji telewizji w oficjalne wyniki oraz ich nietransparentność. Stowarzyszenie OGAE Polska wystąpiło do Telewizji Polskiej o ujawnienie szczegółowych wyników preselekcji z racji dostępu do informacji publicznej, lecz wniosek spotkał się z odmową. Postanowiło więc wystąpić ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Eurowizja 2019: Zespół Tulia, ostatni zwycięzca preselekcji wewnętrznych. (fot. EBU / Anders Putting)

Polska na Eurowizji

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak z piosenką To Nie Ja, która szturmem zdobyła serca jury, zajmując 2. miejsce w konkursie. Później nie było już tak kolorowo. W latach 2000 i 2002 Polska nie została dopuszczona do udziału w konkursie z powodu zbyt słabego miejsca zajętego rok wcześniej. Następne miejsce w czołowej dziesiątce konkursu nastąpiło w 2003 za sprawą piosenki Keine Grenzen – Żadnych Grani zespołu Ich Troje. Polska na konkursie w Rydze zajęła 7. miejsce. Następne lata znowu charakteryzowały się kiepskimi wynikami. Od 2005 roku zaczęła się zła passa odpadania na etapie półfinału, którą udało się jedynie przezwyciężyć na Eurowizji 2008. W 2012 roku Polska wycofała się z uczestnictwa w konkursie. Jako oficjalny powód podano organizację Euro 2012.

Powrót nastąpił w 2014 z Donatanem i Cleo. Piosenka My Słowianie – We Are Slavic podbiła serca Europejczyków i zajęła 14. miejsce w konkursie. Następny większy sukces nastąpił w 2016 roku, kiedy Michał Szpak z Color Of Your Life zajął 8. miejsce, w tym był na podium głosowania publiczności podczas finału. W latach 2018-2021 Polska ponownie popadła w serię braku kwalifikacji, którą przezwyciężyła w 2022 roku za sprawą Krystiana Ochmana i River. Ostatnią reprezentantką Telewizji Polskiej była Blanka, która z Solo weszła do finału z mocnego 3. miejsca w półfinale, lecz zajęła w nim już tylko 19. lokatę.

https://www.youtube.com/watch?v=jRVDZ6446eM&pp=ygUMcml2ZXIgb2NobWFu

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiCypruGrecjiHolandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei FrancjaCzechy Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)

Źródła: tvp.pl, wikipedia.org, (fot. Eurovision.tv, tvp.pl)

Exit mobile version