Eurowizja 2024: Znamy wszystkie piosenki z Uuden Musiikin Kilpailu w Finlandii. Kto pojedzie do Malmö?

Eurowizja 2024: kto będzie reprezentować Finlandię w Malmö? fot. Nelli Kenttä/YLE

Eurowizja 2024: kto będzie reprezentować Finlandię w Malmö? fot. Nelli Kenttä/YLE

Eurowizja 2024 coraz bliżej. W ostatnich dniach poznajemy kolejne szczegóły z różnych krajów. Po tygodniach spekulacji fiński nadawca, telewizja YLE, ogłosił uczestników, którzy wezmą udział w Uuden Musiikin Kilpailu 2024. Kto powalczy o bilet z Finlandii do Malmö?

Eurowizja 2024: tajemnicza lista od nadawcy

Zanim doszło do prezentacji stawki, w dniach poprzedzających wydarzenie na profilach społecznościowych fińskich selekcji pojawiały się opisy artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Finlandii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2024. Siódemkę wykonawców wybrano spośród ponad 419 zgłoszeń. Co ciekawe, lista uczestników nieoficjalna lista uczestników krążyła po forach eurowizyjnych od dłuższego czasu.

Finał UMK 2024 odbędzie się 10 lutego w Nokia Areena w Tampere. Natomiast o zwycięzcy zadecydują głosy widzów i międzynarodowego jury w stosunku 75:25.

UMK24: Cyan Kicks – Dancing With Demons

W skład grupy powstałej w 2016 roku wchodzą Susanna AlexandraNiila PerkkiöLeevi Erkkilä oraz Pietari Reijonen. Łączą muzykę elektroniczną z rockowym graniem. Współautorami ich piosenki są Elize Ryd z grupy Amaranthe (Melodifestivalen 2015), Sara Ryan (Melodifestivalen 2016) oraz Dan Lancaster, stojący za sukcesami Muse czy Bring the Horizon. Dodatkowo, w 2019 roku, otrzymali nagrodę fińskiego przemysłu muzycznego dla najlepszej rockowej płyty. Za zespołem stoi ta sama wytwórnia, która odpowiada za sukces grupy Blind Channel (Eurowizja 2021). W 2023 roku wydali swój trzeci album – I Never Said 4ever. Dwa lata temu zajęli 2. miejsce w UMK z piosenką Hurricane. Do momentu ich powrotu na scenę preselekcyjną odbyli trasę w Stanach Zjednoczonych oraz trasę europejską razem z formacją Smash Into Pieces (Melodifestivalen 2023, 2024).

UMK24: SexmaneMania

Sexmane to akronim Maxa Sene – rapera, który w pełni zdominował serwisy streamingowe w Finlandii. Pochodzący ze wschodniej części kraju muzyk od 2018 roku zdążył już wydać trzy albumy. Co ciekawe, 18 z 20 piosenek z jego debiutanckiego krążka dotarło do czołowej pięćdziesiątki fińskiego Spotify. Jego piosenka Mama ma aż osiem milionów przesłuchań. W 2023 roku otrzymał nagrodę publiczności podczas gali fińskiego przemysłu muzycznego – EMMA. Ma na koncie współpracę z wieloma artystami m.in. Isaciem Elliotem czy BESS. Prywatnie jest to młodszy brat Isaaca Sene (UMK 2022). Jego piosenka z UMK pokazuje wykonawcę z zupełnie innej strony. Tematem utworu jest zaakceptowanie zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

UMK24: Sara SiipolaPaskana

Sara Siipola to 27-letnia wokalistka popowa i soulowa. W 2020 roku znalazła się na liście najbardziej obiecujących debiutantów radia YleX.  Ma na koncie jedną płytę. Szerszej publice dała się poznać dzięki takim piosenkom, jak Susta tulee tähti czy Uusi musta. Siipola uczestniczyła również w programie Tähdet Tähdet (w Polsce znanym jako SuperStarcie). Konkursowa propozycja Paskana (pol. Zdruzgotana) dotyczy radzenia sobie z żałobą.

UMK 2024: Jesse Markin – Glow

Pochodzący z Librerii Jesse Markin wychował się w małej miejscowości Viljakkala. Przez dwanaście lat należał do hip-hopowej grupy The Megaphone State, z którą wydał uznane na rynku krążki. Swoją solową karierę zaczął w 2019 roku. Markin, którego twórczość jest na granicach soulu, elektroniki i alternatywy, w tym samym roku otrzymał nagrodę krytyków fińskiego przemysłu muzycznego – EMMA. Uczestniczył w najważniejszych festiwalach w kraju. Konkursowe Glow pokazuje artystę ze strony połączenia afro-house, podnoszącej na duchu letniej energii oraz rapu. Przypomnijmy, że Jesse zapowiedział, że w razie wygranej w UMK, nie weźmie udziału w Eurowizji, jeśli Izrael pozostanie w stawce.

Windows95man – No Rules (Teemu Keisteri a.k.a Windows95man, Jussi Roine)

Windows95man to kreacja, którą stworzył Teemu Keisteri – performer i właściciel galerii sztuki w Espoo. W takiej formie pojawia się głównie jako DJ. Udział w UMK to jego pierwszy singiel. Wokalu w tej propozycji udziela Henri Piispanen, który na co dzień gra w indie-popowym zespole Pasa. Windows95man wystąpił podczas obchodów sylwestrowych w Helsinkach w 2022 r., jako występ otwierający Kääriji w helsińskiej Hali Lodowej oraz na wielu mniejszych wydarzeniach. Ich piosenka to ucieleśnienie muzyki eurodance z lat 90.

UMK 2024: Sini SabotageKuori mua

Sini Sabotage to raperka i DJ-ka. Swoją muzyczną karierę zaczęła w 2012 roku. Rok później ukazał się do jej największy przebój Levikset repee. Piosenka ma ponad 10 milionów wyświetleń i do dzisiaj jest w pierwszej dziesiątce najczęściej granych piosenek w fińskich stacjach radiowych. Do tej pory wydała trzy płyty. Ma na koncie również stanowisko jurora w jednej z edycji fińskiego Idola. W ostatnim czasie sprawdzała się jako autorka popularnego podcastu. Udział w UMK ma być jej powrotem na scenę muzyczną. Jej propozycja Kuori mua (pol. Obierz mnie) ma pokazać jej nowe oblicze. Natomiast współautorzy tej piosenki wcześniej odpowiadali za single takich wykonawców, jak Jenni Vartiainen, Paula Vesala (prowadząca UMK 2022), Bess (UMK 2022) czy Käärijä (ESC 2023).

UMK 2024: Mikael Gabriel x Nublu – Vox Populi

Mikael Gabriel – wykonawca, który zaczynał od hip-hopu, ale jego muzyka w ostatnich latach skręciła w stronę popu. Od czasu debiutu w 2009 roku wydał osiem albumów i zdobył kilku nagród EMMA. Uczestniczył też w wielu programach rozrywkowych, tj. był jurorem w fińskiej edycji programu X Factor. W 2020 roku był gościem finału UMK. To w jednej z jego piosenek zadebiutowała Bess (UMK 2022). Mikael Gabriel pochodzi z fińsko-estońskiej rodziny i to pewnie było inspiracją do kolaboracji z popularnym estońskim raperem nublu. Dotychczasowa ich współpraca była wielkim sukcesem. Piosenka Universum posiadała najdroższy teledysk w dziejach estońskiego przemysłu muzycznego. Ich propozycja na UMK jest zupełnie inna. Jak mówią: piosenka jest rodzajem audio wersji ADHD, ponieważ jesteśmy pokoleniem ADHD. Zaczyna się jak punk rock, a kończy chóralnym śpiewem w stylu operowym. Jest naprawdę różnorodną muzyką, ale nie ma za dużo rapu.

Eurowizja 2024: kto wystąpi w Uuden Musiikin Kilpailu?

O reprezentowanie Finlandii na Eurowizji w Malmö powalczą:

Eurowizja 2024: Uczestnicy Uuden Musiikin Kilpailu w Finlandii. Fot. Nelli Kenttä/YLE

Tampere gotowe na UMK24. Co wiemy o preselekcjach w Finlandii?

W 2024 roku finał Uuden Musiikin Kilpailu przenosi się do większego obiektu – 15-tysięcznej Nokia Arena w Tampere. Ambicją Tampere jest bycie drugim najważniejszym po Malmö miastem eurowizyjnym w tym roku. W zeszłym roku organizatorzy postanowili przedłużyć wydarzenie do późnych godzin nocnych za pośrednictwem after-party dla widzów widowiska. Natomiast same bilety sprzedały się w niecałą godzinę.

Dodatkowo, telewizja YLE ogłosiła prowadzących Uuden Musiikin Kilpailu 2024. W tym roku zobaczymy trójkę gospodarzy. Jednym z nich jest Benjamin Peltonen, który w 2023 próbował swoich sił w UMK z piosenką Hoida Mut. Towarzyszyć mu będą Pilvi Hämäläinen – komiczka oraz Viivi Pumpanen – aktorka.

Eurowizja 2024: prowadzący Uuden Musiikin Kilpailu w Finlandii. / fot. Nelli Kenttä (Yle)

Finlandia a Eurowizja 2024: historia

Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock HallelujahOd 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin KilpailuW założeniu nowy format miał stworzyć platformę muzyczną w Finlandii, która jest odcięta od Eurowizji. Niestety, koncept był początkowo niezrozumiany przez widzów i producenci bardzo szybko wrócili do umieszczenia Eurowizji w centrum uwagi (z powielaniem wielu stereotypów).

Format powrócił na tory największego show muzycznego w Finlandii w 2020 roku, kiedy Tapio Hakanen zaczął odpowiadać za wybór piosenek. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. W 2021 roku Finlandia osiągnęła z piosenką Dark Side 6. miejsce w finale. W 2023 roku Käärijä z utworem Cha Cha Cha zdobył srebrny medal w Liverpoolu. Oprócz zmiany znaczenia na samej Eurowizji ważny okazał się sukces na lokalnym rynku. Dzięki udziałowi w UMK tacy artyści jak Erika Vikman, BESS czy KUUMAA są obecnie w pierwszej lidze rodzimego przemysłu muzycznego.

Fot. YLE

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety, w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiCypruGrecjiHolandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Z kolei FrancjaCzechy Albania wskazały już reprezentanta i piosenkę. Telewizja Polska reprezentanta wybierze na drodze wewnętrznych preselekcji. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT / mat. prasowe)

Źródło: YLE

Exit mobile version