Eurowizja 2024: w jakich językach zaśpiewają tegoroczni uczestnicy?

5MIINUST i Puuluup wygrywają Eesti Laul 2024. Fot. Ken Mürk/ERR

5MIINUST i Puuluup wygrywają Eesti Laul 2024. Fot. Ken Mürk/ERR

Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami. Tak, jak przy każdej edycji, także i w tym roku część państw decyduje się na piosenki w językach narodowych, inne zaś stawiają na uniwersalny angielski. Jakie języki usłyszymy na scenie w Malmö?

Od 1999 roku na Eurowizji nie ma już obowiązku śpiewania w języku narodowym. Po zniesieniu tego przepisu pojawił się trend wysyłania na konkurs piosenek po angielsku przez sporą część uczestników. Tłumaczy się to powszechną znajomością angielskiego, co pozwala szerszej publiczności na zrozumienie tekstu utworu. Wydaje się jednak, że w ostatnich latach tendencja ta zaczyna się odwracać i coraz więcej państw decyduje się na prezentowanie własnego języka. Dzięki temu Eurowizja staje się bardziej różnorodna. Sprawdziliśmy, jak będzie to wyglądało podczas tegorocznej edycji.

Eurowizja 2024: znamy projekt sceny. (fot. EBU / SVT / Eurovision.tv)

Eurowizja 2024: dominacja języka angielskiego

Na 37 piosenek biorących udział w tegorocznej Eurowizji, aż 20 wykonywanych jest w całości po angielsku. W tej liczbie znajdują się 3 państwa, w których angielski jest językiem urzędowym. Są to Wielka Brytania, Irlandia oraz Malta. Pozostałe 16 krajów, które zdecydowały się na utwór w całości po angielsku, to: Chorwacja, Cypr, Polska, Finlandia, Islandia, Mołdawia, Albania, Austria, Czechy, Dania, Szwajcaria, Belgia, Gruzja, Łotwa, Szwecja oraz Niemcy.

Obok piosenek wykonywanych po angielsku, pojawią się również te śpiewane w całości w językach narodowych. Na Eurowizji 2024 takie propozycje usłyszymy z: Litwy, Serbii, Portugalii, Słowenii, Armenii, Grecji, Estonii, Norwegii, Francji, Hiszpanii i Włoch. Ponadto Azerbejdżan zdecydował się na połączenie angielskiego i swojego narodowego języka, podobnie jak Luksemburg, Ukraina oraz Izrael. W piosence z San Marino usłyszymy natomiast hiszpański i włoski, a w przypadku Holandii – obok głównie niderlandzkiego znajdziemy wstawki po angielsku, niemiecku i włosku. Na Eurowizji 2024 debiutuje aborygeński język yankunytjatjara, pojawiający się w piosence z Australii.

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs. EBU ogłosiła kilka zmian organizacyjnych.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Polskie preselekcje wewnętrzne wygrała Luna z piosenką The Tower, która zaśpiewa w pierwszym półfinale konkursu.

Eurowizja 2024: oficjalne grafiki konkursu. (fot. EBU / SVT)

Źródła: Eurovision.tv, YouTube.com, wiedza własna

Exit mobile version